Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
21 lipiec 2011.

Urządzenia Kontroli Sieci

Przekaźniki Asymetrii Napięciowej MKF (Czujniki Zaniku Fazy)

W 1997 roku firma POLLIN jako pierwsza opracowała i wprowadziła na rynek czujniki zaniku i kolejności faz w obudowie 1-modułowej !
Była to seria MKF-1, za którą firma otrzymała wyróżnienie na targach ELEKTROINSTALACJE '97 w Gdańsku.
Obecnie firma produkuje 12 różnych wersji przekaźników asymetrii napięciowej (seria MKF) i wszystkie w obudowie o szerokości zaledwie 1-modułu !

Poszczególne wersje różnią się ilością styków wyjściowych, typem kontrolowanych parametrów sieci oraz możliwościami regulacji.
Przekaźniki te przeznaczone są do zabezpieczania silników trójfazowych (3x400/230V, 50 Hz) o dowolnej mocy przed skutkami pracy przy przerwie obwodu w jednym z przewodów zasilających (zanik fazy), przed spadkiem napięcia fazowego poniżej ok. 175 V, przed nieprawidłową kolejnością faz, a także przed przerwą za stycznikiem.
Działanie przekaźników MKF polega na pomiarze składowej symetrycznej zerowej napięcia zasilającego. Po zaniku fazy lub obniżeniu się napięcia do ok. 175V na dłużej niż ok. 3s przekaźnik MKF odłącza silnik. Po ustaniu przyczyny zadziałania następuje ponowne samoczynne uruchomienie silnika. W przypadku nieprawidłowej kolejności faz wyłączenie silnika jest natychmiastowe. W wersjach z dodatkową kontrolą styków stycznika, w przypadku wykrycia przerwy za stycznikiem, silnik zostanie wyłączony na stałe. Działanie przekaźnika sygnalizują zielone i czerwone diody LED. Niektóre wersje wyposażone są dodatkowo w pokrętła regulacji progu zadziałania i czasu opóźnienia zadziałania. W przekaźnikach tych próg zadziałania można ustawić w zakresie 170V do 190V, a czas zadziałania w zakresie od ok. 0s do 6s.
W zależności od wersji, przekaźniki posiadają na wyjściu 1 styk zwierny, albo 1 lub 2 styki przełączne galwanicznie odseparowane. W większości przypadków styki mają obciążalność 8A, 250V AC (rez.).
Układy przekaźników nie są czułe na chwilowe wahania sieci, a także na asymetrię zasilania przy załączaniu silnika o dużej mocy.
Należy podkreślić, że wersje z dwoma stykami przełącznymi (seria MKF-12P), są najmniejsze na rynku, a wersja MKF-2PK i MKF-2PM, jako jedyne kontrolują wszystkie typowe awarie sieci takie jak: asymetria faz, zanik fazy, zła kolejność faz, przerwa za stycznikiem i jako 1-modułowe są również najmniejsze na rynku.

Kontrole sieci można również precyzyjnie monitorować za pomocą wskaźnika napięcia WN-33

Najnowszym i najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem w dziedzinie wskaźników napięcia jest wielofunkcyjny trójfazowy wskaźnik WN-33. Został on po raz pierwszy zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Energetyki ENEX 2009, które odbyły się w lutym w Kielcach. Funkcjonalność nowego wskaźnika uzyskała uznanie jury konkursu targów ENEX i firma POLLIN otrzymała kolejne wyróżnienie za swój produkt.
Wskaźnik WN-33 to precyzyjne urządzenie, które oprócz sygnalizowania obecności lub zaniku poszczególnych faz, przekazuje wiele dodatkowych istotnych informacji o stanie sieci trójfazowej, a odseparowany styk wyjściowy (wersja WN-33P) znacznie poszerza i tak już duże możliwości urządzenia.

Użytkownik "rzutem oka" uzyskuje następujące informacje:
-obecność prawidłowego napięcia w zakresie - 15% ÷ +10% na poszczególnych fazach (świecą się zielone diody); -brak fazy (gaśnie odpowiednia dla danej fazy zielona dioda); -obniżenie napięcia fazowego poniżej 195V (z dokładnością 1V; świeci się odpowiednia dla danej fazy czerwona dioda LED z lewej strony); -napięcie na danej fazie przekroczyło 253V (z dokładnością 1V; świeci się odpowiednia dla danej fazy czerwona dioda LED z prawej strony); -kolejność faz jest nieprawidłowa (pulsuje w dolnym rzędzie czerwona dioda oznaczona symbolem wirowania faz); -asymetria faz przekracza 5% (pulsuje w dolnym rzędzie żółta dioda oznaczona skrótem "ASY."); -nastąpiło zwarcie faz (pulsuje czerwona dioda oznaczona symbolem kąta fazowego φ i jednocześnie pulsują odpowiednie diody, informując, które fazy są zwarte).

A wszystko to w obudowie o szerokości zaledwie jednego modułu !!!
Czytelność i jednoznaczność przekazywanych informacji została zapewniona dzięki zastosowaniu 12 miniaturowych różnokolorowych diod LED. Wersja WN-33P wyposażona jest dodatkowo w odseparowany galwanicznie styk zwierny (6A 250V AC rezyst.). Istnieje także możliwość modyfikacji parametrów wskaźnika WN-33/WN-33P na życzenie użytkownika.
Na targach ENEX 2009 wyróżnienie otrzymał również wskaźnik napięcia WN3-58V, który przeznaczony jest do sieci pośrednich (3 x 58V/100V AC), a jego zadaniem jest informowanie o stanie tych sieci - optyczne sygnalizowanie zaniku fazy lub obniżenia się jej napięcia poniżej 45V. Ten precyzyjny wskaźnik pozwala na błyskawiczne sprawdzenie trzech napięć bez użycia mierników, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza kontrolę stanu sieci trójfazowej w układach pośrednich.
Intensywność świecenia czerwonych diod LED sygnalizujących awarię zaczyna słabnąć dopiero, gdy napięcie na danej fazie spadnie poniżej 20V.

Źródło: POLLIN
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl