Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 marzec 2013.

Badanie zbiornika samolotowego za pomocą kamery termowizyjnej

Badanie zbiornika samolotowego za pomocą kamery termowizyjnej

Układ pomiarowy

Układ pomiarowy składa się z kamery termowizyjnej VIGOcam v50 z obiektywem standardowym F35 (zdj. nr 1) rejestrującej zmiany temperatury w czasie na powierzchni obiektu (zdj. nr 2) którym były elementy konstrukcyjne zbiornika paliwa samolotu, oraz generatora wytwarzającego impuls ? wyładowanie symulujące uderzenie pioruna.

W celu ochrony przed wysokim napięciem wytwarzanym przez generator pomiędzy kamerą a obszarem wyładowań ustawiono siatkę ochronną (zdj. nr 3). Żeby zapobiec zakłóceniom związanym z emisją energii poza obszarem badanym zastosowano przesłonę (zdj. nr 4) z otworem, przez który dokonywano obserwacji i pomiarów. Elektroda wyładowcza znajdowała się zawsze w okolicy środka otworu, po drugiej stronie próbki.

Zdj. 1 Kamera VIGOcam v50 Zdj. 2. Badana próbka (elektroda wyładowcza znajduje się z tyłu )
Zdj. 3 Siatka zabezpieczająca przed skutkami wyładowania Zdj. 4. Osłona dla kamery zabezpieczająca przed przypadkową emisją energii wyładowania

 

Pomiary

Pomiary przeprowadzono na trzech różnych próbkach. W każdej serii wykonano pomiary dla różnych grubości materiału z którego wykonano próbkę. Rejestrowano film termowizyjny z prędkością 10 fps. Czas rejestracji od 18 do 25 sek.
Kamera znajdowała się w odległości ok. 2m od próbki. Pomiary wykonano w warunkach pokojowych (temp. 20C, wilgotność ok. 50%). Emisyjność ustawiono na poziomie 0,90. Zapis sekwencji inicjowany był ręcznie na sygnał prowadzącego doświadczenie.

 

Wyniki

Wskazują one na zależność maksymalnej temperatury w badanym obszarze od grubości materiału: im większa grubość, tym niższa osiągana temperatura maksymalna.

Przy niższej grubości materiału czas narastania jest krótszy, nachylenie zbocza w obszarze opadania temperatury większe. Zwiększanie grubości materiału powoduje spowolnienie procesu zarówno narastania jaki opadania temperatury.

Zaobserwowano przesuwanie się punktu o maksymalnej temperaturze w miarę upływu czasu. W celu uniknięcia błędu wykresy wykonano nie z pojedynczego punktu ale z obszaru w którym następowało przemieszczanie się temperatury maksymalnej.

 

Wykres pokazuje wartości temperatury maksymalnej, średniej i minimalnej dla wybranego obszaru. Obok przykładowy termogram z zaznaczonym obszarem pomiarowym (koło). Dla wszystkich serii badań obszar pomiarowy miał tę samą średnicę.

Wykres zmian temperatury w czasie. Punkt zerowy wyznacza moment uderzenia pioruna.

 

Rezultaty

Najwyższa temperatura uzyskana podczas badań nie przekroczyła 59 C, co oznacza, że materiał zbiornika spełnił założone zadanie (max dopuszczalna temperatura to 70C).

Czas narastania temperatury do maksimum wyniósł ok. 4 sek co pozwala na odprowadzenie wytworzonego ciepła bez ryzyka zapłonu paliwa.

Źródło: Vigo
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl