Dziś jest środa, 16 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8934 -0.05% 1EUR 4.297 +0.05% 1GBP 4.961 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
17 październik 2019
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu 
więcej
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 lipiec 2012.

Zestawy uruchomieniowe serii ATB rev:1.0x firmy Atnel

Zestawy uruchomieniowe serii ATB rev:1.0x firmy Atnel

Oferowane przez firmę Atnel zestawy uruchomieniowe śmiało wkroczyły na rynek i stały się szybko nie tylko sprawdzoną platformą edukacyjną, dla hobbystów i amatorów. Coraz większym uznaniem cieszą się wśród firm z uwagi na możliwość przeprowadzenia stosunkowo szybkich i wydajnych szkoleń w zakresie nauki programowania mikrokontrolerów w języku C, tym bardziej, że jako wsparcie klient otrzymuje dedykowaną literaturę w postaci książek wydawnictwa Atnel. Same zestawy cechują się zwartą konstrukcją, niewielkimi wymiarami (16cm x 10cm) oraz bogatym wyposażeniem a także co najważniejsze wbudowanym już programatorem sprzętowym. Pozwala to na bardzo szybki start pracy z zestawem bezpośrednio po zakupieniu. Wystarczy bowiem tylko kabel USB, którym łączy się zestaw z komputerem aby zapewnić:

  • zasilanie zestawu
  • programowanie mikrokontrolera
  • komunikację RS232/485 z komputerem PC

Dodatkowo do dyspozycji klienta firma oddaje dedykowany komplet oprogramowania w postaci pełnych wersji programów:

  • MkAvrCalculator
  • MkBootloader
  • ATB Manager

Z uwagi na powyższe oraz na fakt, że każdy zestaw zaopatrzony jest w dwunapięciową miniaturową przetwornicę DC/DC z możliwością przełączania za pomocą zworki zasilania w zakresach +5V oraz +3,3V całość stanowi bardzo atrakcyjną ofertę cenową. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystywania zestawu do prototypowania własnych układów nawet po zakończeniu szkoleń i edukacji w zakresie nauki podstaw języka C. Naturalnie zestawy uruchomieniowe firmy Atnel, równie dobrze przeznaczone są do nauki i testowania pozostałych języków jak asembler czy też Bascom.

To co stanowi o wysokiej jakości zestawów firmy Atnel to ich wyposażenie i możliwość przeprowadzania szeregu testów oraz prób nad programowaniem i projektowaniem własnych modułów z uwagi na to, że w zestawie mamy do czynienia z szeregiem często powtarzających się elementów, których nie trzeba dodatkowo montować, lutować itp.

Jak już wspomniano wyżej cały zestaw można zasilać z zewnętrznego źródła zasilania w postaci zasilacza o napięciu od +8 do +24V. Dzięki wydajnej przetwornicy o wydajności prądowej do 1A nie spotykamy się z efektem przegrzewania się stabilizatorów liniowych i marnowania energii. Sama przetwornica posiada wbudowaną logikę pozwalającą nie tylko na przełączanie zasilania wyjściowego +5V lub +3,3V ale także umożliwia załączanie całego układu wygodnie za pomocą jednego micro-switcha a także wyłączania za pomocą mikrokontrolera w sposób czysto programowy. Nabiera to istotnego znaczenia podczas testowania urządzeń pracujących przy zasilaniu bateryjnym czy akumulatorowym.

Kolejnym istotnym modułem zestawów ATB jest układ przejściówki USB/RS232 w postaci układu FT232R, który wykorzystany jest w zestawach w 100% możliwości jakie oferuje. Jak wiadomo jego podstawowa funkcjonalność to zapewnienie komunikacji z komputerem PC poprzez łącze RS232/RS485. W tym celu użytkownik zestawu dostaje pełny zestaw wyprowadzeń interfejsu RS232, wszystkie sygnały. Dzięki odpowiednio przemyślanym zworkom w całym zestawie układ ten może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno na potrzeby pracującego w zestawie mikrokontrolera, ale co ważne może także służyć jako niezależna podręczna przejściówka USB/RS232 tak bardzo potrzebna w warsztacie każdego elektronika.

Dodać należy, że przejściówka ta w trybie pracy niezależnym od mikrokontrolera, pozwala na obsługę urządzeń pracujących także w dwóch standardach (TTL) +5V oraz +3,3V. Jak zwykle w zestawie znajduje się odpowiednia zworka odpowiadająca za skorzystanie z możliwości wyboru napięcia. Poza tym sam układ FT232 zapewnia także dodatkowe taktowanie (generator TTL) na potrzeby wykorzystania wszystkich zewnętrznych opcji zewnętrznego taktowania mikrokontrolera w układzie.

Standardowe wyposażenie zestawów ATB

1. Przetwornica zasilająca +5V/+3,3V (napięcie wejściowe +8 do +24V)
2. Mikrokontroler: ATmega32 lub ATmega644PA
3. Wymienny rezonator kwarcowy 11,0592MHz (z podstawką)
4. Przejściówka USB/RS232/RS485
5. Gniazdo programatora zewnętrznego ISP (rozszerzony standard KANDA)
6. Scalony odbiornik podczerwieni typu TFMS 36kHz
7. Diodę nadawczą podczerwieni
8. Wyświetlacz LCD zgodny z HD44780 z możliwością konfiguracji pinu RW (podśw. niebieskie)
9. Wyświetlacz 7-segm. LED - czteropozycyjny.
10. Diody LED ogólnego przeznaczenia 8szt
11. Klawisze typu micro-switch 5szt
12. Potencjometr wraz z dzielnikiem napięcia do prac z przetwornikiem ADC
13. Scalony czujnik temperatury DS18B20
14. Zegar czasu rzeczywistego PCF8583
15. Zewn. Pamięć EEPROM 24C04
16. Kondensator podtrzymujący układ RTC 0,47F
17. Układ driver 8 wyjść mocy ULN2803
18. Scalone mostki H do sterowania silników - oparte o układ L293D
19. Gniazdo kart pamięci SD/MMC wraz ze specjalizowanym konwerterem napięć 74LVC125
20. Dodatkowy stabilizator liniowy LDO LM1117-3.3 (800mA)
21. Buzzer
22. Konwerter RS485 oparty o układ typu MAX485
23. Klawisz RESET
24. Wyprowadzenia typu goldpin w tym dwa rzędy dla zasilania VCC oraz GND
25. Szereg zworek umożliwiających wygodną konfigurację całego zestawu
26. Trzy programy narzędziowe: MkAvrCalculator, MkBootloader oraz ATB Manager
27. Wysokiej jakości filtrowanie zasilania wraz z rozdzieleniem go na część analogową oraz cyfrową.

Wsparcie techniczne dla zestawów umożliwia wygodne korzystanie z wbudowanego programatora sprzętowego także w profesjonalnym środowisku jakim jest Eclipse. Konfiguracja do pracy w tym środowisku sprowadza się do kliknięcia w jeden klawisz w programie ATB Manager.

Istotną cechą i nowością na naszym rynku jest fakt wprowadzenia z pozoru tak błahej rzeczy jak podstawka pod zewnętrzny rezonator kwarcowy na potrzeby mikrokontrolera. Zapewnia to zdecydowanie większą uniwersalność zestawów zarówno w trakcie nauki programowania jak również później na etapie prototypowania własnych układów. Firma Atnel zapewnia wysokiej jakości wsparcie techniczne dla swoich produktów, udostępnia w tym celu także niezależne forum: www.forum.atnel.pl , które znacznie poszerza możliwości korzystania z pomocy technicznej.

Nadmienić należy, że na potrzeby zestawów uruchomieniowych ATB powstała cała seria modułów dodatkowych, służących do ich rozbudowy i testowania zewnętrznej łączności przy pomocy takich mediów jak: Bluetooth czy Ethernet. Poza tym oferta obejmuje specjalizowane konwertery do testowania mikrokontrolerów produkowanych w mniejszych obudowach jak: ATmega8 czy ATtiny2313 lub nawet najmniejsze ATtiny13.

Nowością na rynku w Polsce jest fakt, że po raz pierwszy ukazały się zestawy uruchomieniowe, do których w pełni można wykorzystać książki wydawnictwa Atnel w celu przeprowadzania szeregu ciekawych ćwiczeń oraz nauki języka C dla mikrokontrolerów od podstaw. Zestawy są chętnie wykorzystywane nie tylko przez amatorów, hobbystów czy pasjonatów ale trafiają także jako standardowe wyposażenie do profilowanych szkół średnich a także uczelni wyższych na terenie całej Polski wraz z oferowaną literaturą pełniącą funkcje wsparcia dydaktycznego.

Źródło: Atnel
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl