Dziś jest wtorek, 2 czerwiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9303 -0.95% 1EUR 4.3902 -0.68% 1GBP 4.9334 +0.23%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
16 czerwiec 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 79 
więcej
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
12 grudzień 2012.

Największa Europejska Instalacja Fotowoltaiczna

Największa Europejska Instalacja Fotowoltaiczna

Największa Europejska Instalacja Fotowoltaiczna

Obszar obejmujący 400 hektarów, zabudowany 1,5 mln modułów fotowoltaicznych o mocy 143 MWp, którego wartość inwestycyjna wynosi 434 milonów Euro, powstał zaledwie w ciągu jedenastu miesięcy. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre fakty na temat największej w Europie instalacji fotowoltaicznej zbudowanej przez EDF (Electricé de France) w pobliżu Nancy, we Francji. Prace firmy EDF, przy realizacji tego imponującego projektu, wspierała firma Weidmüller oferując 1500 zestawów podłączeniowych i rozwiązań elektronicznych zrealizowanych w rekordowym czasie.

?Pełne zrozumienie wymagań projektu, jak również jasne zróżnicowanie projektu technicznego i zastosowanie rozwiązań dotyczących realizacji połączeń były kluczowymi kryteriami, które zastosowano przy wyborze partnerów do realizacji tego zadania? mówią inżynierowie Vendier i Panico z francuskiej SPIE Engineering Group. To są właśnie cechy, które zakwalifikowały firmę Weidmüller do naszego projektu. Zespół pracowników firmy Weidmüller aktywnie podchodzi do sprawy, słuchając i respektując nasze potrzeby oraz kierunki technicznego działania. Z tego powodu obdarzamy firmę Weidmüller zaufaniem i mamy pewność, że nasza współpraca będzie układała się dobrze w całym okresie obowiązywania partnerstwa.

Szczególne rozwiązania dla rekordowo szybkiego projektu

Pierwszym wyzwaniem stawianym przed firmą Weidmüller było wykonanie 1200 wtórnych i 300 podstawowych skrzynek podłączeniowych ze zintegrowanym monitoringiem. Skrzynki podłączeniowe generatorów zostały zainstalowane pomiędzy modułami solarnymi a przetwornicami mocy. Tworzą one optymalne połączenie elementów i umożliwiają skuteczne funkcjonowanie dużych obiektów, takich jak projekt zrealizowany przez EDF.
Monter firmy Spie mocuje przewody do podstawowej skrzynki podłączeniowej Weidmüller?a. Dyrektor ds. Klientów Kluczowych Vincent Fiévet (z prawej) rozmawia z monterem z firmy Spie
Firma Weidmüller opracowała wcześniej szereg standardowych konfiguracji w oparciu o wymagania klienta. Jakkolwiek firma realizuje też specyficzne rozwiązania - tak jak w przypadku projektu we Francji - specjalnie przystosowane do indywidualnej architektury urządzeń w dużych obiektach, jak elektrownie solarne.
Wtórne skrzynki podłączeniowe zainstalowane na modułach fotowoltaicznych zawierają bezpieczniki, separatory i ochronę przeciw przepięciową ze zdalnym monitoringiem. Posiadają napięcie wyjściowe 712V lub 760V i prąd znamionowy od 10A do 70A. Skrzynki wtórne są podłączone poprzez kable aluminiowe do skrzynek podstawowych, które są umieszczone obok inwerterów mocy i transformatorów przy lokalnych szafach sterowniczych. Każda podstawowa skrzynka jest podłączona do około 20-26 wtórnych skrzynek podłączeniowych i jest wyposażona w moduły do pomiaru prądu. Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie wydajności obiektu.
Przewody zasilające, które zasilają prądowo wtórne skrzynki są podłączone poprzez przelotowe, śrubowe zaciski modułowe typu WDU oraz WFF o powierzchni styku do 300 mm2 i dodatkowo są chronione przez bezpieczniki. Złączki typu WDU i WFF zostały certyfikowane przez firmę Weidmüller do aplikacji 1000V DC pomiarem częściowego rozładowania napięciem DC. Na pierwszy rzut oka wydaje się, ze grubość izolacji, wymiary złączek oraz inne cechy fizyczne zacisków nie są odpowiednie dla aplikacji DC. Z tego powodu firma Weidmüller certyfikowała każdy zacisk modułowy oddzielnie do tego typu zastosowań (zobacz pole informacyjne 10).
Prąd wyjściowy z podstawowych skrzynek może być na poziomie ponad 1000 A. Dystrybutor przesyła napięcie 33 kV do podstacji rozdzielczej znajdującej się w odległości 15 km, gdzie jest ono następnie zwiększane do 63 kV i wprowadzane do sieci RTE.

Opracowanie i produkcja w rekordowym czasie

Zanim uruchomiono produkcję obudów w pełni wyposażonych w aparaturę, Weidmüller opracował prototypy wtórnych i pierwotnych skrzynek według specyfikacji Ingérop - firmy doradczo inżynieryjnej zaangażowanej przez EDF.
Ważnym kryterium było to, że obudowy musiały przestrzegać francuskich przepisów dla napięć DC oraz norm w zakresie instalacji fotowoltaicznych zgodnie z praktycznymi wytycznymi UTE C 15 712. "Opierając się na specyfikacji Ingérop, mieliśmy opracować skrzynki podłączeniowe generatorów, które są dokładnie dostosowane do systemów fotowoltaicznych, oraz które są montowane i testowane w odpowiedni sposób. Było to możliwe dzięki naszej szerokiej wiedzy praktycznej i doświadczeniu zdobytemu na rynku wspomina Vincent Fiévet - Dyrektor ds. Klientów Kluczowych Weidmuller. "Dzięki naszej znajomości francuskich przepisów technicznych, byliśmy w stanie dostarczyć klientowi rozwiązania, które są w pełni zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Nasze prototypy idealnie zdały testy do tej aplikacji"

Oprócz SPIE, EDF zaangażował także dwie inne spółki do wdrożenia projektu- Clemessy i Ineo. Wszystkie trzy firmy posiadają wspólną płaszczyznę: powierzenie firmie Weidmüller zaprojektowania, opracowania i produkcji około 1500 skrzynek przyłączeniowych generatora. Zadanie zostało wykonane w rekordowo szybkim czasie, a firmy były w pełni zadowolone z efektów.

W ZBLIŻENIU
Częściowe testy rozładowcze dla zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni słonecznej
Weidmüller jest pierwszym i obecnie jedynym dostawcą, który gwarantuje przydatność jego zacisków modułowych do aplikacji 1000V DC w zastosowaniach fotowoltaicznych. Pierwotnie zaciski modułowe zostały specjalnie zaprojektowane do obciążeń AC. To właśnie fotowoltaiczne aplikacje stworzyły konieczność szerszego zastosowania dla produktów, które mogą wytrzymać wysokie napięcia DC.

Aby uzyskać wyższy system napięć, poszczególne panele są łączone w czasie montażu w serie, zwane "pasmami? (strings). Ponieważ transmisja 1000V DC między sąsiednimi zaciskami modułowymi jest niezbędna dla tego typu aplikacji, zastosowano produkty oferowane przez firmę Weidmüller, które przeszły  testy częściowego rozładowania napięciem DC. Badanie takie potwierdza trwałą wytrzymałość 1000V DC zacisków modułowych w każdych warunkach klimatycznych i bez materiałowego uszkodzenia z powodu obciążenia wysokim napięciem. Jest to zatem wyznacznikiem trwałej jakości i bezpieczeństwa izolacji  systemu.

Oprócz parametrów eksploatacyjnych poszczególnych zacisków modułowych istotne znaczenie ma również ich rozmieszczenie, tj. projekt konstrukcyjny listwy zaciskowej. Najważniejszą sprawą jest bliskie rozmieszczenie zacisków obok siebie o napięciu 1000V DC- generuje to problem odległości między zaciskami o napięciu 1000V DC w układzie zacisków, co może doprowadzić do niebezpiecznych wyładowań niezupełnych. Z tego powodu w firmie Weidmüller zbadano właściwości zacisków w teście częściowego rozładowania w kombinacji z faktycznymi warunkami obsługi. Podczas testów z mikroskopijnymi rozładowaniami DC zidentyfikowano, które przejścia "pochłaniają" sekcje izolacji aplikacji w ciągu dni, tygodni oraz lat i które mogą ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia izolacji.


Weidmüller jest pierwszym i obecnie jedynym producentem, który testuje izolację własnych zacisków modułowych dla długoterminowej stabilności w warunkach DC. Tylko modułowe zaciski, które przeszły próbę częściowego rozładowania pod napięciem DC doskonale nadają się do stosowania w urządzeniach DC instalacji fotowoltaicznych.

Wykaz zatwierdzonych zacisków modułowych jest dostępny do pobrania w Internecie:

http://www.weidmueller.com/de/1000volt

Źródło: Weidmueller
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl