Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 lipiec 2012.

Zestawy uruchomieniowe serii ATB rev:1.0x firmy Atnel

Zestawy uruchomieniowe serii ATB rev:1.0x firmy Atnel

Oferowane przez firmę Atnel zestawy uruchomieniowe śmiało wkroczyły na rynek i stały się szybko nie tylko sprawdzoną platformą edukacyjną, dla hobbystów i amatorów. Coraz większym uznaniem cieszą się wśród firm z uwagi na możliwość przeprowadzenia stosunkowo szybkich i wydajnych szkoleń w zakresie nauki programowania mikrokontrolerów w języku C, tym bardziej, że jako wsparcie klient otrzymuje dedykowaną literaturę w postaci książek wydawnictwa Atnel. Same zestawy cechują się zwartą konstrukcją, niewielkimi wymiarami (16cm x 10cm) oraz bogatym wyposażeniem a także co najważniejsze wbudowanym już programatorem sprzętowym. Pozwala to na bardzo szybki start pracy z zestawem bezpośrednio po zakupieniu. Wystarczy bowiem tylko kabel USB, którym łączy się zestaw z komputerem aby zapewnić:

  • zasilanie zestawu
  • programowanie mikrokontrolera
  • komunikację RS232/485 z komputerem PC

Dodatkowo do dyspozycji klienta firma oddaje dedykowany komplet oprogramowania w postaci pełnych wersji programów:

  • MkAvrCalculator
  • MkBootloader
  • ATB Manager

Z uwagi na powyższe oraz na fakt, że każdy zestaw zaopatrzony jest w dwunapięciową miniaturową przetwornicę DC/DC z możliwością przełączania za pomocą zworki zasilania w zakresach +5V oraz +3,3V całość stanowi bardzo atrakcyjną ofertę cenową. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystywania zestawu do prototypowania własnych układów nawet po zakończeniu szkoleń i edukacji w zakresie nauki podstaw języka C. Naturalnie zestawy uruchomieniowe firmy Atnel, równie dobrze przeznaczone są do nauki i testowania pozostałych języków jak asembler czy też Bascom.

To co stanowi o wysokiej jakości zestawów firmy Atnel to ich wyposażenie i możliwość przeprowadzania szeregu testów oraz prób nad programowaniem i projektowaniem własnych modułów z uwagi na to, że w zestawie mamy do czynienia z szeregiem często powtarzających się elementów, których nie trzeba dodatkowo montować, lutować itp.

Jak już wspomniano wyżej cały zestaw można zasilać z zewnętrznego źródła zasilania w postaci zasilacza o napięciu od +8 do +24V. Dzięki wydajnej przetwornicy o wydajności prądowej do 1A nie spotykamy się z efektem przegrzewania się stabilizatorów liniowych i marnowania energii. Sama przetwornica posiada wbudowaną logikę pozwalającą nie tylko na przełączanie zasilania wyjściowego +5V lub +3,3V ale także umożliwia załączanie całego układu wygodnie za pomocą jednego micro-switcha a także wyłączania za pomocą mikrokontrolera w sposób czysto programowy. Nabiera to istotnego znaczenia podczas testowania urządzeń pracujących przy zasilaniu bateryjnym czy akumulatorowym.

Kolejnym istotnym modułem zestawów ATB jest układ przejściówki USB/RS232 w postaci układu FT232R, który wykorzystany jest w zestawach w 100% możliwości jakie oferuje. Jak wiadomo jego podstawowa funkcjonalność to zapewnienie komunikacji z komputerem PC poprzez łącze RS232/RS485. W tym celu użytkownik zestawu dostaje pełny zestaw wyprowadzeń interfejsu RS232, wszystkie sygnały. Dzięki odpowiednio przemyślanym zworkom w całym zestawie układ ten może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno na potrzeby pracującego w zestawie mikrokontrolera, ale co ważne może także służyć jako niezależna podręczna przejściówka USB/RS232 tak bardzo potrzebna w warsztacie każdego elektronika.

Dodać należy, że przejściówka ta w trybie pracy niezależnym od mikrokontrolera, pozwala na obsługę urządzeń pracujących także w dwóch standardach (TTL) +5V oraz +3,3V. Jak zwykle w zestawie znajduje się odpowiednia zworka odpowiadająca za skorzystanie z możliwości wyboru napięcia. Poza tym sam układ FT232 zapewnia także dodatkowe taktowanie (generator TTL) na potrzeby wykorzystania wszystkich zewnętrznych opcji zewnętrznego taktowania mikrokontrolera w układzie.

Standardowe wyposażenie zestawów ATB

1. Przetwornica zasilająca +5V/+3,3V (napięcie wejściowe +8 do +24V)
2. Mikrokontroler: ATmega32 lub ATmega644PA
3. Wymienny rezonator kwarcowy 11,0592MHz (z podstawką)
4. Przejściówka USB/RS232/RS485
5. Gniazdo programatora zewnętrznego ISP (rozszerzony standard KANDA)
6. Scalony odbiornik podczerwieni typu TFMS 36kHz
7. Diodę nadawczą podczerwieni
8. Wyświetlacz LCD zgodny z HD44780 z możliwością konfiguracji pinu RW (podśw. niebieskie)
9. Wyświetlacz 7-segm. LED - czteropozycyjny.
10. Diody LED ogólnego przeznaczenia 8szt
11. Klawisze typu micro-switch 5szt
12. Potencjometr wraz z dzielnikiem napięcia do prac z przetwornikiem ADC
13. Scalony czujnik temperatury DS18B20
14. Zegar czasu rzeczywistego PCF8583
15. Zewn. Pamięć EEPROM 24C04
16. Kondensator podtrzymujący układ RTC 0,47F
17. Układ driver 8 wyjść mocy ULN2803
18. Scalone mostki H do sterowania silników - oparte o układ L293D
19. Gniazdo kart pamięci SD/MMC wraz ze specjalizowanym konwerterem napięć 74LVC125
20. Dodatkowy stabilizator liniowy LDO LM1117-3.3 (800mA)
21. Buzzer
22. Konwerter RS485 oparty o układ typu MAX485
23. Klawisz RESET
24. Wyprowadzenia typu goldpin w tym dwa rzędy dla zasilania VCC oraz GND
25. Szereg zworek umożliwiających wygodną konfigurację całego zestawu
26. Trzy programy narzędziowe: MkAvrCalculator, MkBootloader oraz ATB Manager
27. Wysokiej jakości filtrowanie zasilania wraz z rozdzieleniem go na część analogową oraz cyfrową.

Wsparcie techniczne dla zestawów umożliwia wygodne korzystanie z wbudowanego programatora sprzętowego także w profesjonalnym środowisku jakim jest Eclipse. Konfiguracja do pracy w tym środowisku sprowadza się do kliknięcia w jeden klawisz w programie ATB Manager.

Istotną cechą i nowością na naszym rynku jest fakt wprowadzenia z pozoru tak błahej rzeczy jak podstawka pod zewnętrzny rezonator kwarcowy na potrzeby mikrokontrolera. Zapewnia to zdecydowanie większą uniwersalność zestawów zarówno w trakcie nauki programowania jak również później na etapie prototypowania własnych układów. Firma Atnel zapewnia wysokiej jakości wsparcie techniczne dla swoich produktów, udostępnia w tym celu także niezależne forum: www.forum.atnel.pl , które znacznie poszerza możliwości korzystania z pomocy technicznej.

Nadmienić należy, że na potrzeby zestawów uruchomieniowych ATB powstała cała seria modułów dodatkowych, służących do ich rozbudowy i testowania zewnętrznej łączności przy pomocy takich mediów jak: Bluetooth czy Ethernet. Poza tym oferta obejmuje specjalizowane konwertery do testowania mikrokontrolerów produkowanych w mniejszych obudowach jak: ATmega8 czy ATtiny2313 lub nawet najmniejsze ATtiny13.

Nowością na rynku w Polsce jest fakt, że po raz pierwszy ukazały się zestawy uruchomieniowe, do których w pełni można wykorzystać książki wydawnictwa Atnel w celu przeprowadzania szeregu ciekawych ćwiczeń oraz nauki języka C dla mikrokontrolerów od podstaw. Zestawy są chętnie wykorzystywane nie tylko przez amatorów, hobbystów czy pasjonatów ale trafiają także jako standardowe wyposażenie do profilowanych szkół średnich a także uczelni wyższych na terenie całej Polski wraz z oferowaną literaturą pełniącą funkcje wsparcia dydaktycznego.

Źródło: Atnel
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl