Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
3 luty 2012.

Prowadniki przewodów ESD/ATEX

Prowadniki przewodów ESD/ATEX

Przed dziesięcioma laty firma igus GmbH z Kolonii zaprezentowała w pełni przewodzące prowadniki przewodów z nowego materiału igumid ESD (Electro Static Discharge). Od tamtej pory te systemy zasilania w kolorze szarym należą do najchętniej kupowanych materiałów firmy igus, specjalisty w dziedzinie tworzyw sztucznych. Żeby ułatwić konstruktorom szybkie ukończenie konstruowania maszyn i urządzeń od 1 stycznia 2012 dostępny jest program ESD/ATEX z asortymentem prowadników z serii Zipper, E2/000, E4.1 oraz E4/light dostępnych z magazynu. Dzięki temu prawie 280 różnych wersji prowadników ESD/ATEX wraz z prostym podziałem wewnętrznym jest gotowych do wysyłki bezpośrednio po złożeniu zamówienia.

Prowadniki przewodów ESD/ATEX firmy igus GmbH z Kolonii można rozpoznać po kontrolnej pieczęci i szarym kolorze (podobny do RAL7015, ciemnoszary), dzięki czemu są one łatwe do odróżnienia od materiałów standardowych. Specjalny materiał igumid ESD oraz zoptymalizowana konstrukcja zapewniają trwałą i "bezobsługową" przewodność.

Bezpieczna produkcja komponentów elektronicznych

igumid ESD został zaprojektowany z myślą o aplikacjach, w których absolutnie żadne wyładowania elektrostatyczne nie mogą wystąpić. Należy do nich przede wszystkim produkcja lub obsługa delikatnych produktów i komponentów elektronicznych. Tak jak wszędzie, gdzie w grę wchodzi ruch, pomiędzy elementami maszyn powstaje tarcie, a więc może się tu również tworzyć elektryczność statyczna. W kontakcie z ciałem uziemionym może dojść do błyskawicznego wyładowania, tak jak dzieje się to, na przykład, podczas uchwycenia za klamkę, w czasie czego napięcia które płyną mogą być do 10.000 Volt. Ponieważ natężenie prądu elektrycznego jest relatywnie niewielkie, w większości przypadków nie wyrządza ono ludziom krzywdy. Jednakże, delikatne komponenty elektroniczne mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu już od napięcia około 20 Volt.
Żeby uniknąć tego rodzaju uszkodzeń wszystkie elementy maszyny muszą posiadać dostateczną zdolność do odprowadzania ładunków, a cały układ musi być całkowicie uziemiony w sposób nieprzerwany. Jako "pępowina automatyzacji" zdolność do odprowadzania ładunków w sposób nieprzerwany i niezawodny w prowadnikach przewodów, również po wieloletnim stosowaniu, ma szczególne znaczenie dla wyeliminowania problemu wyładowań elektrostatycznych.

Eliminowanie niebezpieczeństwa zapłonu

Każdy prowadnik ESD/ATEX firmy igus jest przed wysyłką kontrolowany pod względem nieprzerwanej, stuprocentowej przewodności. Dopiero wtedy prowadnik zostaje opatrzony pieczęcią kontrolną.
Wyładowania elektrostatyczne stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla komponentów elektronicznych, ponieważ w strefach zagrożonych wybuchem mogą one również spowodować zapłon palnych gazów, oparów bądź pyłów. Wszędzie tam, gdzie występują tego rodzaju warunki, czyli na przykład w przemyśle chemicznym, przy przeładunku towarów sypkich bądź w liniach lakierniczych prowadniki przewodów wykonane z materiału igumid ESD przyczyniają się do eliminowania wyładowań elektrostatycznych, które mogą spowodować zapłon. Zostały one zaprojektowane zgodnie z wytycznymi ATEX (ATmosphere EXplosible") - dyrektywy 94/9/ WE dotyczącej urządzeń i systemów przeznaczonych do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem i posiadają certyfikat według klasyfikacji EX II 2 GD. W związku z tym prowadniki przewodów ESD/ATEX firmy igus można stosować w strefach, w których występuje zagrożenie wybuchem wywołane przez gazy bądź pyły.

Nowy katalog ESD/ATEX firmy igus: 280 różnych wersji prowadników przewodów ESD/ATEX wraz z prostym podziałem wewnętrznym jest dostępnych bezpośrednio z magazynu.
Potwierdzenie zgodności
Na potrzeby tych wymagających zastosowań w elektronice i strefach zagrożonych wybuchem firma igus zaprojektowała systemy zasilania ESD/ATEX. Materiał igumid ESD odprowadza w sposób kontrolowany ładunki elektrostatyczne. Użytkownicy mogą zwrócić się do firmy igus z prośbą o przesłanie odpowiedniego certyfikatu Federalnego Instytutu Fizyczno - Technicznego (PTB) oraz mają wgląd w stosowny certyfikat pod adresem www.igus.eu/ESD_ATEX. Każdy prowadnik przewodów jest przed wysyłką sprawdzany pod względem stuprocentowej przewodności, co zostaje potwierdzone odpowiednią pieczęcią kontrolną.

Materiał igumid ESD sprawdził się już w tysiącach aplikacji. W przeciwieństwie do produktów z krótkotrwałymi powłokami przewodzącymi lub nietrwałymi materiałami antyelektrostatycznymi specjalne dodatki zastosowane w ESD zapewniają nieprzerwaną przewodność. Określenie "nieprzerwanie" oznacza: od pierwszego do ostatniego ogniwa prowadnika. Ponadto, zoptymalizowana konstrukcja gwarantuje trwałą i "bezobsługową" przewodność, a pod względem wymagań mechanicznych nawet przewyższa standardowe materiały.

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl