Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
7 wrzesień 2012.

Bezprzewodowy system kontroli temperatury i wilgotności

Bezprzewodowy system kontroli temperatury i wilgotności

Firma Rotronic, której produkty oferuje AP Automatyka S.C., wprowadziła na rynek bezprzewodowy system do pomiaru i kontroli temperatury i wilgotności powietrza, oparty o transmisję radiową (433,92MHz). System ten charakteryzuje się ekstremalną dokładnością pomiarów, co wcześniej nie było dostępne w tego typu układach na rynku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w nowych urządzeniach technologii AirChip3000, wykorzystywanej w dobrze znanych na rynku czujnikach z serii HygroClip2 firmy Rotronic, lidera w pomiarze temperatury i wilgotności.


Rys. 1. Schemat ideowy systemu pomiarowego.

Podstawą częścią systemu pomiarowego są tzw. transmitery pomiarowe, rozmieszczone w różnych punktach obiektu, gdzie zachodzi konieczność kontrolowania temperatury i/lub wilgotności. Rotronic proponuje różne transmitery, w zależności od przeznaczenia:

 • LOG-HC2-RC - jest to transmiter, który umożliwia podłączenie jednej sondy pomiarowej z serii HygroClip2 firmy Rotronic do pomiaru temperatury i wilgotności. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać sondę odpowiednią do danej aplikacji, np. sondę do pomiaru parametrów powietrza w pomieszczeniach HC2-S3, sondę przemysłową wykonaną ze stali nierdzewnej HC2-IM102 do warunków szczególnie trudnych lub sondę miniaturową HC2-C04 do miejsc ciężko dostępnych. Jest to zdecydowana zaleta oferowanego rozwiązania. Odpowiednio dobrany zestaw umożliwi pomiar w zakresie -50...100°C / 0...100%rH, z dokładnością ±0.8 %rh / ±0.1 K (przy 23±5 °C).
 • LOG-PT1000-xxx-RC - to transmiter z wbudowanym czujnikiem oporowym typu PT1000 (zintegrowany z transmiterem lub na przewodzie, zależy od modelu). Moduł ten pozwala na pomiar temperatury w zakresie -40...+85 °C, z dokładnością do ±0.1 °C.

Opisane transmitery posiadają układ zasilania (bateria), co pozwala na ich prawidłową, bezobsługową pracę nawet przez 6 lat (zależy od częstotliwości pomiarów, co jest konfigurowalne). Posiadają również zabezpieczenie na wypadek problemów komunikacyjnych z układem nadrzędnym w postaci wbudowanej pamięci, do której mogą być zapisywane dane pomiarowe (nawet 500000 danych pomiarowych!).

Warto zaznaczyć, że w jednym systemie pomiarowym mogą pracować transmitery różnego typu, z różnymi sondami HC2 (dotyczy to transmitera z serii LOG-HC2-RC). Jest to olbrzymia zaleta tego rozwiązania, która pozwala na dopasowanie systemu do każdej aplikacji w obrębie jednego obiektu.


Rys. 2. Transmitery (nadajniki) bezprzewodowego systemu pomiarowego.

Układem nadrzędnym takiego systemu pomiarowego jest komputer PC z systemem MS Windows, na którym zainstalowane jest oprogramowanie HW4 firmy Rotronic. Okna programu zostały przedstawione na rysunku 3. Podstawowe właściwości programu Rotronic:

 • wizualizacja pomiarów: wskaźniki, wskaźniki na mapie (możliwość wczytania obrazu mapy pomieszczeń), przebiegów, tabele, ...
 • konfiguracja systemu pomiarowego: nadawanie nazw punktom pomiarowym, tworzenie grup punktów pomiarowych, ustawianie alarmów i alertów, ...
 • alarmowanie: np. o przekroczonych progach, przy wykorzystaniu maili, SMS*, ...
 • rejestracja danych: zapis danych pomiarowych, alarmów oraz zdarzeń do pliku na dysku komputera
 • analiza wyników pomiarowych, raportowanie

  Do transmisji bezprzewodowej między komputerem PC a transmiterami służą odbiorniki firmy Rotronic z serii LOG-DS-EXT, który podłączany jest do komputera PC bezpośrednio przez port USB (zasilanie również z portu USB). To rozwiązanie znajduje zastosowanie w najprostszych systemach pomiarowych, jest również rozwiązaniem najtańszym. Do bardziej skomplikowanych układów

  Rotronic proponuje odbiornik z serii LAN-INTERFACE (widoczny na rysunku 1). W tym przypadku komputer PC łączy się z odbiornikiem przy wykorzystaniu sieci przewodowej Ethernet LAN. Jest to ważne, jeśli komputer nie może znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co transmitery.


  Rys. 3. Program HW4 Rotronic.

  Firma AP Automatyka S.C. zajmuje się nie tylko doborem odpowiednich komponentów systemu i doradztwem technicznym w zakresie pomiarów temperatury i wilgotności. Bazując na doświadczeniu i bardzo dobrej znajomości produktów firmy Rotronic świadczy usługi w zakresie instalacji tego typu systemów w obiekcie oraz szkolenia jego przyszłych użytkowników. Swoim partnerom proponuje również serwis tego typu systemów, co jest bardzo ważne przy ciągłej konieczności kontroli warunków klimatycznych w obiektach produkcyjnych, magazynowych, laboratoriach, ...

Źródło: AP Automatyka S.C.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl