Dziś jest niedziela, 20 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 wrzesień 2011.

Tworzywo z biozasobów

Nowość: odporne na ścieranie łożyska ślizgowe wykonane w 54% z oleju roślinnego

Badacz polimerów i specjalista w dziedzinie łożysk, firma igus GmbH z Kolonii, stworzyła tworzywo do produkcji łożysk ślizgowych, które w 54 procentach bazuje na surowcach odnawialnych. Bazowy polimer nowego łożyska ślizgowego "iglidur N54" pozyskuje się - zamiast nieodnawialnej ropy - w głównej mierze z oleju roślinnego. Trybologicznie i mechanicznie zoptymalizowane biotworzywo sztuczne firmy z Kolonii (10.200 artykułów magazynowych z asortymentu łożysk ślizgowych, 35 różnych tworzyw standardowych) posiada zastosowanie uniwersalne przy niskich obciążeniach.

Mechanicznie i trybologicznie zoptymalizowany, bezsmarowny i bezobsługowy: bazowy polimer nowego bio-łożyska "iglidur N54" stworzony przez eksperta w dziedzinie łożysk ślizgowych, firmę igus GmbH z Kolonii, jest w 54 procentach pozyskiwany z oleju roślinnego.
Manager ds. produktu René Achnitz: "Nowy, bezsmarowny materiał łożyskowy "iglidur N54" plasuje się w szerokim portfolio naszych wysokowydajnych tworzyw przy tworzywach przeznaczonych do sporadycznych zastosowań w warunkach niskich obciążeń i stanowi ono pierwszy poważny krok w kierunku "zielonego łożyska"." Oprócz branży inżynierii mechanicznej firma igus widzi rynki dla zastosowania swojego nowego tworzywa przede wszystkim w dziedzinie artykułów konsumpcyjnych, np. mebli bądź innych przedmiotów codziennego użytku.

Korzyść ekologiczna - łożyska ślizgowe

Ekologiczne korzyści wagi oraz odpowiednie zużycie energii: średnia gęstość tworzyw sztucznych "iglidur" wynosi około 1,4 g/cm3. Aluminium waży dwukrotnie więcej, a stal jest nawet pięć i pół razy cięższa.

Nowe bio-łożysko gładko wpasowuje się w koncepcję firmy, aby rozwijać przyjazne dla środowiska alternatywy w coraz większej ilości zastosowań, które obecnie korzystają ze smarowanych i metalowych łożysk ślizgowych oraz tocznych. Po pierwsze łożyska "iglidur" wnoszą swój wkład do ochrony zasobów i środowiska dzięki inkorporowanym smarom stałym. Polimerowe łożyska firmy igus nie potrzebują olejów ani smarów, są bezobsługowe i nie wymagają konserwacji, dzięki czemu do środowiska nie są uwalniane żadne zanieczyszczenia. Do tego w porównaniu z opcjami metalowymi dochodzi jeszcze niski ciężar, co prowadzi do mniejszych mas, a tym samym do mniejszego zużycia energii. Ponadto bilans energetyczny producentów tworzyw sztucznych wypada znacznie lepiej niż w przypadku metali. Podczas gdy do wyprodukowania 1 litra aluminium potrzebna jest energia w ilości 15 litrów ropy, a według tych samych obliczeń, dla 1 litra stali potrzeba 11 litrów ropy, wyprodukowanie 1 litra tworzywa sztucznego wymaga średnio tylko 1,8 litra ropy. Przypuszczalnie wartość ta będzie nadal malała, twierdzi firma igus, z uwagi na duże postępy na polu pozyskiwania polimerów na bazie roślinnej. Według informacji branżowego związku European Bioplastics wydajność produkcyjna dla biotworzyw ma wzrosnąć z około 700.000 ton w roku 2010 do około 1,7 miliona ton do roku 2015

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl