Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
28 listopad 2011.

Zielona automatyzacja

Energooszczędność: o 57 procent niższa moc napędowa przy prędkości 3 m/s i większej Przełom w "zielonej" automatyzacji: specjalista w dziedzinie prowadników przewodów, firma igus GmbH z Kolonii, opracowała szybkie i ciche rozwiązanie w zakresie zasilania w energię, dane i media na potrzeby energooszczędnych procesów obróbki i magazynowania. Przy przesuwach od 40 do 50 metrów, koszty operacyjne i zasilania w energię są znacznie zredukowane, gdy procesy automatyzacji są ze sobą powiązane.

Zielona automatyzacja: Cichy i odporny na ścieranie prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami firmy igus z Kolonii, umożliwia realizowanie o 57 procent niższej mocy napędowej przy prędkości 3 m/s i wyższej w procesach obróbki i magazynowania. Przykładowo, na odcinku 40 do 50 metrów zapewnia to oszczędność kosztów energii elektrycznej i umożliwia realizowanie większych prędkości i przyspieszeń przy takim samym poziomie hałasu

Dobrym przykładem mogą być linie obróbki w przemyśle drzewnym: załadunek bądź rozładunek ciężkich elementów produkcyjnych na długich odcinkach musi się odbywać bardzo szybko, cicho i przy minimalnym zużyciu energii. Podobne zasady dotyczą również techniki magazynowej, na przykład układarek regałowych, a także suwnic bramowych. Wtajemniczeni mówią o tym w kontekście "zielonej automatyzacji".

Koszty energii w transporcie są istotne!
Jaki ma to związek z systemami zasilania, przewodami i wężami? Czy istnieją moduły maszynowe, których konstrukcja zapewnia zdecydowaną oszczędność zużycia energii? Po pierwsze, odpowiedź brzmi tak, potwierdza firma igus.


Oszczędności w zakresie kosztów energii dla transportu: dzięki prowadnikom z profilowanymi rolkami przeznaczonym do "zielonej automatyzacji". Obecnie, dostępne są serie "P4.32" i "P4.42", w mniejszych rozmiarach. Umożliwia to stosowanie napędów o niższej mocy.
A po drugie, prowadniki przewodów to elementy maszyny, które podlegają bardzo dynamicznym ruchom i należą do tych pozycji w inżynierii, które "muszą być uwzględnione na etapie projektów, gdyż mogą znacznie przyczynić się do obniżenia zużycia mocy przez napędy". Napędy generują moc potrzebną, aby przemieścić prowadniki z ich ciężkimi kablami na odcinkach mierzących 40, 50 metrów. Te koszty transportu energii mogą być wyraźnie zredukowane, ponieważ drzemie w nich jeszcze "duży potencjał oszczędnościowy" - twierdzi Frank Blase, prezes firmy igus.

Prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami
Dokładnie to zapoczątkowała od niedawna firma igus swoim nowym systemem prowadnika z profilowanymi rolkami "P4" przeznaczonym do "zielonej" automatyzacji. Pierwsze innowacje można było obejrzeć na targach "EMO" i "Motek".

Szybciej, ciszej, niższe zużycie energii elektrycznej

System "P4", który pierwotnie został opracowany z myślą o szybkich dźwigach kontenerowych (i od trzech lat jest stosowany w tej branży na całym świecie), umożliwia realizowanie przesuwu długości 800 m przy prędkości przesuwu 10 m/s oraz wyższej i przy ciężkich masach wypełnienia liczących do 10 kg/m. Wśród prowadników "P4" pojawiły się również mniejsze rozmiary - w szczególności prowadnik "P4.32" i "P4.42" - przeznaczone do "zielonych" procesów obróbki i systemów magazynowania. Rozwiązania z rolkami sprawdzają się tutaj lepiej niż ślizgowe prowadniki przewodów. Andreas Hermey, kierownik ds. rozwoju w firmie igus: "Przy prędkości 3 m/s, a w szczególności od 3,5 m/s i większej, użytkownicy zyskują duże korzyści." Jeżeli użytkownicy, w procesach automatyzacji przejdą na prowadniki z rolkami, to uzyskają 75 procent niższe tarcie toczne w porównaniu do tarcia ślizgowego - co oznacza do 57 procent mniej mocy napędowej (uwzględniając tarcie, ale również bezwładność oraz ciężar prowadnika). Po drugie, wiele procesów transportu udało się przyspieszyć pod względem zarówno samej prędkości, jak i przyspieszeń, nie zwiększając przy tym poziomu hałasu.
Prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami jest cichy i niezwykle odporny na ścieranie. Rolki biegu górnego pracują po rolkach biegu dolnego - biegną więc przesunięte względem siebie - co dodatkowo zwiększa okres użytkowania prowadnika. Ponadto podziałka dla ogniw z rolkami i bez ma teraz identyczną długość, dzięki czemu prowadnik osiąga niezwykle płynną i charakteryzującą się niskim poziomem wibracji pracę. Trybologicznie zoptymalizowane, polimerowe rolki profilowe są bezpiecznie wbudowane w ogniwa boczne prowadnika.
Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl