Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 lipiec 2012.

Zarządzanie energią w maszynie

Zarządzanie energią w maszynie

Wszystkie maszyny potrzebują energii, gdyż bez niej oczywiście nie działają. Niemniej jednak, to w jakim stopniu są one energochłonne jest ich cechą indywidulaną i stanowi o sukcesie rynkowym maszyny, zwłaszcza teraz kiedy kwestie efektywności energetycznej są w centrum uwagi przemysłu. Energia stała się cennym i drogim źródłem. Aby wykorzystać energię jak najbardziej efektywnie i optymalnie kontrolować funkcje maszyny pod tym kątem, ważny jest precyzyjny pomiar zużycia energii.

Monitorowanie energii - moduły pomiarowe systemu X20

Nowość w ofercie B&R - moduły do pomiaru energii stworzono specjalnie w celu monitorowania energii zasilającej maszyny i systemy. Skrojone na miarę, optymalne pod względem kosztów potrafią wybiórczo i kompleksowo dokonać pomiaru energii.

Moduły dokonują pomiaru mocy czynnej, biernej i pozornej, dla każdej z faz oddzielnie oraz dla całego trójfazowego zasilania. Zużycie energii dla każdej z trzech faz oraz dla całości zasilania jest archiwizowane w module. Dodatkowo, moduły określają wartość skuteczną prądu i napięcia na trzech fazach. Jeżeli chodzi o pomiar prądu to mierzony i monitorowany może być również prąd przewodu neutralnego. Pomiary częstotliwości, kąta fazowego (dla prądu i napięcia, dla trzech faz) uzupełniają dane o pomiarze mocy.

Wszystkie funkcje zarządzania energią dostępne

Funkcje zintegrowane w module umożliwiają określenie bieżącego zapotrzebowania maszyny na energię, ale również umożliwiają rejestrację zużycia energii do późniejszej analizy. Dla użytkownika ważne jest to, że wszystkie wielkości są dostępne jako zmienne procesowe i mogą być zwizualizowane.

Pomiar prądów i napięć aż do 31 harmonicznej umożliwia rejestrację wartości skutecznej z dużą precyzją, daje również modułowi możliwość zastosowania przy przebiegach silnie zniekształconych, a więc czyni go dopasowanym do aplikacji, w których energia jest generowana, (np. do odnawialnych źródeł energii.) Dla tych aplikacji zaletą będzie również pomiar częstotliwości z rozdzielczością 0.01 Hz, pomiędzy 45, a 65 Hz.

Nowe moduły pomiaru energii są doskonałym uzupełnieniem serii sterowników X20. Obsługują one wszystkie zadania związane z zarządzaniem energią. Wśród tych zadań jest jest pomiar zużycia energii, umożliwiający określenie wydajności maszyny, oraz precyzyjne i kompleksowe zarządzanie zasilaniem przy obsłudze i synchronizacji generatora elektrycznego.

Gama modułów pomiarowych X20

Moduły umożliwiają pomiar napięcia zmiennego do 528 Voltów. Dostępne są wersje dla przekładników prądowych 20 mA, 1A, 5A, przystosowane są do systemów trójfazowych, ale można ich również używać w systemach jedno i dwufazowych.

Doświadczenie w dziedzinie generacji energii

Oprócz modułów pomiarowych firma B&R posiada w ofercie również moduł, umożliwiający synchronizację generatora z siecią, jest to moduł bardziej zaawansowany, który udostępnia również funkcje pomiarowe na obwodzie generatora i sieci. Za pomocą modułu można monitorować poszczególne maszyny, całe linie produkcyjne i sprawdzić kompensację mocy biernej. Moduł umożliwia:

  • synchronizację generatora (np. na gaz, biomasę, elektrowni wodnej) z siecią
  • pomiar prądu i napięcia fazowego,
  • pomiar średniej wartości prądu i napięcia,
  • pomiar prądu przewodu neutralnego,
  • pomiar mocy czynnej, biernej, pozornej,
  • pomiar współczynnika mocy,
  • pomiar częstotliwości.

Moduł energetyczny posiada pięć tranzystorowych wyjść cyfrowych o napięciu 24V i o obciążeniu 0.1A, jedno wyjście cyfrowe przekaźnikowe na napięcie stałe do 30V lub napięcie zmienne do 230V o obciążeniu w obu przypadkach do 1.0A.

Wyjście przekaźnikowe ma szereg funkcji i może informować użytkownika o: zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciu, przekroczeniu wartości maksymalnej lub minimalnej częstotliwości, asymetrii napięcia, asymetrii prądu, wyznaczonym prądzie przewodu zerowego, zwarciu obwodu prądowego, przekroczeniu prądu znamionowego

Jedno z wyjść tranzystorowych pełni rolę licznika i można podłączyć je do zewnętrznego licznika energii elektrycznej. Moduł wyposażono w trzy wejścia analogowe do pomiaru prądu 1.0A lub 5.0A (w zależności od podłączenia) przeznaczone do pomiaru prądu płynącego w sieci energetycznej poprzez przekładniki prądowe. Wejścia napięciowe obsługują napięcie zmienne do 480V (maksymalnie 528V), mają zabezpieczenie przepięciowe.

Źródło: B&R - Perfection in Automation
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl