Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
12 listopad 2012.

Mobilna automatyka: Zmieszana, nie wstrząśnięta!

Mobilna automatyka: Zmieszana, nie wstrząśnięta!

Integracja firmy MONDIAL electronic ze strukturami firmy B&R sprawiła, że oto możliwe stało się połączenie wiedzy z zakresu automatyki ogólnej z doświadczeniami w obszarze automatyki mobilnej. Nowa linia produktów automatyki mobilnej została zaprezentowana przez B&R po raz pierwszy w 2011, podczas targów SPS/IPC/Drives w Norymberdze.

To co najlepsze z dwóch światów

Firma Mondial była pionierem w rozwoju komponentów i rozwiązań dla automatyzacji pojazdów i maszyn mobilnych. Od 1992 roku Mondial rozwija i produkuje jednostki HMI oraz sterujące przeznaczone dla ekstremalnych warunków pracy. B&R natomiast od ponad 30 lat jest liderem w przemysłowej automatyzacji rozwijając innowacyjne rozwiązania sterowania przemysłowymi procesami i maszynami.
Połączenie potencjału technologicznego obu firm poprzez integrację firmy Mondial ze strukturą B&R w 2010 ma być gwarancją sukcesu w dalszym rozwoju zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla rynku maszyn mobilnych i zautomatyzowanych systemów zewnętrznych.

Wymagania w stosunku do automatyzacji pojazdów i maszyn specjalnych są dość podobne do tych dotyczących maszyn przemysłowych i systemów produkcyjnych. Istnieją, niemniej jednak, pewne różnice ze względu na warunki ich instalacji i pracy.

Jeśli byliście Państwo niedawno np. w jednostce straży pożarnej, na placu budowy, w firmie transportowej czy po prostu na farmie lub na narciarskim szlaku, to zauważyliście, iż kabina nowoczesnego pojazdu użytkowego wyposażona jest w elektroniczne systemy sterowania i wizualizacji, którymi zachwyciłby się nawet sam James Bond. Dzieje się tak ze względu na rosnącą ilość automatyki zaangażowanej w kontrolę pracy pojazdu, a także w obliczenia, zbieranie oraz kontrolę danych i ruchów. Ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy zwiększają natomiast komfort operatorów maszyn.

W przemysłowych aplikacjach większość elektroniki chroniona jest przez szafy elektryczne. Natomiast w pojazdach czy maszynach użytkowych produkty automatyzacji muszą zmierzyć się z cięższymi warunkami środowiska, łącznie z ekstremalnymi mechanicznymi obciążeniami takimi, jak wibracje, upał, chłód i wilgoć. Rygorystyczne wymagania w stosunku do dostępności i szybkiego uruchomienia, przy jednoczesnym występowaniu wahań napięcia zasilającego systemy elektroniki pokładowej, stanowią nie lada wyzwanie dla projektantów. Rezultaty tego rozwiązania zależą w dużym stopniu od interakcji pomiędzy systemem elektronicznym a mechaniką.

Kompletne rozwiązanie z jednego źródła

W ofercie automatyki mobilnej B&R znajdują się produkty obejmujące urządzenia operatorskie i monitorujące wraz ze zdalnymi jednostkami CPU oraz modułami wej/wyj dla kabin i maszyn zewnętrznych, jak również wydajne komputerowe systemy sterowania z architekturą PC. Linia produktów obejmuje wszystkie komponenty, które są niezbędne do wdrożenia kompletnego rozwiązania automatyki mobilnej. Nowe jednostki, takie jak MA120 do wykorzystania w kabinie pojazdu oraz MA170 przenaczony do pracy na zewnątrz oraz w komorach silników wyznaczają nowe standardy w kwestii modułowości systemu automatyzacji pojazdów. Komponenty stanowią rozproszone jednostki sterujące wyposażone w CPU kompatybilne z rodziną B&R X20 oraz do 16 modułów wej/wyj. Dostępne są różne warianty modułów analogowych, cyfrowych oraz zasilających, idealnie dopasowanych do optymalizacji indywidualnie konstruowanych systemów.

Maksimum funkcjonalności w kompaktowym rozmiarze

Doświadczenia zdobyte w rozwijaniu modułów dla przemysłowych zastosowań okazały się przydatne w zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności i wyjątkowo kompaktowej formy dla zdecentralizowanych modułów sterujących MA120 oraz MA170. Kompaktowa budowa oraz wykorzystanie protokołu czasu rzeczywistego POWERLINK, jako kanału komunikacji, zapewnia elastyczne rozmieszczenie i redukcję kosztów okablowania podczas rozwoju kompletnego systemu automatyzacji.

Integracja dodatkowych standardów komunikacji, takich jak powszechnie używany w sektorze samochodowym CAN z protokołami ISOBus i J1939 ułatwia zapewnienie komatybilności z komponentami innych firm i unowocześnia istniejące systemy. Większy komfort i rozległe możliwości diagnostyczne są również efektem czerpania korzyści wynikających z wielu aspektów obszaru przemysłowej automatyzacji.

W pełni zintegrowane oprogramowanie

Dla zadań automatyzacji w maszynach specjalnych określone są takie same wymagania funkcjonalności jak te w przemysłowej automatyzacji. Z tego powodu, oprogramowanie dla maszyn mobilnych jest pisane, testowane i konfigurowane do wykorzystania na konkretnym sprzęcie w tym samym środowisku programistycznym jak wszystkie pozostałe rozwiązania sprzętowe B&R - w B&R Automation Studio. Dzięki temu wizualizacja, obsługa, sterowanie i rejestracja mogą być realizowane jako część kompletnego projektu bez konieczności używania narzędzi do rozwijania kilku projektów.

Po 15 latach swojej obecności na rynku, system rozwojowy i uruchomieniowy Automation Studio, jest w pełni dojrzałym produktem, jako owoc zgromadzonych doświadczeń i opinii klientów ze wszytkich obszarów automatyki przemysłowej.
Te same korzyści są teraz dostępne dla zajmujących się rozwijaniem rozwiązań automatyki mobilnej - czy to będzie zestaw bibliotek funkcyjnych czy obszerna symulacja, analiza i narzędzia diagnostyczne.

Nadeszła przyszłość

Przyszłe rozwiązania, jak technologia bezpieczeństwa bazująca na openSAFETY, zabezpieczające przed okaleczeniem i uszkodzeniem w niebezpiecznych strefach pracy, zostały wzięte pod uwagę podczas rozwoju nowej linii produktów. Ich prezentacja nastąpiła podczas targów SPS/IPC/Drives.

Produkty automatyki mobilnej firmy B&R koncentrują się wokół przeznaczenia dla maszyn budowlanych, rolniczych, pojazdów użyteczności publicznej i wozów strażackich. Niemniej jednak, oczekuje się, że ta linia produktów znajdzie zastosowanie także w innych aplikacjach mobilnej automatyzacji. Liczba produktów dostępnych dla przemysłowej automatyzacji również się zwiększyła.
Dzieje się tak, gdyż system automatyki mobilnej B&R korzysta z elektroniki sterującej, stosowanej zwykle w szafie elektrycznej. Stwarza to zupełnie nowe możliwości automatyzacji w przemyśle w ciężkich warunkach środowiskowych.

Źródło: Br-automation
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl