Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
3 sierpień 2011.

Wilekogabarytowe wyświetlacze LED serii NDI, NDU i TDU z protokołem PROFIBUS do zastosowań w aplikacjach przemysłowych.

Przemysłowe sieci komunikacyjne w dzisiejszych czasach są narzędziem do komunikacji i wymiany informacji pomiędzy systemami automatyki a urządzeniami rozproszonymi. Poprawnie wykonane aplikacje udowadniają, że możliwe jest zaoszczędzenie do 40% wydatków na okablowanie, przeglądy oraz serwis w porównaniu z konwencjonalną technologią.

Wszystko to zapewnia użycie dwóch przewodów do wymiany najważniejszych informacji takich jak: dane wej./wyj., parametrów, informacji diagnostycznych, sterowania oraz zasilania. W przeszłości bardzo często używano urządzeń niekompatybilnych, które porozumiewały się tylko z urządzeniami tego samego producenta. Dzięki tej technologii użytkownik nie jest teraz uzależniony od jednego producenta.
Profibus (Process Field Bus) jest w Europie jednym z najbardziej rozpowszechnionym standardem komunikacji przemysłowej, który bardzo szybko zajął czołowe miejsce na świecie. Opisany jest on w normie IEC 61158. Profibus używany jest m.in. do kontroli procesów produkcyjnych, technologii sterowania, automatyzacji, sterowania ruchem, automatyzacji budynków itd.
Kilka innych plusów tego rozwiązania to między innymi cyfrowa komunikacja o wysokiej dokładności, niezawodności, możliwości diagnostyki oraz ustawień parametrów przez całą drogę przesyłu wiadomości i jej sprawdzania. Wejściowa komunikacja pracuję na dwóch przewodach miedzianych lub optycznych z możliwością podłączenia innych urządzeń z różnymi procedurami lub nawet rozszerzenia linii komunikacyjnej do wielu odległych miejsc lub miejsc zagrożonych wybuchem. Sieć może być rozbudowana do 123 węzłów w jednym segmencie.
Idealnym przykładem użycia zewnętrznego urządzenia w sieci Profibus, mogą być wielkogabarytowe numeryczne lub tekstowe wyświetlacze LED, wyposażone w moduł Profibus DP dostarczane przez firmę DACPOL. Mogą być one połączone z dowolnego punktu linii komunikacyjnej i komunikować się ze sterownikiem PLC po uprzedniej inicjalizacji pliku GSD (z niem. Geräte Stamme Datei). Plik GSD zostaje dostarczony z wyświetlaczem.

Schemat niżej pokazuje główne operacje sieci Profibus.

PROFIBUS jest siecią deterministyczną. Znaczy to, że każda stacja w sieci gwarantuję dostęp do linii komunikacyjnej z ustalonym czasem. Determinizm realizowany jest dzięki układowi pierścieniowemu zarządzanego z poziomu łącza danych. Znacznik przekazywany jest pomiędzy urządzeniami sterującymi. Stacja która posiada aktualnie znacznik ma kontrolę nad całą linią komunikacyjną - master. Narzędzie, które jest aktualnie jako master wysyła i otrzymuje odpowiedzi od podrzędnych urządzeń - slave. Bez zapytania od węzła nadrzędnego węzeł podrzędny nie wyśle odpowiedzi.
Konfiguracja sieci PROFIBUS wykonywana jest programowo ze stacji master. Każda stacja PROFIBUS-owa musi posiadać zaimplementowane pliki GSD lub GSE.
Plik GSD musi być zainstalowany w katalogu bazy danych sprzętu lub oprogramowania. Każda stacja - węzeł ma określany adres. Szybkość transmisji, długość cyklu oraz innych parametrów magistrali są również określone podczas konfiguracji. Oprogramowanie zawiera domyślne wartości parametrów magistrali. Na schemacie niżej możemy zobaczyć system konfiguracji sieci PROFIBUS.

Komunikacyjny moduł Profibus DP

Aby wymiana danych pomiędzy Programowalnymi Kontrolerami Logicznymi (PLC) była prosta i szybka, DACPOL oferuję wyświetlacze LED wyposażone w moduł Profibus DP z kontrolerem ASPC3 wykonanym w wersji ASIC. Kontroler SIEMENS SPC3 zapewnia odpowiednią i niezawodną komunikację z linią Profibus. Moduł Profibus DP konwertuję RS-485 na wewnętrzną magistralę wyświetlacza. Dedykowany moduł AISC zapewnia wszystkie warunki zgodne z normą EN 50170 vol.2 dotyczące wymiany danych pomiędzy urządzeniami PLC.
Schemat blokowy modułu PROIBUS DP zawierający układ ASPC3 i procesor:

Źródło: DACPOL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl