Dziś jest środa, 11 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8711 +0.02% 1EUR 4.288 +0.12% 1GBP 5.0945 +0.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 grudzień 2019
XII EDYCJA SEMINARIUM Z ZAKRESU "Eksploatacji urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX" 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 marzec 2013.

Audyty energetyczne

Audyty energetyczne
  • Pomiary: zidentyfikuj możliwości zaoszczędzenia energii
  • Bieżąca rejestracja: pozwala wykryć problemy z zasilaniem i sprzętem
  • Przeliczenie: oblicz ile możesz zaoszczędzić pieniędzy
  • Niewielka inwestycja-długotrwałe oszczędności


Termin audyt energetyczny stał się bardzo powszechny, jednak wiedza na czym taki audyt polega nie jest zwykle zbyt głęboka. Celem tej publikacji jest przybliżenie tematyki audytu energii elektrycznej z zastosowaniem rejestratorów firmy Electrocorder, stosowanie których pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Elektryczność (pomińmy na razie gaz, wodę, olej opałowy, benzynę i olej napędowy)

Pierwszą sprawą w audycie energii jest zapoznanie się z dostępnymi materiałami:
  • rachunkami za zużycie energii,
  • fakturami,
  • odczytami z liczników,
To daje informacje o historii zużycia energii, ale nie o tym gdzie nastąpiło jej największe zużycie  przez jaki sprzęt, w którym miejscu, budynku czy oddziale. Aby to stwierdzić, należy śledzić zużycie energii w dłuższym okresie czasu przy użyciu rejestratorów.

Obwody elektryczne

Przed zainstalowaniem rejestratorów należy:
  • zapoznać się z obwodami systemu energetycznego będącego przedmiotem audytu,
  • wysłuchać wyjaśnień elektryka,
  • w razie potrzeby utworzyć schemat obwodu,
Schemat pozwoli wyróżnić poszczególne obwody i określić najbardziej odpowiednie miejsca zainstalowania rejestratorów.


Dokładnie czy pragmatycznie?

Do dokładnego pomiaru mocy i energii potrzebny jest pomiar napięcia, prądu i współczynnika mocy. W wielu przypadkach wystarczy sam pomiar prądu! Napięcie instalacji nie jest stałe, ale jego regulacja jest zwykle niemożliwa. Wahania napięcia występują zarówno w skali dnia jak i tygodnia, jednak ogólnie można przyjąć wartość napięcia jako stałą i nie wymagającą rejestracji. Do oceny rezultatów audytu (przed i po) można zgrubnie stosować sam pomiar prądu. To bardzo ułatwia instalację rejestratorów, gdyż nie trzeba łączyć obwodów pomiarowych i użytkowych. Wystarczy jedynie zapiąć transformatory prądowe lub cewki Rogowskiego wokół przewodów z prądem i uruchomić rejestrator.
Oprogramowanie Electrosoft dostarczane bezpłatnie z każdym rejestratorem umożliwia wprowadzenie wartości napięcia (w przypadku stosowania rejestratorów prądu) i wyznaczenie poboru mocy w okresie rejestracji przy założeniu stałej wprowadzonej wartości napięcia.

 

Jak rejestrować?

Są dwie możliwości: pierwsza to rejestracja najpierw poboru prądu u źródła, a potem kolejno w punktach coraz bardziej oddalonych.

Rejestracja powinna odbywać się w okresie minimum jednego tygodnia (chyba że pobór prądu nie zmienia się w ciągu tygodnia ? wówczas można ograniczyć czas rejestracji do jednej doby).

Prowadząc rejestrację w punktach coraz dalszych od źródła (i coraz bliższych końcowych odbiorników energii), można stworzyć mapę podobną do drzewa genealogicznego (rysunek obok).
Sporządzenie takiego schematu będzie wymagało rejestracji prądu w każdym odgałęzieniu instalacji. Zbadanie poboru prądu w tym przykładowym obwodzie zajmie 9 dni (przyjmując jednodniowy okres rejestracji w każdej gałęzi).

Druga możliwość to rejestracja od razu w tych gałęziach, gdzie spodziewamy się największego poboru prądu (w których pracują maszyny o największej mocy). W podanym przykładzie można zacząć od gałęzi 250A, w której pracują trzy maszyny, następnie dokonać rejestracji prądu maszyny 3, która pobiera czterokrotnie więcej prądu niż maszyny 1 i 2.Sprawdzenie wyników

Zawsze zaleca się sprawdzenie uzyskanych rezultatów. W celu upewnienia się czy nie popełniliśmy poważnych błędów, należy porównać wyniki z rachunkami za energię. Jeżeli rejestracja była dokonywana w okresie np. jednego tygodnia, to oprogramowanie Electrosoft pozwoli ekstrapolować wyniki i podać szacunkowe zużycie energii w okresie miesiąca, kwartału lub roku. Te wyniki można wówczas porównać z rachunkami za energię elektryczną.

Zaleca się także udokumentowanie przeprowadzonego audytu. Dokumentacja powinna zawierać dane o miejscu przeprowadzenia audytu, okres pomiarów, dane o pogodzie w tym okresie i uzyskane wyniki. To pozwoli porównać w przyszłości wyniki z poprzednimi i wykryć przyczyny odchyleń.
Źródło: Electrocorder
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl