Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 wrzesień 2011.

Tworzywo z biozasobów

Nowość: odporne na ścieranie łożyska ślizgowe wykonane w 54% z oleju roślinnego

Badacz polimerów i specjalista w dziedzinie łożysk, firma igus GmbH z Kolonii, stworzyła tworzywo do produkcji łożysk ślizgowych, które w 54 procentach bazuje na surowcach odnawialnych. Bazowy polimer nowego łożyska ślizgowego "iglidur N54" pozyskuje się - zamiast nieodnawialnej ropy - w głównej mierze z oleju roślinnego. Trybologicznie i mechanicznie zoptymalizowane biotworzywo sztuczne firmy z Kolonii (10.200 artykułów magazynowych z asortymentu łożysk ślizgowych, 35 różnych tworzyw standardowych) posiada zastosowanie uniwersalne przy niskich obciążeniach.

Mechanicznie i trybologicznie zoptymalizowany, bezsmarowny i bezobsługowy: bazowy polimer nowego bio-łożyska "iglidur N54" stworzony przez eksperta w dziedzinie łożysk ślizgowych, firmę igus GmbH z Kolonii, jest w 54 procentach pozyskiwany z oleju roślinnego.
Manager ds. produktu René Achnitz: "Nowy, bezsmarowny materiał łożyskowy "iglidur N54" plasuje się w szerokim portfolio naszych wysokowydajnych tworzyw przy tworzywach przeznaczonych do sporadycznych zastosowań w warunkach niskich obciążeń i stanowi ono pierwszy poważny krok w kierunku "zielonego łożyska"." Oprócz branży inżynierii mechanicznej firma igus widzi rynki dla zastosowania swojego nowego tworzywa przede wszystkim w dziedzinie artykułów konsumpcyjnych, np. mebli bądź innych przedmiotów codziennego użytku.

Korzyść ekologiczna - łożyska ślizgowe

Ekologiczne korzyści wagi oraz odpowiednie zużycie energii: średnia gęstość tworzyw sztucznych "iglidur" wynosi około 1,4 g/cm3. Aluminium waży dwukrotnie więcej, a stal jest nawet pięć i pół razy cięższa.

Nowe bio-łożysko gładko wpasowuje się w koncepcję firmy, aby rozwijać przyjazne dla środowiska alternatywy w coraz większej ilości zastosowań, które obecnie korzystają ze smarowanych i metalowych łożysk ślizgowych oraz tocznych. Po pierwsze łożyska "iglidur" wnoszą swój wkład do ochrony zasobów i środowiska dzięki inkorporowanym smarom stałym. Polimerowe łożyska firmy igus nie potrzebują olejów ani smarów, są bezobsługowe i nie wymagają konserwacji, dzięki czemu do środowiska nie są uwalniane żadne zanieczyszczenia. Do tego w porównaniu z opcjami metalowymi dochodzi jeszcze niski ciężar, co prowadzi do mniejszych mas, a tym samym do mniejszego zużycia energii. Ponadto bilans energetyczny producentów tworzyw sztucznych wypada znacznie lepiej niż w przypadku metali. Podczas gdy do wyprodukowania 1 litra aluminium potrzebna jest energia w ilości 15 litrów ropy, a według tych samych obliczeń, dla 1 litra stali potrzeba 11 litrów ropy, wyprodukowanie 1 litra tworzywa sztucznego wymaga średnio tylko 1,8 litra ropy. Przypuszczalnie wartość ta będzie nadal malała, twierdzi firma igus, z uwagi na duże postępy na polu pozyskiwania polimerów na bazie roślinnej. Według informacji branżowego związku European Bioplastics wydajność produkcyjna dla biotworzyw ma wzrosnąć z około 700.000 ton w roku 2010 do około 1,7 miliona ton do roku 2015

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl