Dziś jest wtorek, 2 czerwiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9303 -0.95% 1EUR 4.3902 -0.68% 1GBP 4.9334 +0.23%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
16 czerwiec 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 79 
więcej
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
18 styczeń 2013.

Serwerownia - serce sieci komputerowej

Serwerownia - serce sieci komputerowej

Współczesna technologia pozwala człowiekowi na wiele udogodnień. Upalne lato, czy mroźna zima nie spędza nam już snu z powiek. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zwykłe domowe urządzenia jeszcze kilkanaście lat temu nie były nikomu znane.

Coraz cieplej

Niektóre elementy naszej codzienności po prostu działają - w naszych domach, biurach, szkołach, siłowniach...  I nikt się temu nie dziwi. Podobnie jest z organizmem ludzkim, którego poszczególne narządy działają, a człowiek nie analizuje czemu.
Ocieplenie klimatu powoduje, że niezbędnym rozwiązaniem w domu staje się klimatyzacja. Coraz trudniej przetrwać letnie upały bez powstałego w mechanizmie klimatyzatora powiewu chłodnego powietrza. Jednak systemy chłodzące znajdują zastosowanie nie tylko latem. Wykorzystuje się je także do chłodzenia urządzeń, które pracując - nagrzewają się. Jednym z nich jest serwer - dla wielu osób słowo nieznane i całkowicie abstrakcyjne. Obecnie, gdy zaawansowana technologia zdominowała wszystkie fragmenty naszej rzeczywistości, nie można wyobrazić sobie życia bez serwerów. Korzystamy z nich nawet o tym nie wiedząc.

Jaka jest rola serwera?

Serwer to system oprogramowania pozwalający na połączenie ze sobą kilku lub nawet kilkunastu komputerów. Brzmi zawile? Może lepszym okaże się obrazowe przedstawienie kwestii - porównanie serwera do ludzkiego mózgu. Umożliwia on przechowywanie danych i przekazywanie ich podłączonym do niego urządzeniom. Podobnie jak mózg, serwer zbiera i magazynuje informacje, wysyła polecenia poszczególnym częściom ciała, koordynuje wykonywanie najprostszych zadań. Wymiana danych między podłączonymi do serwera urządzeniami trwa zaledwie kilka sekund.
Komputer, podobnie jak ludzka pamięć, bywa zawodny. Ale wystarczy zapisać ważną wiadomość na kartce, by mieć pewność, że przetrwają nawet te zapomniane informacje. Podobną funkcję co wspomniana karteczka spełniają zapisane w pamięci komputera pliki. W przypadku awarii możemy stracić wiele cennych danych, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie w postaci zewnętrznego serwera, który przechowa wszystkie zapisane na komputerze pliki i foldery. To serwer decyduje o bezpieczeństwie pracy na komputerze dlatego tak ważne jest, by pozostał niezawodny.  

Lepiej dmuchać na zimne!


Funkcją, która pozwala utrzymać serwer "na pełnych obrotach" jest chłodzenie. Większość firm wyposażona jest w sieć komputerową, której sercem jest serwerownia to ona gwarantuje bezawaryjne działanie przedsiębiorstwa.
Serwerownie, niczym ludzkie ciało, pracują dwadzieścia cztery godziny na dobę. I niczym ludzkie ciało - zużywają dużo energii generując przy tym ciepło. "Wysoka temperatura to największy wróg serwerów. Przegrzanie może doprowadzić do poważnych usterek. Dlatego, niezbędna jest klimatyzacja. Ludzki organizm najlepiej funkcjonuje, gdy temperatura powietrza wynosi około 22 stopni. Podobnie serwer potrzebuje stałej, dosyć niskiej temperatury, by działać prawidłowo" komentuje Paweł Rosztajn z firmy PPU KLIMAT Sp. z o.o. w Gdyni

Ustawienie serwerów

Serwer, niczym ludzki organizm, jest niezwykle wytrzymały i delikatny zarazem. Pozostaje nieczuły na takie czynniki jak wilgotność powietrza, ale jest niezwykle wrażliwy na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego niewystarczającym może okazać się zamontowanie w serwerowni klimatyzatora. Dużo energii i uwagi należy poświęcić odpowiedniemu ustawieniu wszystkich znajdujących się w serwerowni urządzeń - by zapobiec zbyt intensywnej i bezpośredniej emisji gorącego powietrza. Jedynie odpowiednio zaaranżowane wnętrze serwerowni może zagwarantować skuteczność zamontowanego klimatyzatora. Zasilające pracę klimatyzatora powietrze powinno pochodzić z przestrzeni o średniej temperaturze 18-20 C. Jednocześnie, należy unikać mieszania się ciepłego, pochodzącego z maszyn powietrza (o średniej temperaturze 30 C) z tym schłodzonym, którego bezpośrednim źródłem jest klimatyzator właśnie.
Zaplanowanie serwerowni, od której zależy los firmy, szpitala czy lotniska, wymaga dużego doświadczenia, uwagi i specjalnego przygotowania. Dlatego zadanie to należy powierzyć firmie, która zajmie się tym w profesjonalny, nie pozostawiający miejsca na jakiekolwiek przypadki, sposób. A o takich specjalistów na polskim rynku wciąż nie jest łatwo. Dlatego warto wymienić choć jednego - firmę PPU KLIMAT Sp. z o.o. w Gdyni, z której pracownikiem rozmawialiśmy. Zajmują się oni montażem urządzeń, przygotowaniem projektu pomieszczenia, doradztwem, obsługą gwarancyjną i pogwarancyjną.

Chłód serwerowni
Serwer, podobnie jak człowiek, potrzebuje powietrza aby żyć. Jednak znajdujące się w serwerowni powietrze nie służy do oddychania - jest ono nośnikiem wytwarzanego przez klimatyzator chłodu. Czemu klimatyzacja jest niezbędna? Jest to jedyny sposób na kontrolowanie i utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Chłód, hałas i bezustanna praca urządzeń, powodują, że serwerownia nie jest najbardziej przyjaznym dla ludzi miejscem. Jednak maszyny w takim klimacie czują się znakomicie.
Serwery muszą pozostać niezawodnymi, dlatego każda firma tworzy dla nich szczególnie korzystne warunki. By ich pracy nie zakłóciły czasowe przerwy w dostawie prądu, podłączone są do specjalnych akumulatorów i agregatów prądotwórczych, czyli niewielkich rozmiarów elektrowni specjalnie dedykowanych ich pracy.
Zasada jest prosta - serwer można porównać do organizmu człowieka. Im bardziej i troskliwiej będziemy o niego dbać, tym dłużej będziemy się cieszyć z jego szybkiego i sprawnego działania.

Źródło: Clearsense
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl