Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
13 luty 2013.

Zabezpieczenie przed przeciążeniem - dobra ochrona przetworników wagi.

Zabezpieczenie przed przeciążeniem - dobra ochrona przetworników wagi.

Ochronę przetworników wagi przed przeciążeniem często osiąga się poprzez ich przewymiarowanie. Jeżeli zabezpieczenie przed przeciążeniem jest faktycznie osiągnięte tą drogą, to dodatkowe wydatki nie są konieczne.

Klasa dokładności przetwornika wagi zawsze odnosi się do jego maksymalnej nośności. Przetworników wagi nie można przewymiarować w jakimkolwiek stopniu w zależności od wymaganej dokładności ważenia i najmniejszych mierzonych porcji, gdyż błąd pomiarowy jest wprost proporcjonalny do maksymalnej nośności.

Wydatki na specjalnie zaprojektowaną konstrukcję ochrony przed przeciążeniem są zawsze uzasadnione, gdy przetwornik wagi musi być obciążany do jego maksymalnej nośności, gdzie ryzyko przeciążenia jest zawsze obecne. Zabezpieczenie przed przeciążeniem należy zapewnić do ochrony przetworników wagi w następujących przypadkach, gdy:

  • Maksymalne obciążenia przetworników nie są znane.
  • Jeżeli należy spodziewać się silnych obciążeń dynamicznych, np. w przypadku spadającego produktu, który będzie ważony (impuls obciążenia).

Przetworniki wagi z ogranicznikiem mechanicznym.

Praktyka pokazuje, że przetworniki wagi o mniejszej maksymalnej nośności są często przeciążane częściej niż przetworniki o wysokich zakresach maksymalnej nośności. Na przykład, przetwornik o maksymalnej nośności 20 kg może zostać w bardzo prosty sposób znacznie uszkodzony np. przez spadający na niego klucz.

Projektant może zrealizować i zaimplementować swoje indywidualne zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe dla szeregu kształtów przetworników wagi. Rysunek 1 przedstawia propozycję konstrukcji zabezpieczenia przeciw przeciążeniowego przetworników wagi typu Z6 firmy HBM. Możliwe odkształcenie /skok przetwornika jest limitowane poprzez ogranicznik mechaniczny.

Nominalne (znamionowe) przemieszczenia podane w karcie katalogowej opisują wartość odkształcenia przy nominalnym (znamionowym) obciążeniu przetwornika wagi. Możliwy skok zależny jest od typu przetwornika wagi i jego maksymalnej nośności, jest limitowany przez ogranicznik mechaniczny do 120 - 150% nominalnego (znamionowego) przemieszczenia, tak aby zapobiec przeciążeniu.


Ogranicznik jest regulowany w tym przypadku za pomocą szczelinomierza. Ponieważ opisane odkształcenia są bardzo niskie - w praktyce tylko kilka 1/10 mm - odpowiednie okazują się śruby drobnozwojowe, które mogą przenosić występujące naprężenia. Zaleca się również, by szczelina (przerwa) między przetwornikiem, a ogranicznikiem była zabezpieczona przed zanieczyszczeniem, gdyż może ono być przyczyną błędów pomiarowych, takich jak niepożądane ograniczenie ugięcia przetwornika.

Przemieszczenia inne niż te, określone w karcie katalogowej mogą powstać, jeśli konstrukcja wsporcza przetwornika wagi jest zbyt miękka. Ochrona przeciw przeciążeniowa często występuje zbyt wcześnie, ponieważ płyta montażowa ugina się. Z tego względu szczelina między przetwornikiem, a ogranicznikiem musi być zwiększona. Korzystne jest tutaj, aby użytkownik mógł obciążyć urządzenie ważące do maksymalnej nośności, a następnie rozszerzyć szczelinę za pomocą ogranicznika mechanicznego do wartości od 0,05 do 0,1 mm.


Rys.1 Przykład zabezpieczenia przed przeciążeniem za pomocą przetworników wagi typu Z6 firmy HBM.

Wstępnie naprężony zestaw sprężyn.

Inną formą zabezpieczenia przeciw przeciążeniowego jest oferowany wstępnie naprężony zestaw sprężyn zintegrowany w układzie przepływu siły (Rys. 2). Jeśli maksymalna nośność przekracza określoną wartość, to sprężyna jest ściskana i wywiera siłę, przez odpowiednią konstrukcję na ogranicznik mechaniczny.

Szerokość szczeliny jest znacznie szersza przy zastosowaniu tej formy ochrony przed przeciążeniem.
To sprawia, że ustawienie dopuszczalnych obciążeń jest prostsze i bardziej niezawodne. Ponadto właściwości sprężyny znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia przetworników wagi przez impuls obciążenia.
W porównaniu do innych form ochrony przed przeciążeniem, ta ze względu na niską wrażliwość zestawów sprężyn na zanieczyszczenia oraz związane z nią wydatki na konstrukcję i materiał, może znaleźć łatwe uzasadnienie w postaci szeregu zastosowań.


Rys.2 Ochrona przed przeciążeniem przetwornika wagi typu C2 za pomocą zestawu sprężyn.

Urządzenia do ochrony podczas transportu.

Zaleca się, aby dla systemów technologii ważenia zapewnić odpowiednie urządzenia do zabezpieczenia w transporcie by ochronić przetworniki wagi. Wibracje w czasie transportu mogą prowadzić do opisanego, częściowego, skrajnego impulsu obciążenia przetworników wagi, a w związku z tym do ich uszkodzenia. Jeżeli jest to możliwe, przetworniki należy zamontować tylko w docelowym miejscu instalacji systemu.
W takim przypadku, atrapa przetwornika powinna być dodana do systemu w miejsce przetwornika wagi. Odpowiednie do tego celu okazały się elementy z takim samym wymiarem zewnętrznym, jak przetwornik wagi. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, zastosować można gruby kawałek metalu do przeniesienia mogących wystąpić sił.

Źródło: HBM
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl