Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 czerwiec 2012.

Dobry sposób na przerwy w zasilaniu - automatyczne przełączniki faz firmy POLLIN

Dobry sposób na przerwy w zasilaniu - automatyczne przełączniki faz firmy POLLIN

Wahania napięcia i przerwy w zasilaniu są zjawiskami powszechnymi, a jednocześnie niepożądanymi. Niezależnie od ich przyczyn (od przeciążenia instalacji elektrycznej wewnątrz budynku, po zerwanie przewodów elektrycznych w liniach napowietrznych) wywołują negatywne konsekwencje dla odbiorców energii elektrycznej, zakłócając pracę urządzeń elektrycznych. Brak wody w wyniku przerwania pracy pompy jednofazowej w domu jednorodzinnym, zepsuta żywność, gdy przestaje działać chłodziarka lub zamrażarka, czy padłe zwierzęta w nagrzanej hali hodowlanej, gdzie przerwane zostało zasilanie urządzeń klimatyzacyjnych - to tylko przykłady uciążliwości i strat, jakie mogą być skutkiem przerwy w zasilaniu. Niejednokrotnie w celu ich uniknięcia stosowane są skomplikowane i kosztowne rozwiązania, gdy tymczasem w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie jednego z automatycznych przełączników faz produkowanych przez firmę POLLIN, których zadaniem jest podtrzymanie ciągłości zasilania odbiorników jednofazowych, w oparciu o sieć trójfazową (albo dwa lub trzy źródła napięcia 230 V AC ze wspólnym zerem fazowym "N").

Zaskakująca innowacja firmy POLLIN


Zdjęcie 1: AZF-1 zaprezentowany po raz pierwszy na rynku w 1994 roku

Automatyczne przełączniki faz, to autorskie rozwiązanie firmy POLLIN zaprezentowane po raz pierwszy w 1994 roku. Wprowadzony wówczas na Polski rynek Automatyczny Zmieniacz Faz AZF-1 był urządzeniem wcześniej nie spotykanym i jednocześnie tak oryginalnym, że początkowo fachowcy z branży elektrycznej i automatyki nie zdawali sobie sprawy, jak bogate są możliwości jego zastosowania. Zadaniem przełączników faz jest kontola wartości napięcia zasilającego odbiornik jednofazowy (pierwsza faza) i ? w momencie jego zaniku lub spadku poniżej nastawionej wartości ? przełączenie odbiornika na drugą fazę, a jeżeli jej parametry również są nieprawidłowe, to bezpośrednio na trzecią (standardowo do wejścia urządzenia doprowadza się zasilanie z sieci trójfazowej, a z jego wyjścia wyprowadza się napięcie zasilające odbiornik jednofazowy).

Bogactwo funkcji przełączników faz AZF


2: AZF-10S ? jedna z bardziej rozbudowanych wersji automatycznego przełącznika faz.

Zakład Elektroniczny POLLIN oferuje obecnie kilka odmian automatycznych przełączników faz serii AZF. Wszystkie one wykonywane są w obudowach (o szerokości zaledwie 3- lub 4-modułów) z tworzywa samogasnącego, przystosowanych do montażu na szynie, pozwalających z łatwością umieścić urządzenie w skrzynce rozdzielczej. Każdy z AZF-ów posiada także trzy diody sygnalizacyjne LED, umożliwiające łatwe sprawdzenie, która faza jest aktualnie wybrana.

Produkowane przez POLLIN przełączniki faz pozwalają użytkownikowi zadecydować (poprzez odpowiednie ustawienie przełącznika na froncie urządzenia), czy mają pracować z priorytetem fazy L1 czy bez tego priorytetu. Tryb pracy bez priorytetu jest szczególnie przydatny tam, gdzie parametry sieci są bardzo niestabilne, a jednocześnie częste przełączenia pomiędzy fazami ? niepożądane. W momencie wyboru pracy AZF bez priorytetu (przełącznik w pozycji "0") odbiornik będzie zasilany z wybranej fazy tak długo, jak długo będzie miała ona prawidłowe parametry (nawet jeżeli nastąpi powrót fazy L1). Natomiast w przypadku wyboru priorytetu fazy L1 (przełącznik w pozycji ?1?) zasilanie odbiornika jednofazowego będzie przełączane na nią zawsze, gdy osiągnie ona prawidłowe parametry.

W przypadku przełącznika AZF-3 ustalony jest stały próg zadziałania i jeżeli napięcie na fazie zasilającej spadnie poniżej 180 V, to zostanie ono uznane za nieprawidłowe i nastąpi przełączenie. Natomiast we wszystkich pozostałych, produkowanych przez POLLIN, przełącznikach faz użytkownik ma możliwość samodzielnego określenia krytycznej wartości napięcia i ustawienia odpowiedniego progu zadziałania przy pomocy pokrętła regulacji umieszczonego na froncie urządzenia.

W opracowaniu znajduje się obecnie kolejna wersja przełącznika faz (AZF-10SP), umożliwiająca dodatkowo ustawienie wartości napięcia, powyżej której parametry zasilania uznane mają być za nieprawidłowe.

Dla obciążeń nieprzekraczających 16 A wystarczający jest przełącznik faz AZF-3, który służy tylko do bezpośredniego zasilania odbiorników jednofazowych. W przypadku większych obciążeń, konieczne jest zastosowanie jednego z przełączników faz pozwalających dodatkowo (oprócz bezpośredniego zasilania odbiornika) na podłączenie zewnętrznych styczników (AZF-4, AZF-10S, AZF-10SP, AZF-16S) i sterowanie odbiornika jednofazowego za ich pośrednictwem.

Przełącznik faz AZF-10S wyposażony został w jeszcze jedną szczególną funkcję ? system Wzajemnego Mechanicznego Blokowania Styków, który zwiększa niezawodność pracy urządzenia, minimalizując prawdopodobieństwo załączenia dwóch faz jednocześnie (np. w wyniku przeciążenia i sklejenia się styków).

Funkcje / dane
techniczne
Symbol automatycznego przełącznika faz
AZF-3
AZF-4
AZF-10S
AZF-16S'
AZF-10SP"
Szerokość obudowy
3 moduły (52,5 mm)
3 moduły (52,5 mm)
4 moduły (70 mm)
4 moduły (70 mm)
4 moduły (70 mm)
Możliwość podłączenia styczników
-
Obciążalność
bezpośrednia
16A
16A
10A
16A
10A
poprzez styczniki
-
dowolna
Przełącznik wyboru priorytetu LI
Czas przełączenia
< 200 ms
< 200 ms
< 200 ms opcja: < 100 ms (na zamówienie)
< 200 ms
< 200 ms opcja: < 100 ms (na zamówienie)
Próg zadziałania (dolny)
180 V
regulowany 180-210 V
regulowany 180-210 V
regulowany 180-210 V
regulowany 180-210 V
Próg zadziałania (górny)
-
-
-
-
regulowany 230 - 260 V
System WMBS
-
-
-
* dostępny do wyczerpania zapasów
** produkt w opracowaniu

Wszystkie produkowane przez firmę POLLIN automatyczne przełączniki faz objęte są 5-letnią gwarancją.

AZF-y jako element układów zwiększających niezawodność zasilania

W momencie zaniku fazy lub spadku napięcia poniżej ustawionego progu, przełączenie z fazy na fazę następuje w czasie poniżej 200 ms, co pozwala na zastosowanie przełączników faz AZF nawet dla odbiorników jednofazowych o wysokich wymaganiach dotyczących niezawodności zasilania (kategoria III). W przypadku modelu AZF-10S (i AZF-10SP) możliwe jest dodatkowe (na życzenie klienta) skrócenie czasu przełączenia do poniżej 100 ms, co pozwala zachować nastawy niektórych sterowników, mimo przełączenia ich zasilania z fazy na fazę.

Dla bardziej wymagających odbiorników (np. komputery) konieczne może być zastosowanie dodatkowo odpowiedniego zasilacza UPS (Uninterruptible Power Supply) - jego akumulatory wykorzytane będą tylko w czasie przerwy przełączeniowej AZF-a.


Rysunek 1: Przykładowy schemat podłączenia automatycznego przełącznika faz.

Chociaż automatyczne przełączniki faz firmy POLLIN standardowo przewidziane są do pracy w sieci trójfazowej, to istnieje również możliwość ich zastosowania tam, gdzie dostępne jest tylko zasilanie jednofazowe. W takim przypadku do wejścia urządzenia można przyłączyć trzy alternatywne źródła zasilania, pod warunkiem wykorzystania jednego przewodu zerowego (?N?). Mogą być to na przykład: prąd wytwarzany przez przydomową elektrownię wiatrową, zasilanie z sieci elektroenergetycznej oraz napięcie z przetwornicy pobierającej energię z akumulatorów.

Źródło: POLLIN
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl