Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
2 listopad 2012.

Ergonomia to przyszłość: COPA-DATA świętuje 25-lecie istnienia firmy.

Ergonomia to przyszłość: COPA-DATA świętuje 25-lecie istnienia firmy.

Wywiad z Alexandrem Punzenberger wspówłaścicielem firmy COPA-DATA i dyrektorem zarządzającym firmy COPA-DATA GmbH oraz COPA-DATA Polska Sp.z o. o.

W czerwcu b.r. firma COPA-DATA obchodziła 25-lecie istnienia? Czy może Pan opowiedzieć czytelnikom jak wyglądały początki działalności?


Alexander Punzenberger współwłaściciel firmy COPA-DATA
Pomysł na założenie firmy wyszedł od mojego brata Thomasa Punzenberger?a, który po ukończeniu Wyższej Szkoły Elektrotechniki zdobywał praktykę zawodową m.in. w firmie Siemens KWU Sondermesstechnik w Erlangen i Hamburgu oraz spółce BMW AG, gdzie odpowiadał za automatyzację stanowiska kontroli na obszarze testowania karoserii. Po tych doświadczeniach postawił sobie za cel zrewolucjonizowanie rynku automatyki za pomocą zaprojektowanego przez siebie oprogramowania ? zenon i tak w 1987 roku powstała firma COPA-DATA. Sukces osiągnięty w Austrii zdecydował o tym, że w 1996 roku firma rozpoczęła ekspansję na rynki międzynarodowe. Po trzech latach powstała pierwsza filia - COPA-DATA Niemcy. Tworzenie kolejnych oddziałów firmy w następnych latach zapewniło międzynarodową ekspansję i przejmowanie dodatkowych udziałów w rynku. I tak współcześnie COPA-DATA dysponuje filiami w 10 krajach w tym w Polsce oraz współpracuje z dystrybutorami i klientami w ponad 50 krajach. Historia tego sukcesu wraz z premierą nowej wersji oprogramowania - zenon 7- świętowane były w czerwcu 2012 roku w Salzburgu.

Podkreślacie Państwo niezależność firmy i oferowanego oprogramowania zenon. Jakie jeszcze inne atuty mogą skłonić klientów do zakupu waszego rozwiązania HMI/SCADA?

zenon to zaawansowany system przeznaczony do pracy pod kontrolą oprogramowania Windows. Wspieramy obecnie dowolną wersję tego systemu i jako pierwsi na świecie otrzymaliśmy certyfikat zgodności i bezpieczeństwa z Ms Windows 7. Architektura zenona bazuje na kompaktowym jądrze, które może być uruchamiane na niewielkich komputerach - np. urządzeniach przenośnych pracujących pod kontrolą systemu Windows CE.
Pomimo niewielkiego jądra oprogramowanie zapewnia zawsze redundancję fail-safe, przez co nie występują żadne straty danych podczas pracy. Drugą ważną cechą jest możliwość jego pracy na bardzo różnych platformach - od małych HMI do dużych systemów z IPC. Skalowalność ta związana jest z wykorzystaniem niewielkiego jądra oraz różnych modułów do systemu. Dzięki temu można zapewnić dużą szybkość pracy w przypadku wykorzystania w systemie wbudowanym (embedded), zaś w przypadku użycia większego komputera - zwiększenie funkcjonalności o moduły typu historian oraz służące do analizy danych i raportowania. zenon to znacznie więcej niż typowe oprogramowanie SCADA/HMI. Zawiera sterowniki i protokoły do ponad 300 różnych systemów i urządzeń. W części przypadków jest to nawet coś więcej, gdyż oferujemy pełną integrację z urządzeniami - przykładowo wspieramy integrację z bazą danych Step 7 firmy Siemens. System zenon może również łatwo wymieniać dane z oprogramowaniem SAP. Podczas gdy większość dostawców oprogramowania stara się unikać konieczności współpracy z tym ostatnim, w naszym przypadku jest ona łatwa do stworzenia z wykorzystaniem wbudowanego kreatora.
System oferowany przez nas można wykorzystywać "na górze" jako interfejs operatora, ale też łączyć z innymi systemami SCADA działającymi w danej instalacji technologicznej. Nie trzeba przy tym tworzyć dużego projektu, lecz możliwa jest rozbudowa krok po kroku. Nie wymagana jest również aktualizacja oprogramowania lub rekominisjonowania działających systemów w przypadku ich uruchamiania w nowej wersji oprogramowania. To bardzo duża różnica w stosunku do innych systemów SCADA dostępnych na rynku.

"Ergonomia to przyszłość". Jak hasło to realizuje się w odniesieniu do oferowanego przez Państwa produktu?

Ergonomia stacji roboczej odwołuje się zazwyczaj do idealnych warunków pracy i obejmuje wszystkie urządzenia, które dostarczane są użytkownikowi, aby ten mógł osiągnąć optymalny wynik pracy. Aby to zapewnić firma COPA-DATA wprowadziła na rynek nową, siódmą już wersję oprogramowania zenon - zenon 7, która zawiera cztery zintegrowane produkty: - zenon Analyzer, zenon Supervisor, zenon Operator i zenon Logic, które funkcjonują jako łącznik, począwszy od czujnika aż do systemów ERP. Ponadto oferujemy aplikacje przeznaczone dla określonych branż - zenon Energy Edition i zenon Pharma Edition. Dzięki tym modułom firma COPA-DATA wprowadza rozszerzoną ergonomię do przemysłowych procesów produkcyjnych i wspiera użytkowników przyjaznymi narzędziami i intuicyjnymi koncepcjami obsługi. Pozwala również klientom wybierać funkcjonalności, których potrzebują w swoich specyficznych projektach, i optymalizować je w posiadanych platformach osadzonych (embedded) lub systemach SCADA. Dużym udogodnieniem dla klientów jest fakt, że oprogramowanie zenon może, w prosty sposób integrować się z istniejącą infrastrukturą i łatwo komunikować się z systemami innych producentów, wykorzystując do tego różnorodne sterowniki natywne, protokoły komunikacyjne i interfejsy. Procesy można lepiej koordynować, a obsługę połączyć za pomocą sieci. Możliwe do personalizacji szablony i swobodnie definiowalne kreatory w oprogramowaniu zenon umożliwiają łatwe i szybkie opracowywanie projektów, pozwalają na proste przystosowanie i wspieranie inżynierów, kiedy pod uwagę brane są wymagania specyficzne dla firmy. W oprogramowaniu zenon wcześniej zdefiniowane obiekty, symbole i szablony, takie jak kompletne ekrany procesów i ich układ, mogą być także bez problemu wykorzystywane ponownie. Ma to ogromny wpływ na czas opracowywania projektu i daje użytkownikom możliwość pracy nad innymi zadaniami. Dzięki personalizacji różnych ustawień filtrowania, ekranów wyświetlaczy lub palet, użytkownicy oprogramowania zenon mogą tworzyć własne, spersonalizowane interfejsy. Prowadzi to do lepszego podglądu i znajomości interfejsu, umożliwiając intuicyjną pracę i ograniczając wskaźniki błędów. Ponadto zenon 7 oferuje wszechstronne wsparcie dla technologii Multitouch, co zapewnia przyjazne dla użytkownika, bezpieczne i ergonomiczne warunki pracy w środowisku przemysłowym.

Jak wcześniej Pan wspomniał w ofercie posiadacie dedykowane wersje oprogramowania dla branży energetycznej i farmaceutycznej. A co możecie zaoferować klientom z sektora spożywczego?

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że w przemysłowej produkcji żywności i napojów finalny produkt musi sprostać surowym wymogom jakościowym. Właściwości, takie jak smak lub zapach, są tymi cechami charakterystycznymi produktu, które muszą być powtarzalne niezależnie od tego, kiedy i gdzie produkt jest wytwarzany dlatego tak ważna jest potrzeba sterowania procesem wsadowym. Z tego też powodu zenon 7 został wyposażony w nowy, kompatybilny z ISA S88, moduł Batch Control zapewniający optymalne sterowanie w branżach korzystających z procesów wsadowych. Ponadto spośród ponad 230 nowych funkcjonalności w jakie został wyposażony nowy zenon wiele jest takich, które pozwalają wypełniać restrykcyjne normy jakim podlega produkcja spożywcza (HACCP, FDA, normy Weinhenstephan czy też inne akty UE, takich jak rozporządzenie UE 178/2002). Dzięki zenonowi można automatycznie obliczyć wskaźniki KPI, takie jak OEE (Overall Equipment Effectiveness - całkowita wydajność urządzeń) lub przeanalizować awarie produkcyjne co pozwala w przyszłości uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zredukować czas przestojów maszyn. Ponado raporty optymalizacji zużycia, kreowane przez zenon?a przedstawiają ocenę zużycia, rozkład kosztów i korelację z produkcją, dla mediów takich jak: woda, energia, sprężone powietrze, środki chemiczne co pozwala efektywnie obniżać koszty produkcji poprzez racjonalne zarządzanie surowcami i mediami. To tylko kilka z udogodnień dla producentów z branży spożywczej i napojów. Po więcej informacji zapraszam na www.copadata.com/pl/pol/industry/food-beverage.html


Thomas i Alexander Punzenberger założyciele i właściciele firmy COPA-DATA podczas uroczystości 25-lecia istnienia firmy.

Historia firmy COPA-DATA to z pewnością historia sukcesu. Czego więc możemy spodziewać się w ciągu następnych 25-lat?

Tak to prawda. Jestem bardzo dumny, mogąc powiedzieć, że firma COPA-DATA osiągnęła sukces i jest liderem jeśli chodzi chodzi o oferowane rozwiązania HMI/SCADA. Z pewnością jednak nie osiądziemy na laurach. Siłą COPA-DATA jest silnie zmotywowany zespół pracowników, który przez cały czas pracuje nad coraz nowszymi i przełomowymi technologiami. Mogę zapewnić, że jeszcze nie raz zaskoczymy klientów i oczywiście konkurencję. Teraz jednak, nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów. Zachęcam więc do śledzenia najnowszych doniesień z firmy COPA-DATA.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że w przemysłowej produkcji żywności i napojów finalny produkt musi sprostać surowym wymogom jakościowym. Właściwości, takie jak smak lub zapach, są tymi cechami charakterystycznymi produktu, które muszą być powtarzalne niezależnie od tego, kiedy i gdzie produkt jest wytwarzany dlatego tak ważna jest potrzeba sterowania procesem wsadowym. Z tego też powodu zenon 7 został wyposażony w nowy, kompatybilny z ISA S88, moduł Batch Control zapewniający optymalne sterowanie w branżach korzystających z procesów wsadowych. Ponadto spośród ponad 230 nowych funkcjonalności w jakie został wyposażony nowy zenon wiele jest takich, które pozwalają wypełniać restrykcyjne normy jakim podlega produkcja spożywcza (HACCP, FDA, normy Weinhenstephan czy też inne akty UE, takich jak rozporządzenie UE 178/2002). Dzięki zenonowi można automatycznie obliczyć wskaźniki KPI, takie jak OEE (Overall Equipment Effectiveness - całkowita wydajność urządzeń) lub przeanalizować awarie produkcyjne co pozwala w przyszłości uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zredukować czas przestojów maszyn. Ponado raporty optymalizacji zużycia, kreowane przez zenon?a przedstawiają ocenę zużycia, rozkład kosztów i korelację z produkcją, dla mediów takich jak: woda, energia, sprężone powietrze, środki chemiczne co pozwala efektywnie obniżać koszty produkcji poprzez racjonalne zarządzanie surowcami i mediami. To tylko kilka z udogodnień dla producentów z branży spożywczej i napojów. Po więcej informacji zapraszam na www.copadata.com/pl/pol/industry/food-beverage.html

Historia firmy COPA-DATA to z pewnością historia sukcesu. Czego więc możemy spodziewać się w ciągu następnych 25-lat?

Tak to prawda. Jestem bardzo dumny, mogąc powiedzieć, że firma COPA-DATA osiągnęła sukces i jest liderem jeśli chodzi chodzi o oferowane rozwiązania HMI/SCADA. Z pewnością jednak nie osiądziemy na laurach. Siłą COPA-DATA jest silnie zmotywowany zespół pracowników, który przez cały czas pracuje nad coraz nowszymi i przełomowymi technologiami. Mogę zapewnić, że jeszcze nie raz zaskoczymy klientów i oczywiście konkurencję. Teraz jednak, nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów. Zachęcam więc do śledzenia najnowszych doniesień z firmy COPA-DATA.

Źródło: COPA-DATA
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl