Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
5 listopad 2012.

Energia z powietrza - pompy ciepła NUOS firmy Ariston

Energia z powietrza - pompy ciepła NUOS firmy Ariston

Wraz ze wzrostem cen konwencjonalnej energii poszukujemy coraz tańszych i wydajniejszych metod pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła NUOS i NUOS EVO firmy Ariston dzięki zaawansowanej technologii wykorzystują naturalną i darmową energię czerpaną z powietrza.


Pompa NUOS EVO w wersji split posiada kompaktowe rozmiary nie generuje hałasu, dlatego można ją montować również w pomieszczeniach użytkowanych na co dzień. Fot. Ariston
W związku z przewidywanym, nawet kilkukrotnym wzrostem cen energii wykorzystanie źródeł odnawialnych do wytwarzania ciepłej wody i ogrzewania domów staje się światowym trendem, który zauważalny jest również w Polsce. W naszym klimacie stworzenie efektywnego układu bazującego jedynie na "zielonej"energii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem zastosowania wysokonakładowych rozwiązań projektowych, które nie zawsze okazują się opłacalne. Doskonałe rezultaty przynosi natomiast wspomaganie tradycyjnego układu c.w.u. kolektorami słonecznymi oraz pompami ciepła. Jako pierwsze na rynku pojawiły się urządzenia solankowe, pobierające energię z gruntu. Dla niektórych osób jednak barierą są wysokie koszty początkowe, sięgające nawet do 40 tys. zł oraz skomplikowana instalacja. W przypadku pompy z kolektorami poziomymi, należy wygospodarować nawet trzykrotnie większą powierzchnię gruntu w porównaniu z powierzchnią ogrzewaną, co nie zawsze jest możliwe. Natomiast instalacja urządzenia z kolektorami pionowymi wymaga wykonania odwiertu sięgającego nawet do 100 m głębokości, co wiąże się z dodatkowym zwiększeniem wydatku. Rozwiązaniem, które rewolucjonizuje myślenie o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych są wysokowydajne pompy powietrze-woda z serii NUOS i NUOS EVO firmy Ariston. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być łatwo instalowane wewnątrz lub częściowo na zewnątrz budynków (w wersji split). Inwestycja w takie urządzenie pozwala na nawet 10-krotne zmniejszenie kosztów w porównaniu do pompy gruntowej zasilającej centralne ogrzewanie, co oznacza kilkakrotnie krótszy okres zwrotu.

Ciepła woda ...z powietrza


Schemat działania pompy powietrze-woda Fot. Ariston
Pompy ciepła bazujące na energii pozyskiwanej z powietrza są dużo prostsze w instalacji, z uwagi na łatwość dostępu do tego źródła. W odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów, zaś dzięki inteligentnym rozwiązaniom zapewniają oszczędności przez cały okres użytkowania. Wiszące pompy powietrze-woda NUOS i NUOS EVO firmy Ariston wystarczy zamontować na ścianie, wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Daje to szerokie możliwości rozbudowy instalacji, niezależnie o ilości dostępnego miejsca. W odróżnieniu od pomp gruntowych czy kolektorów słonecznych produkują ciepłą wodę bez względu na temperaturę źródła, z którego pobierają energię, gdyż łączą w sobie zalety pompy ciepła powietrze-woda i energooszczędnego podgrzewacza. Przy odpowiedniej temperaturze, nie mniejszej niż -7 °C, pompy NUOS wykorzystują naturalny cykl termodynamiczny polegający na pobieraniu darmowego ciepła z powietrza i oddawaniu go wodzie. Czynnik chłodzący odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ulega sprężeniu, co powoduje zwiększenie ciśnienia i dalszy wzrost jego temperatury. Tak wytworzona energia jest później przekazywana wodzie. Dzięki bardzo wysokiej wydajności pracy pompy NUOS EVO podgrzewają zmagazynowaną w zbiorniku wodę aż do 62°C. Przy niższych temperaturach otoczenia urządzenie działa w trybie podgrzewacza elektrycznego, używając wbudowanej grzałki elektrycznej. NUOS i NUOS EVO warto również montować wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, takich jak kotłownia, suszarnia czy nawet łazienka. Przy zapewnieniu wywiewu schłodzonego powietrza na zewnątrz, urządzenie będzie pobierać ogrzane powietrze i produkować ekologicznie podgrzewaną ciepłą wodę przez cały rok.

Pierwsze źródło energii odnawialnej dla Twojego domu

Wysokoefektywne podgrzewacze z pompą ciepła NUOS i NUOS EVO to nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych, lecz przede wszystkim wydajny element nowoczesnej instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Za ich stosowaniem przemawiają wymierne korzyści finansowe oraz ekologiczne. Urządzenia te pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet do 70% w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności. Oszczędności można zwiększyć stosując funkcję ECO lub GREEN w pompach NUOS EVO. Dla porównania podgrzanie 100 litrów o 45°C za pomocą tradycyjnego podgrzewacza wymaga zużycia 5,3 kWh, podczas gdy pompa ciepła NUOS 100 pracując w trybie oszczędnym potrzebuje zaledwie 1,73 kWh. Dzięki wysokiej wydajności urządzenia inwestycja w pompę ciepła zwraca się już po 4 latach, co czyni ją jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem w porównaniu z dobrze już znanymi na naszym rynku kolektorami słonecznymi, dla których okres zwrotu inwestycji szacuje się na 5-7 lat.
Na podstawie wytycznych norm europejskich, określających średnie roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody dla 3 osobowej rodziny na poziomie 1.550 kW/rok dokonano porównania kosztów eksploatacyjnych pompy NUOS 80 firmy Ariston z tradycyjnym podgrzewaczem wody. Uwzględniono efektywność urządzenia przy temperaturze powietrza 15°C, a koszt energii elektrycznej ustalono na poziomie 0,51 zł/kWh. W tak zdefiniowanych warunkach zastosowanie pompy powietrze - woda pozwala na zaoszczędzenie nawet do 620,00 zł rocznie.


Symulacja realnych oszczędności wynikających ze stosowania pompy NUOS w relacji z tradycyjnymi podgrzewaczami wody. Opracowanie: Ariston

Dobór urządzenia optymalnie dopasowanego do ilości punktów poboru wody i liczby domowników pozwoli zwiększyć wydajność całego układu oraz zmaksymalizować oszczędności. Szeroka gama wiszących pomp marki Ariston obejmuje modele NUOS o pojemnościach 80, 100 i 120 litrów i NUOS EVO w wersjach 80, 110 i 200 litrów. Ponadto urządzenia z nowej serii NUOS EVO występują w wersjach z wbudowanym wentylatorem (monoblok) oraz split, z zewnętrznym modułem wentylatora i sprężarki. Umożliwia to swobodny wybór rozwiązania stosownie do dostępnego miejsca pod montaż. W domkach jednorodzinnych doskonale sprawdzi się pompa NUOS EVO w wersji split, która poza kompaktowymi rozmiarami cechuje się bezgłośną pracą. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy zamontować urządzenie w pomieszczeniu, z którego mieszkańcy korzystają na co dzień, jak kuchnia czy łazienka.
Źródło: E.C.H.O. COMMUNICATIONS/PR Agency / Ariston
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl