Dziś jest czwartek, 2 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 luty 2013.

Secomea - Zdalny dostęp do urządzeń przemysłowych

Secomea - Zdalny dostęp do urządzeń przemysłowych

Możliwość zdalnego dostępu programisty lub serwisanta do maszyny pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na przejazdach i kosztach pobytu u klienta. Udostępnienie urządzenia w sieci dotychczas nie było jednak prostą sprawą. Problemem jest ustanowienie stałego, bezpiecznego połączenia z urządzeniem a to dlatego, że wymaga to konfiguracji sieci lokalnej tam, gdzie zainstalowana jest maszyna, czyli u klienta. Często występują następujące trudności:

  • Klient nie posiada publicznego IP
  • Dział IT u klienta nie zgadza się na dokonanie zmian ze względów na bezpieczeństwa
  • Klient nie posiada działu IT zdolnego do dokonania niezbędnych ustawień

Rozwiązania typu VPN, również nie eliminują problemu; nadają się raczej do łączenia urządzeń w ramach jednej organizacji a tu potrzebna jest komunikacja dostawca-klient.

Duńska firma Secomea opracowała system eliminujący opisane ograniczenia. Secomea (Secure Communication Made Easy) czyni zdalny dostęp łatwym i bezpiecznym z punktu widzenia zarówno automatyka (serwisanta, programisty) jak i klienta (posiadacza maszyny). Poniżej opisano elementy systemu Secomea, którego schemat przedstawiono na rysunku 1.

GateManager

Centralnym elementem systemu jest GateManager - serwer usługi działający w chmurze. GateManager może być zainstalowany na serwerach Secomea lub na własnym serwerze producenta maszyn. GateManager pozwala nie tylko na tworzenie połączeń między serwisem a sprzętem, lecz również na zarządzanie prawami dostępu użytkowników do urządzeń. GateManager jest zarządzany zdalnie przez administratorów za pomocą przeglądarki internetowej.

SiteManager

Aby urządzenie było dostępne w sieci Internet niezbędny jest moduł SiteManager. zainstalowany u klienta przy maszynie, podłączony do Internetu i do urządzeń, które chcemy obsługiwać zdalnie. Jeden SiteManager Może jednocześnie udostępniać wiele urządzeń z interfejsem Ethernet, RS232 a nawet USB. SiteManager może dawać dostęp do wielu usług np: połączeń TCP/IP, www, komunikacji szeregowej a nawet zdalnego pulpitu (VNC/RDP) oraz obrazu z kamer.
SiteManager sam nawiązuje łączność ze wskazanym GateManagerem. Połączenie jest szyfrowane (wykorzystuje AES/SSL). Jedynym wymaganiem po stronie klienta jest zapewnienie dostępu do Internetu na poziomie, takim, jaki jest potrzebny do przeglądania stron www. Komunikacja nie jest blokowana przez firewall. SiteManager może być podłączony do Internetu stacjonarnego i/lub mobilnego przez sieć komórkową 3G.


Rys. 2 Moduły SiteManager oraz GateManager w wersji rack 1U

LinkManager

Automatyk instaluje na swoim komputerze PC program LinkManager. Po zalogowaniu na swoje konto za pomocą kilku kliknięć wybiera spośród udostępnionych mu urządzeń to, z którym chce nawiązać łączność, (PLC, panel, itp.) i jest już online. Od tej chwili oprogramowanie używane do programowania sprzętu widzi je tak, jakby było obecne lokalnie. Również tutaj połączenie jest szyfrowane.

LinkManager Mobile

LinkManager Mobile pozwala na serwis i nadzór zarówno przez serwis jak i właściciela/użytkownika maszyny. LinkManager Mobile działa na bazie przeglądarki i może być uruchamiany na PC, MAC, iPad/iPhone i urządzeniach z Androidem. Dzięki LinkManager Mobile użytkownik ma dostęp do stron www udostępnionych urządzeń a także do usługi zdalnego pulpitu

Dodatkowe korzyści

Moduł alarmowania przez E-mail i SMS pozwala na wykrywanie awarii lub sytuacji mogących skutkować awarią w przyszłości. System Secomea może być stosowany nie tylko na maszynach nowych, wyposażonych w Ethernet ale też w urządzeniach dysponujących jedynie portem szeregowym, nie ingerując w ich program. System Secomea przynosi znaczne oszczędności. Koszt SiteManagera, który musi być zainstalowany przy maszynie jest porównywalny z kosztami jednego wyjazdu inżyniera serwisu. Inwestycja zwraca się z reguły przy pierwszej zdalnej interwencji zapobiegającej konieczności wyjazdu do klienta.

Krzysztof Zajdel CompArt Automation

Źródło: CompArt Automation
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl