Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 marzec 2013.

Audyty energetyczne

Audyty energetyczne
  • Pomiary: zidentyfikuj możliwości zaoszczędzenia energii
  • Bieżąca rejestracja: pozwala wykryć problemy z zasilaniem i sprzętem
  • Przeliczenie: oblicz ile możesz zaoszczędzić pieniędzy
  • Niewielka inwestycja-długotrwałe oszczędności


Termin audyt energetyczny stał się bardzo powszechny, jednak wiedza na czym taki audyt polega nie jest zwykle zbyt głęboka. Celem tej publikacji jest przybliżenie tematyki audytu energii elektrycznej z zastosowaniem rejestratorów firmy Electrocorder, stosowanie których pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Elektryczność (pomińmy na razie gaz, wodę, olej opałowy, benzynę i olej napędowy)

Pierwszą sprawą w audycie energii jest zapoznanie się z dostępnymi materiałami:
  • rachunkami za zużycie energii,
  • fakturami,
  • odczytami z liczników,
To daje informacje o historii zużycia energii, ale nie o tym gdzie nastąpiło jej największe zużycie  przez jaki sprzęt, w którym miejscu, budynku czy oddziale. Aby to stwierdzić, należy śledzić zużycie energii w dłuższym okresie czasu przy użyciu rejestratorów.

Obwody elektryczne

Przed zainstalowaniem rejestratorów należy:
  • zapoznać się z obwodami systemu energetycznego będącego przedmiotem audytu,
  • wysłuchać wyjaśnień elektryka,
  • w razie potrzeby utworzyć schemat obwodu,
Schemat pozwoli wyróżnić poszczególne obwody i określić najbardziej odpowiednie miejsca zainstalowania rejestratorów.


Dokładnie czy pragmatycznie?

Do dokładnego pomiaru mocy i energii potrzebny jest pomiar napięcia, prądu i współczynnika mocy. W wielu przypadkach wystarczy sam pomiar prądu! Napięcie instalacji nie jest stałe, ale jego regulacja jest zwykle niemożliwa. Wahania napięcia występują zarówno w skali dnia jak i tygodnia, jednak ogólnie można przyjąć wartość napięcia jako stałą i nie wymagającą rejestracji. Do oceny rezultatów audytu (przed i po) można zgrubnie stosować sam pomiar prądu. To bardzo ułatwia instalację rejestratorów, gdyż nie trzeba łączyć obwodów pomiarowych i użytkowych. Wystarczy jedynie zapiąć transformatory prądowe lub cewki Rogowskiego wokół przewodów z prądem i uruchomić rejestrator.
Oprogramowanie Electrosoft dostarczane bezpłatnie z każdym rejestratorem umożliwia wprowadzenie wartości napięcia (w przypadku stosowania rejestratorów prądu) i wyznaczenie poboru mocy w okresie rejestracji przy założeniu stałej wprowadzonej wartości napięcia.

 

Jak rejestrować?

Są dwie możliwości: pierwsza to rejestracja najpierw poboru prądu u źródła, a potem kolejno w punktach coraz bardziej oddalonych.

Rejestracja powinna odbywać się w okresie minimum jednego tygodnia (chyba że pobór prądu nie zmienia się w ciągu tygodnia ? wówczas można ograniczyć czas rejestracji do jednej doby).

Prowadząc rejestrację w punktach coraz dalszych od źródła (i coraz bliższych końcowych odbiorników energii), można stworzyć mapę podobną do drzewa genealogicznego (rysunek obok).
Sporządzenie takiego schematu będzie wymagało rejestracji prądu w każdym odgałęzieniu instalacji. Zbadanie poboru prądu w tym przykładowym obwodzie zajmie 9 dni (przyjmując jednodniowy okres rejestracji w każdej gałęzi).

Druga możliwość to rejestracja od razu w tych gałęziach, gdzie spodziewamy się największego poboru prądu (w których pracują maszyny o największej mocy). W podanym przykładzie można zacząć od gałęzi 250A, w której pracują trzy maszyny, następnie dokonać rejestracji prądu maszyny 3, która pobiera czterokrotnie więcej prądu niż maszyny 1 i 2.Sprawdzenie wyników

Zawsze zaleca się sprawdzenie uzyskanych rezultatów. W celu upewnienia się czy nie popełniliśmy poważnych błędów, należy porównać wyniki z rachunkami za energię. Jeżeli rejestracja była dokonywana w okresie np. jednego tygodnia, to oprogramowanie Electrosoft pozwoli ekstrapolować wyniki i podać szacunkowe zużycie energii w okresie miesiąca, kwartału lub roku. Te wyniki można wówczas porównać z rachunkami za energię elektryczną.

Zaleca się także udokumentowanie przeprowadzonego audytu. Dokumentacja powinna zawierać dane o miejscu przeprowadzenia audytu, okres pomiarów, dane o pogodzie w tym okresie i uzyskane wyniki. To pozwoli porównać w przyszłości wyniki z poprzednimi i wykryć przyczyny odchyleń.
Źródło: Electrocorder
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl