Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
24 październik 2012.

SIMATIC HMI Key Panels - nowe podejście do tradycyjnych interfejsów operatorskich.

SIMATIC HMI Key Panels - nowe podejście do tradycyjnych interfejsów operatorskich.

Od lat, montaż wszelkiego rodzaju szaf sterowniczych, a ściślej ich interfejsu operatorskiego, opierał się na pracochłonnej instalacji, na panelu przednim szafki, wielu przycisków i lampek kontrolnych oraz ich okablowaniu. Czynności te, wykonywane w oparciu o tradycyjne elementy sterowniczo-sygnalizacyjne, wymagały dużych nakładów pracy i pewnej staranności, czyniąc je bardzo czasochłonnymi, co z kolei przekładało się bezpośrednio na wysokie koszty takiego montażu. Firmy inżynierskie z branży automatyki przemysłowej coraz częściej starały się przerzucić ten pracochłonny i mało twórczy proces na barki kooperantów specjalizujących się w montażu szaf, jednak i w tym wypadku czas i koszty odgrywały ważną rolę.

W czasach dynamicznego rozwoju, gdy właśnie czas i koszty ogrywają często decydującą rolę w procesie implementacji rozwiązań automatyki, Siemens zaproponował zmianę tego tradycyjnego podejścia i w pewnym sensie zrewolucjonizował konstrukcję szaf sterowniczych, wprowadzając do swojej oferty interfejsów operatorskich panele przyciskowe. SIMATIC HMI Key Panels, bo o nich mowa, pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych, a dzięki swej kompaktowej obudowie i wstępnemu przygotowaniu do instalacji i działania stają się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, właśnie z punktu widzenia aspektów czasowych i kosztowych. Niezależne badania wykazały, że ten sposób asemblacji szaf sterowniczych pozwala na oszczędności rzędu 60% w stosunku do konwencjonalnych sposobów instalacji, nie mówiąc już o eliminacji błędów z okablowaniem.


Rys. 1

Oferta firmy Siemens w zakresie SIMATIC HMI Key Panels obejmuje obecnie trzy urządzenia: KP8, KP8F oraz KP32F (rys.1. Rodzina SIMATIC HMI Key Panels), różniące się nie tylko ilością dostępnych elementów operatorskich, lecz także funkcjonalnością w zakresie obsługi funkcji bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia z tej rodziny charakteryzują się dużymi przyciskami z podświetlaniem LED w zakresie pięciu kolorów (niebieski, zielony, żółty, czerwony i biały) wraz z możliwością regulacji jasności świecenia. Każdy z przycisków może być w łatwy sposób indywidualnie opisywany za pomocą wsuwanych etykiet oraz oferuje sygnał zwrotny w postaci wyczuwalnego kliknięcia, dzięki czemu sprawna obsługa panel u jest możliwa nawet w rękawicach roboczych.

Panel przyciskowy KP8 jest dostępny w dwóch wersjach, w wykonaniu standardowym oraz w wersji z wbudowaną funkcjonalnością układów bezpieczeństwa (KP8F). Oba urządzenia posiadają, poza ośmioma podświetlanymi przyciskami, wbudowane osiem wejść/wyjść binarnych umożliwiających bezpośrednie podłączenie czujników i elementów wykonawczych. W przypadku panel u przyciskowego KP32F mamy do czynienia tylko z jednym wariantem wykonania integrującym standardową funkcjonalność z możliwością implementacji w obwodach bezpieczeństwa. Urządzenie, jak wskazuje jego symbol, posiada trzydzieści dwa iluminowane przyciski, układ szesnastu wejść/wyjść binarnych oraz dodatkowe szesnaście nieizolowanych wyjść binarnych. Taka funkcjonalność czyni z paneli przyciskowych swego rodzaju wyspy rozproszonych wejść/wyjść z lokalnym interfejsem operatorskim, które dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być instalowane nawet w niewielkich szafkach sterowniczych. Dodatkową zaletą stosowania paneli przyciskowych jest to, że w przypadku potrzeby rozbudowy układu możemy w dowolnym momencie dołożyć kolejny panel KP8 lub KP32. Przedstawione cechy oraz możliwości komunikacyjne czynią to rozwiązanie wyjątkowym w porównaniu z konwencjonalny mi sposobami montażu. Właśnie wbudowane funkcje komunikacyjne oparte na interfejsie PROFINET pozwalają na eliminację okablowania połączeń pomiędzy poszczególnymi komponentami zarówno w zakresie zasilania, jak i przewodów sygnałowych. Interfejs PROFINET z wbudowanym dwu portowym przełącznikiem pozwala w łatwy sposób podłączyć urządzenie do sieci sterownikowej, zapewniając zarazem swego rodzaju mostek do innych urządzeń pracujących w sieci, bez konieczności stosowania dodatkowych przełączników sieciowych i realizacji komunikacji zarówno w topologii liniowej, jak i ringu. Takie podejście pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale także unika ć popełniania błędów w podłączaniu wielu przewodów sygnałowych, jak ma to często miejsce w przypadku układów konwencjonalnych. W przypadku implementacji topologii ringu, SIMATIC HMI Key Panels, dzięki wbudowanym mechanizmom redundancji sieci pozwalają mostkować połączenia w razie wystąpienia awarii. Dzięki wbudowanemu protokołowi Media Redundancy Protocol (MRP), przerwanie przewodu komunikacyjnego lub awaria jednego z modułów są kompensowane przez automatyczne przełączenie komunikacji na ścieżkę alternatywną. W przypadku awarii linii transmisji danych przełączenie ścieżek następuje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zyskujemy gwarancję ciągłej i pewnej wymiany danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.  


Rys. 2

Panele przyciskowe KP8/KP8F zostały dodatkowo tak zaprojektowane, aby idealnie pasowały do instalacji w modułach rozszerzających urządzeń oferowanych z pełną obudową IP65, czyli MP377 PRO oraz Panel PC 477C PRO (rys. 2. SIMATIC HMI IPC477C PRO z KP8). Takie rozwiązanie nie zmienia właściwości systemu, gdyż panele KP8 posiadają również od frontu stopień ochrony IP65. Dzięki takiej konfiguracji użytkownicy zyskują możliwość konfiguracji kompletnych stacji operatorskich wyposażonych w duży ekran dotykowy oraz szereg dodatkowych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych.

Dodatkową zaletą SIMATIC HMI Key Panels jest ich dostępność w wersji F (fail-safe), która pozwala na ich implementację bezpośrednio w obwodach bezpieczeństwa. Wyposażone w funkcje komunikacyjne PROFIsafe panele KP8F oraz KP32F idealnie współpracują z systemami sterowania na bazie sterowników SIMATIC S7-300F/400F i umożliwiają prostą realizację obwodów wyłącznika bezpieczeństwa. Panele KP8F wyposażone są dodatkowo w dwa 24 V wejścia binarne typu fail-safe, które mogą być wykorzystywane do podłączania czujników z izolowanymi stykami, np. wyłącznika bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami SIL3. Panele KP32F posiadają cztery tego typu wejścia.

Jedną z ważniejszych cech SIMATIC HMI Key Panels jest to, że do ich konfiguracji nie potrzebujemy specjalnego oprogramowania konfiguracyjnego, a ich pełna funkcjonalność jest parametryzowana bezpośrednio z poziomu standardowego oprogramowania STEP7 wykorzystywanego do programowania sterowników SIMATIC S7.

Krzysztof Okoński
Siemens Sp. z o.o.
krzysztof.okonski@siemens.com
Źródło: Siemens Sp. z o.o. Sektor Industry
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl