Dziś jest sobota, 14 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8234 -0.7% 1EUR 4.2747 -0.23% 1GBP 5.1292 +1.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 kwiecień 2012.

Liczniki energii Saia z interfejsami komunikacyjnymi - podstawowy element systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną

Liczniki energii Saia z interfejsami komunikacyjnymi - podstawowy element systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną

W ciągu ostatnich dwóch lat portfolio liczników energii elektrycznej firmy Saia-Burgess znacznie się powiększyło. Pierwsze elektromechaniczne liczniki energii szwajcarskiego producenta przeznaczone do bezpośrednich pomiarów energii czynnej w układach jednofazowych pojawiły się na rynku już w 1998 roku. W trakcie kolejnej dekady producent poszerzał ofertę liczników elektromechanicznych, opracowano nowe rodziny jedno- i dwutaryfowych liczników trójfazowych.

Dynamiczny rozwój tej grupy produktów rozpoczął się w 2009 roku, gdy do oferty dołączyły elektroniczne liczniki z wyświetlaczem LCD, a także modele przeznaczone do pomiarów półpośrednich. Następnym, milowym krokiem na drodze rozwoju było zabudowanie w licznikach protokołów komunikacyjnych, umożliwiających włączenie tych urządzeń w większe systemy. Droga od zwykłego zbierania danych pomiarowych dotyczących zużycia energii do rozległych systemów monitorowania i zarządzania energią elektryczną przy użyciu elektronicznych liczników energii najnowszej generacji została otwarta.

Jeszcze do niedawna zdalny odczyt danych o poborze energii elektrycznej w licznikach Saia był możliwy za pomocą wyjścia impulsowego. Informacje o innych mierzonych i parametrach dostępne były lokalnie na wyświetlaczu LCD licznika. Implementację rozwiązań umożliwiających komunikację liczników ze światem zewnętrznym planowano i opracowywano już od momentu, gdy Saia wprowadziła na rynek pierwsze liczniki z wyświetlaczem LCD. W konsekwencji najnowsze modele liczników energii producenta zostały wyposażone w moduł interfejsu komunikacyjnego zabudowany w urządzeniu.


Rys 1. Liczniki energii elektrycznej Saia-Burgess są podstawowym elementem systemu
S-Energy Manager.

Protokół Saia S-Bus

Jako pierwsze pojawiły się na rynku liczniki wyposażone w interfejs szeregowy RS485 z protokołem S-Bus, który umożliwia komunikację ze wszystkimi urządzeniami Saia PCD oraz panelami do monitoringu energii - Saia S-Energy Manager. Dzięki możliwości komunikacji liczników z urządzeniami zewnętrznymi użytkownik otrzymał szereg dodatkowych funkcjonalności. Pierwszą z nich jest dostęp za pośrednictwem sterownika lub S-Energy Managera do wszystkich wartości pomiarowych, które wyświetla licznik: wartości chwilowych mocy, napięcia i prądu, mocy czynnej, mocy biernej dla pojedynczej fazy i trzech faz, zużycia energii (całkowitej i częściowej), cos fi.

System S-Energy Manager

Liczniki energii wyposażone w interfejs S-Bus wraz z panelem Saia S-Energy Manager tworzą prosty w obsłudze system, który nie tylko rejestruje zużycie energii, ale także umożliwia kontrolę i ingerencję w przebieg procesu. Dzięki komunikacji poprzez Ethernet S-Energy Manager umożliwia integrację z zakładowymi systemami IT, pozwalając na zdalny dostęp do danych za pomocą przeglądarki internetowej i komputera PC bądź urządzenia mobilnego typu PDA, smartphone czy IPad. Zintegrowany w panelu sterownik logiczny (programowalny w języku Step 7) zapewnia elastyczność niezbędną do monitorowania nawet bardzo złożonych sekwencji procesów i do natychmiastowej identyfikacji stanów krytycznych. Umożliwia to na przykład wykrywanie kosztownych szczytów poboru mocy oraz zapobieganie ich występowaniu w przyszłości. S-Energy Manager zapewnia zarówno przejrzystą rejestrację wartości zużycia energii, jak i rozładowanie szczytów zapotrzebowania w celu obniżenia kosztów. Rozwiązanie to pozwala na kontrolę mocy pobieranej przez odbiory, a gdy pobór przekracza określoną wartość, z poziomu panela można ten odbiór wyłączyć. Dzięki dostępowi do danych gromadzonych w panelu możliwie jest także prognozowanie kosztów zużycia energii czy taryfikowanie odbiorców. Do jednego panelu S-Energy Manager można dołączyć do 254 liczników.

Protokoły M-Bus i Modbus

Równolegle do liczników z komunikacją w protokole S-Bus zostały opracowane wersje liczników z innymi standardami komunikacyjnymi: M-Bus oraz Modbus. M-Bus, zgodny ze standardem EN13757-2, pozwala na włączanie liczników energii w systemy zliczające i monitorujące zużycie ciepła czy wody oraz ich kompletną, spójną integrację w systemach rozliczeniowych i zarządzania zużyciem mediów. Modbus zaś pozwala na łączenie liczników Saia do dowolnych systemów opartych o ten de facto standard komunikacyjny.

Za pomocą interfejsu komunikacyjnego liczniki energii Saia mogą być częściowo zerowane (podobnie jak w samochodach "licznik dzienny km"), co jest bardzo przydatną funkcją w przypadku aplikacji bilingowych np. w hostelach czy na kempingach, by zliczać nie tylko całkowitą pobieraną energię, ale także móc rozliczyć zmieniających się odbiorców. Interfejsy komunikacyjne dostępne są we wszystkich modelach liczników energii Saia z wyświetlaczem LCD, zarówno jednofazowych - rodziny ALD1 (Imaks=32A), jak i trójfazowych - ALE3 (linia przeznaczona do pomiarów bezpośrednich, Imaks=65A) oraz AWD3 (do pomiarów półpośrednich, z przekładnikiem prądowym do 1500A).

Wszystkie typy elektronicznych liczników energii szwajcarskiego producenta mają dopuszczenie do stosowania w systemach zużycia energii elektrycznej (zgodność z dyrektywą MID, możliwość zakładania plomb zabezpieczających). Ich kompaktowa budowa (szerokość 1 modułu, czyli 17,5 mm w przypadku liczników jednofazowych lub 70 mm w modelach do układów trójfazowych) i montaż na szynie DIN35 mm pozwalają na bardziej efektywną zabudowę w szafach elektrycznych, małych obudowach czy panelach dystrybucyjnych. Temperaturowy zakres pracy liczników Saia wynosi od -10 do +55oC (temperatura przechowywania od -10 do +85 oC). Urządzenia charakteryzuje wysoka odporność na warunki klimatyczne i elektryczne, niezawodność, stabilność oraz precyzja pomiarów, którą gwarantuje ich klasa dokładności - B według MID, klasa 1 zgodnie z IEC 62053-21.

W ofercie liczników energii elektrycznej Saia występują również tradycyjne modele elektromechaniczne, z liczydłem mechanicznym, których zaletą jest możliwość odczytu wskazań licznika nawet w przypadku braku zasilania. Zarówno liczniki elektromechaniczne, jak i elektroniczne z wyświetlaczem LCD w podstawowych wersjach są wyposażone w wyjścia impulsowe.

Podstawowe zastosowania

Dedykowany obszar zastosowań liczników energii szwajcarskiego producenta to instalacje rozliczeniowe we współdzielonych powierzchniach takich jak biurowce, centra handlowe, zakłady przemysłowe, lotniska czy dworce, a także w systemach reklamy wizualnej, pomiaru energii odnawialnej do prywatnych zastosowań, np. z ogniw fotowoltaicznych, systemach oświetleniowych, w domach jedno- i wielorodzinnych, hotelach, szpitalach czy szkołach.

Oprócz omawianego systemu monitoringu energii S-Energy Manager, liczniki energii elektrycznej Saia stanowią podstawowy element systemu zarządzania mediami SOiRE (System Odczytu i Rozliczania Energii) oraz znajdują zastosowanie w systemach firm trzecich.

Źródło: SABUR
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl