Dziś jest niedziela, 20 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
24 październik 2012.

SIMATIC HMI Key Panels - nowe podejście do tradycyjnych interfejsów operatorskich.

SIMATIC HMI Key Panels - nowe podejście do tradycyjnych interfejsów operatorskich.

Od lat, montaż wszelkiego rodzaju szaf sterowniczych, a ściślej ich interfejsu operatorskiego, opierał się na pracochłonnej instalacji, na panelu przednim szafki, wielu przycisków i lampek kontrolnych oraz ich okablowaniu. Czynności te, wykonywane w oparciu o tradycyjne elementy sterowniczo-sygnalizacyjne, wymagały dużych nakładów pracy i pewnej staranności, czyniąc je bardzo czasochłonnymi, co z kolei przekładało się bezpośrednio na wysokie koszty takiego montażu. Firmy inżynierskie z branży automatyki przemysłowej coraz częściej starały się przerzucić ten pracochłonny i mało twórczy proces na barki kooperantów specjalizujących się w montażu szaf, jednak i w tym wypadku czas i koszty odgrywały ważną rolę.

W czasach dynamicznego rozwoju, gdy właśnie czas i koszty ogrywają często decydującą rolę w procesie implementacji rozwiązań automatyki, Siemens zaproponował zmianę tego tradycyjnego podejścia i w pewnym sensie zrewolucjonizował konstrukcję szaf sterowniczych, wprowadzając do swojej oferty interfejsów operatorskich panele przyciskowe. SIMATIC HMI Key Panels, bo o nich mowa, pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych, a dzięki swej kompaktowej obudowie i wstępnemu przygotowaniu do instalacji i działania stają się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, właśnie z punktu widzenia aspektów czasowych i kosztowych. Niezależne badania wykazały, że ten sposób asemblacji szaf sterowniczych pozwala na oszczędności rzędu 60% w stosunku do konwencjonalnych sposobów instalacji, nie mówiąc już o eliminacji błędów z okablowaniem.


Rys. 1

Oferta firmy Siemens w zakresie SIMATIC HMI Key Panels obejmuje obecnie trzy urządzenia: KP8, KP8F oraz KP32F (rys.1. Rodzina SIMATIC HMI Key Panels), różniące się nie tylko ilością dostępnych elementów operatorskich, lecz także funkcjonalnością w zakresie obsługi funkcji bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia z tej rodziny charakteryzują się dużymi przyciskami z podświetlaniem LED w zakresie pięciu kolorów (niebieski, zielony, żółty, czerwony i biały) wraz z możliwością regulacji jasności świecenia. Każdy z przycisków może być w łatwy sposób indywidualnie opisywany za pomocą wsuwanych etykiet oraz oferuje sygnał zwrotny w postaci wyczuwalnego kliknięcia, dzięki czemu sprawna obsługa panel u jest możliwa nawet w rękawicach roboczych.

Panel przyciskowy KP8 jest dostępny w dwóch wersjach, w wykonaniu standardowym oraz w wersji z wbudowaną funkcjonalnością układów bezpieczeństwa (KP8F). Oba urządzenia posiadają, poza ośmioma podświetlanymi przyciskami, wbudowane osiem wejść/wyjść binarnych umożliwiających bezpośrednie podłączenie czujników i elementów wykonawczych. W przypadku panel u przyciskowego KP32F mamy do czynienia tylko z jednym wariantem wykonania integrującym standardową funkcjonalność z możliwością implementacji w obwodach bezpieczeństwa. Urządzenie, jak wskazuje jego symbol, posiada trzydzieści dwa iluminowane przyciski, układ szesnastu wejść/wyjść binarnych oraz dodatkowe szesnaście nieizolowanych wyjść binarnych. Taka funkcjonalność czyni z paneli przyciskowych swego rodzaju wyspy rozproszonych wejść/wyjść z lokalnym interfejsem operatorskim, które dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być instalowane nawet w niewielkich szafkach sterowniczych. Dodatkową zaletą stosowania paneli przyciskowych jest to, że w przypadku potrzeby rozbudowy układu możemy w dowolnym momencie dołożyć kolejny panel KP8 lub KP32. Przedstawione cechy oraz możliwości komunikacyjne czynią to rozwiązanie wyjątkowym w porównaniu z konwencjonalny mi sposobami montażu. Właśnie wbudowane funkcje komunikacyjne oparte na interfejsie PROFINET pozwalają na eliminację okablowania połączeń pomiędzy poszczególnymi komponentami zarówno w zakresie zasilania, jak i przewodów sygnałowych. Interfejs PROFINET z wbudowanym dwu portowym przełącznikiem pozwala w łatwy sposób podłączyć urządzenie do sieci sterownikowej, zapewniając zarazem swego rodzaju mostek do innych urządzeń pracujących w sieci, bez konieczności stosowania dodatkowych przełączników sieciowych i realizacji komunikacji zarówno w topologii liniowej, jak i ringu. Takie podejście pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale także unika ć popełniania błędów w podłączaniu wielu przewodów sygnałowych, jak ma to często miejsce w przypadku układów konwencjonalnych. W przypadku implementacji topologii ringu, SIMATIC HMI Key Panels, dzięki wbudowanym mechanizmom redundancji sieci pozwalają mostkować połączenia w razie wystąpienia awarii. Dzięki wbudowanemu protokołowi Media Redundancy Protocol (MRP), przerwanie przewodu komunikacyjnego lub awaria jednego z modułów są kompensowane przez automatyczne przełączenie komunikacji na ścieżkę alternatywną. W przypadku awarii linii transmisji danych przełączenie ścieżek następuje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zyskujemy gwarancję ciągłej i pewnej wymiany danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.  


Rys. 2

Panele przyciskowe KP8/KP8F zostały dodatkowo tak zaprojektowane, aby idealnie pasowały do instalacji w modułach rozszerzających urządzeń oferowanych z pełną obudową IP65, czyli MP377 PRO oraz Panel PC 477C PRO (rys. 2. SIMATIC HMI IPC477C PRO z KP8). Takie rozwiązanie nie zmienia właściwości systemu, gdyż panele KP8 posiadają również od frontu stopień ochrony IP65. Dzięki takiej konfiguracji użytkownicy zyskują możliwość konfiguracji kompletnych stacji operatorskich wyposażonych w duży ekran dotykowy oraz szereg dodatkowych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych.

Dodatkową zaletą SIMATIC HMI Key Panels jest ich dostępność w wersji F (fail-safe), która pozwala na ich implementację bezpośrednio w obwodach bezpieczeństwa. Wyposażone w funkcje komunikacyjne PROFIsafe panele KP8F oraz KP32F idealnie współpracują z systemami sterowania na bazie sterowników SIMATIC S7-300F/400F i umożliwiają prostą realizację obwodów wyłącznika bezpieczeństwa. Panele KP8F wyposażone są dodatkowo w dwa 24 V wejścia binarne typu fail-safe, które mogą być wykorzystywane do podłączania czujników z izolowanymi stykami, np. wyłącznika bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami SIL3. Panele KP32F posiadają cztery tego typu wejścia.

Jedną z ważniejszych cech SIMATIC HMI Key Panels jest to, że do ich konfiguracji nie potrzebujemy specjalnego oprogramowania konfiguracyjnego, a ich pełna funkcjonalność jest parametryzowana bezpośrednio z poziomu standardowego oprogramowania STEP7 wykorzystywanego do programowania sterowników SIMATIC S7.

Krzysztof Okoński
Siemens Sp. z o.o.
krzysztof.okonski@siemens.com
Źródło: Siemens Sp. z o.o. Sektor Industry
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl