Dziś jest czwartek, 12 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.866 -0.13% 1EUR 4.2851 -0.07% 1GBP 5.0798 -0.29%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
28 listopad 2011.

Zielona automatyzacja

Energooszczędność: o 57 procent niższa moc napędowa przy prędkości 3 m/s i większej Przełom w "zielonej" automatyzacji: specjalista w dziedzinie prowadników przewodów, firma igus GmbH z Kolonii, opracowała szybkie i ciche rozwiązanie w zakresie zasilania w energię, dane i media na potrzeby energooszczędnych procesów obróbki i magazynowania. Przy przesuwach od 40 do 50 metrów, koszty operacyjne i zasilania w energię są znacznie zredukowane, gdy procesy automatyzacji są ze sobą powiązane.

Zielona automatyzacja: Cichy i odporny na ścieranie prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami firmy igus z Kolonii, umożliwia realizowanie o 57 procent niższej mocy napędowej przy prędkości 3 m/s i wyższej w procesach obróbki i magazynowania. Przykładowo, na odcinku 40 do 50 metrów zapewnia to oszczędność kosztów energii elektrycznej i umożliwia realizowanie większych prędkości i przyspieszeń przy takim samym poziomie hałasu

Dobrym przykładem mogą być linie obróbki w przemyśle drzewnym: załadunek bądź rozładunek ciężkich elementów produkcyjnych na długich odcinkach musi się odbywać bardzo szybko, cicho i przy minimalnym zużyciu energii. Podobne zasady dotyczą również techniki magazynowej, na przykład układarek regałowych, a także suwnic bramowych. Wtajemniczeni mówią o tym w kontekście "zielonej automatyzacji".

Koszty energii w transporcie są istotne!
Jaki ma to związek z systemami zasilania, przewodami i wężami? Czy istnieją moduły maszynowe, których konstrukcja zapewnia zdecydowaną oszczędność zużycia energii? Po pierwsze, odpowiedź brzmi tak, potwierdza firma igus.


Oszczędności w zakresie kosztów energii dla transportu: dzięki prowadnikom z profilowanymi rolkami przeznaczonym do "zielonej automatyzacji". Obecnie, dostępne są serie "P4.32" i "P4.42", w mniejszych rozmiarach. Umożliwia to stosowanie napędów o niższej mocy.
A po drugie, prowadniki przewodów to elementy maszyny, które podlegają bardzo dynamicznym ruchom i należą do tych pozycji w inżynierii, które "muszą być uwzględnione na etapie projektów, gdyż mogą znacznie przyczynić się do obniżenia zużycia mocy przez napędy". Napędy generują moc potrzebną, aby przemieścić prowadniki z ich ciężkimi kablami na odcinkach mierzących 40, 50 metrów. Te koszty transportu energii mogą być wyraźnie zredukowane, ponieważ drzemie w nich jeszcze "duży potencjał oszczędnościowy" - twierdzi Frank Blase, prezes firmy igus.

Prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami
Dokładnie to zapoczątkowała od niedawna firma igus swoim nowym systemem prowadnika z profilowanymi rolkami "P4" przeznaczonym do "zielonej" automatyzacji. Pierwsze innowacje można było obejrzeć na targach "EMO" i "Motek".

Szybciej, ciszej, niższe zużycie energii elektrycznej

System "P4", który pierwotnie został opracowany z myślą o szybkich dźwigach kontenerowych (i od trzech lat jest stosowany w tej branży na całym świecie), umożliwia realizowanie przesuwu długości 800 m przy prędkości przesuwu 10 m/s oraz wyższej i przy ciężkich masach wypełnienia liczących do 10 kg/m. Wśród prowadników "P4" pojawiły się również mniejsze rozmiary - w szczególności prowadnik "P4.32" i "P4.42" - przeznaczone do "zielonych" procesów obróbki i systemów magazynowania. Rozwiązania z rolkami sprawdzają się tutaj lepiej niż ślizgowe prowadniki przewodów. Andreas Hermey, kierownik ds. rozwoju w firmie igus: "Przy prędkości 3 m/s, a w szczególności od 3,5 m/s i większej, użytkownicy zyskują duże korzyści." Jeżeli użytkownicy, w procesach automatyzacji przejdą na prowadniki z rolkami, to uzyskają 75 procent niższe tarcie toczne w porównaniu do tarcia ślizgowego - co oznacza do 57 procent mniej mocy napędowej (uwzględniając tarcie, ale również bezwładność oraz ciężar prowadnika). Po drugie, wiele procesów transportu udało się przyspieszyć pod względem zarówno samej prędkości, jak i przyspieszeń, nie zwiększając przy tym poziomu hałasu.
Prowadnik "P4" z profilowanymi rolkami jest cichy i niezwykle odporny na ścieranie. Rolki biegu górnego pracują po rolkach biegu dolnego - biegną więc przesunięte względem siebie - co dodatkowo zwiększa okres użytkowania prowadnika. Ponadto podziałka dla ogniw z rolkami i bez ma teraz identyczną długość, dzięki czemu prowadnik osiąga niezwykle płynną i charakteryzującą się niskim poziomem wibracji pracę. Trybologicznie zoptymalizowane, polimerowe rolki profilowe są bezpiecznie wbudowane w ogniwa boczne prowadnika.
Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl