Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 kwiecień 2013.

ABC ogrzewania

ABC ogrzewania

Wiadomości ogólne

Kotły naszej produkcji są przeznaczone do ogrzewania domków jednorodzinnych, małych pawilonów handlowych i usługowych. Są to kotły stalowe, przeznaczone do montażu w instalacjach centralnego ogrzewania systemu otwartego. W zależności od modelu jest w nich możliwe spalanie opału typu: węgiel, drewno, miał, itp. W porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych koszt ogrzewania budynku za pośrednictwem kotłów naszej produkcji jest dużo mniejszy.

Koszty ogrzewania różnymi rodzajami opału:

Koszt ogrzania budnynku 130 m2 przy pracy kotła z ciągła mocą 8 kW w okresie 5 miesięcy

Nazwa kotła Przyjęta sprawność rzeczywista Rodzaj opału Cena opału Jednostka Wartość opałowa MJ/kg l** Cena 1kWh Cena 1 kWh po uwzględnieniu sprawności Cena opału
D/DS 80 Węgiel 730 zł/Mg 25 0,11 0,13 3416,4
G/GS 76 Drewno* 150 zł/mp 15,2 0,05 0,07 1852,7
Erconomik 82 miał 460 zł/Mg 25 0,07 0,08 2100,29
Piec gazowy 90 gaz ziemny 1,76 zł/m3 34,43 0,18 0,2 5316,29
Piec olejowy 95 olej opałowy 2,68 zł/dm3 42,6 0,23 0,24 6198,37
Piec elektryczny 98 Energia elektryczna 0,49 zł/kWh 0,49 0,5 13000
* drzewo brzoza sucha sezonowana
** dla gazu wartość opałowa kJ/m3

Dobór kotła

Dobór odpowiedniej wielkości kotła (tj. jego mocy), jest bardzo ważnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła i jego ekonomicznej eksploatacji. Kocioł dobiera się odpowiednio do powierzchni ogrzewanego budynku, ilości grzejników, wielkości instalacji.

Jeżeli kocioł ma za małą moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni (wielkości instalacji) nie będzie mógł osiągnąć każdej nastawionej na nim temperatury i jego sprawność się obniży zwiększając straty kominowe i przyczyniając się do zmniejszenia trwałości kotła.

W przypadku przewymiarowania kotła ( jego moc jest zbyt duża) mogą wystąpić problemy z utrzymaniem nastawionej temperatury (gotowanie wody) na kotle, lub może wystąpić tzw. smolenie kotła.

Montaż kotła

Każdy kocioł na paliwa stałe w Polsce powinien być zamontowany w instalacji typu otwartego z wzbiorczym naczyniem przelewowym. Obowiązek jest taki nałożony przez ustawodawcę rozporządzeniem dn. 12,04,02 Dz.U. Nr 75 poz 690. Prawidłowe zamontowanie kotła w układzie otwartym gwarantuje jego bezpieczną i niezawodną pracę w całym okresie użytkowania.

Montaż kotła w układzie zamkniętym jest niebezpieczny. W przypadku braku prądu (pompa nie pracuje), jeżeli instalacja c.o. nie odbiera ciepła z kotła, następuje w nim wzrost ciśnienia wody i może to spowodować jego uszkodzenie, co stanowi zagrożenie również dla użytkownika.

Kotłownia, w której kocioł będzie zamontowany powinna posiadać grawitacyjną wentylację nawiewną i wywiewną. Kanał nawiewny powinien być zamontowany na przeciwległej ścianie do kanału wywiewnego. Kanał nawiewny powinien być zamontowany nad posadzką i posiadać wymiar min 15x15 cm, a kanał wywiewny powinien być umieszczony pod sufitem i jego wymiary nie powinny być również mniejsze niż 14x14 cm. Miejsce zamontowania kotła powinno być stabilne, niepalne i wypoziomowane.

Pomieszczenie kotłowni musi odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy PN-87/8-02411.

Komin, do którego podłączony będzie kocioł powinien być o przekroju nie mniejszym niż przekrój czopucha zamontowanego w kotle. Jego wysokość powinna wynosić min 7 m i powinien wystawać powyżej najwyższej kalenicy dachu.

Trwałość i niezawodność

Aby zapewnić trwałość i niezawodność kotła podczas eksploatacji należy go regularnie czyścić. Czyszczenie należy przeprowadzić raz na tydzień. Kocioł zanieczyszczony posiada mniejszą sprawność cieplną, ponieważ sadza osadzona na ściankach kotła powoduję ich izolację i naraża na działanie agresywnych związków niszczących wstalowy wymiennik. Aby zapobiec korozji kotła należy wyczyść go także po sezonie grzewczym i zakonserwować.

Na trwałość kotła wpływ ma również temperatura jego pracy. Zalecane jest, aby kocioł pracował zawsze powyżej 60°C, szczególnie dotyczy to kotłów opalanych drewnem. Jeżeli nie jest konieczne utrzymywanie na instalacji tak wysokiej temperatury (dobrze zaizolowany budynek), zaleca się zamontowanie na kotle zaworu czterodrogowego (lub trójdrogowego). W przypadku gdy jest on zainstalowany, kocioł może pracować na wyższej temperaturze, np. 60°C, a na instalację można puścić niższą temperaturę np. 40°C. Montaż zaworu czterodrogowego przyczynia się do mniejszego osadzania się sadzy w kotle, równocześnie nie obniżając jego sprawności.

Podział kotłów

Kotły naszej produkcji dzielą się ze względu na proces spalania:
  • z dolnym spalaniem - charakteryzują się tym, że opał podczas palenia nie rozpala się cały jednocześnie, tylko sukcesywnie spala się w dolnej części kotła. Kocioł posiada małą bezwładność cieplną, temperatura na kotle może być utrzymana dokładniej niż w kotłach z górnym spalaniem. Kotły z dolnym spalaniem osiągają wyższą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z górnym spalaniem, lecz wymagają częstszego czyszczenia i utrzymywania temperatury wody powyżej 60°C.
  • z górnym spalaniem - charakteryzują się tym, że w trakcie palenia po pewnym czasie paliwo załadowane do kotła rozpali się w całej swej objętości. Posiadają większą bezwładność i mniejszą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z dolnym spalaniem, ale nie wymagają tak częstego czyszczenia.
Drugi podział jest ze względu na rodzaj stosowanego paliwa:
  • kotły węglowe - model POPTER D i POPTER DS są to kotły z dolnym spalaniem, przeznaczone do spalania węgla kamiennego, można w nich stosować paliwa zastępcze drewno, odpady z drewna, lub 30% miału w stosunku do załadowanego węgla.
  • kotły miałowe - model ERCONOMIK są to kotły z górnym spalaniem przeznaczone do spalania miału węglowego. Różnią się tym od zwykłych kotłów z górnym spalaniem, że paliwo nie zajmuje się całe jednocześnie tylko spala od góry do dołu. Można na nich bardzo precyzyjnie utrzymywać nastawioną temperaturę. Charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną i długą stałopalnością, a w trakcie palenia nie widać dymu lecącego z komina.
  • kotły na ekogroszek - model GIGAR kocioł retortowy z podajnikiem do opalanie ekogroszkiem. Charakteryzuje się dużą sprawnością cieplną ponad 88% i dokładnym utrzymaniem na żądanym poziomie nastawionej temperatury. Duża pojemność zasobnika zapewnia długą stałopalność kotła, co przyczynia się do rzadkiego załadunku paliwa i ograniczenia obsługi do minimum.
  • kotły na drewno - model POPTER G i POPTER GS są to kotły z górnym spalaniem. Posiadają komorę załadowczą o dużych rozmiarach, co powoduje, że włożymy mniej pracy w przygotowanie opału na zimę. Drewno załadowane do kotła 22 kW może mieć do 46 cm długości. Komora o dużych rozmiarach przyczynia się do zwiększenia stałopalności kotła, dzięki czemu polepsza się komfort użytkowania kotła.

Akcesoria

Zawory czterodrogowe mieszające

Zawory mieszające czterodrogowe z ręczną regulacją spełniają funkcję zabezpieczenia kotła i regulacji temperatury w instalacji i kotle C.O.

Stanowią niezbędne uzupełnienie każdej nowoczesnej instalacji grzewczej, znacząco podwyższając sprawność całego układu.

Zawór mieszający czterodrożny służy do mieszania gorącej wody wytwarzanej w kotle z chłodniejszą powracającą z instalacji. Uzyskujemy dzięki temu wyższą temperaturę wody w kotle i niższą w obiegu instalacji C.O. Zawór ten umożliwia utrzymywanie temperatury pracy kotła powyżej 60°C czyli powyżej punktu rosy, zapobiegając tym samym wykraplaniu się wody ze spalin i paliwa, niemal całkowicie likwidując zjawisko korozji stalowego wymiennika kotła. Dopiero przy tej temperaturze nowoczesny kocioł na paliwo stałe osiąga deklarowaną przez producenta wysoką sprawność.

Dzięki płynnej regulacji temperatury wody w instalacji C.O., przy zachowaniu stałej na kotle mamy możliwość ustawienia, w zależności od potrzeb odpowiedniej temperatury na instalacji - np 40°C. Jest to bardzo ważne w dobrze ocieplonych budynkach lub podczas wiosny i jesieni, gdy nie chcemy "przegrzewać" pomieszczeń i zużywać niewielkie ilości opału.

Instalując zawór czterodrogowy w instalacji podłączenia kotła obniżamy koszty eksploatacji porzez magazynowanie nadmiaru ciepła i lepsze parametry spalania opału w wysokiej temperaturze, wynikiem czego jest oszczędność paliwa i wydłużony czas pomiędzy jego załadunkiem!

Dostępne wielkości zaworów: 1", 5/4", 6/4", 2".

 

 

  • Stała praca kotła z temperaturą min. 60°C - likwiduje proces "pocenia się wewnątrz kotła" i korozję wymiennika ciepła
  • Płynna regulacja wody w instalacji CO - możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury na instalacji np 40°C
  • Magazynowanie nadmiaru ciepła w kotle - wydłużenie czasu pomiędzy załadunkami paliwa
  • Oszczędność nawet kilkuset złotych w sezonie

Miarkownik ciągu kominowego

Miarkownik ciągu kominowego (regulator paleniskowy) służy do sterowania pracą kotła na paliwo stałe jako alternatywa dla sterowników elektronicznych. Głowica termostatyczna miarkownika, w zależności od temperatury wody w kotle, przy pomocy dźwigni i łańcuszka otwiera lub przymyka ruchomą klapę regulującą dopływ powietrza do komory spalania. Płynny zakres regulacji temperatury i wysoka jakość wykonania zapewnia komfortową obsługę kotła i duże oszczędności paliwa stałego.


Sterownik ST-23

Zadaniem mikroprocesorowego regulatora ST-23 jest precyzyjne utrzymywanie zadanej temperatury kotła c.o. za pomocą wentylatora nadmuchowego oraz sterowanie pompą obiegową.
Przeznaczony jest do kotłów komorowych z ręcznym zasypem paliwa. Po osiągnieciu temperatury zadanej sterownik przechodzi w tryb podtrzymania. W tym trybie praca sterownika polega na załączaniu się przedmuchów z częstotliwością, zależną od rodzaju paliwa. Jest on montowany w kotłach serii POPTER GS i DS oraz ERCONOMIK.

Zastosowanie elektroniki gwarantuje łatwiejszy i szybszy rozruch, zwiększa wydajność i wydłuża stałopalność kotła. Umożliwia spalanie gorszej jakości paliw stałych z lepszym efektem oraz podnosi komfort obsługi urządzenia..

Sterownik ST-37

Regulator ST-37 utrzymuje temperaturę zadaną kotła, sterując pracą ślimakowego podajnika paliwa i wentylatora nadmuchowego. Posiada funkcję sterowania pomopą obiegową c.o., pompą cwu.
Dostępna jest możliwość zastosowania regulatora pokojowego jako opcji. Umożliwia nam zmianę temperaturyw ogrzewanych pomieszczeniach nie wychodząc z pokoju.
Stosowany jest do kotłów z żeliwnym paleniskiem retortowym wraz z podajnikiem ślimakowym.
Zastosowanie sterownika ST-37 w kotle retortowym GIGAR zapewnia najwyższy komfort użytkowania i sprawność urządzenia na ponad 88%.

Sterownik ST-48

Nowoczesny sterownik ST - 48 posiada wiele funkcji m.in. steruje pompą obiegu wody, pompą ciepłej wody użytkowej (C.W.U.), pompą ogrzewania podłogowego, pompą cyrkulacyjną, nadmuchem (wentylatorem) oraz podajnikiem paliwa. Urządzenie to może również współpracować z dwoma zaworami trójdrogowymi lub czterodrogowymi. Zaletą tego sterownika jest prostota obsługi. Użytkownik dokonuje wszystkich zmian parametrów za pomocą gałki impulsatora. Kolejną zaletą jest duży i przejrzysty wyświetlacz graficzny, na którym użytkownik dokładnie widzi aktualny stan pracy kotła.

Dla wygody użytkownika, regulator został zaopatrzony w moduł Pracy Ręcznej. W funkcji tej, każde urządzenie wykonawcze (podajnik, nadmuch, pompa wody C.O., pompa C.W.U, pompa cyrkulacyjna, pompa podłogowa) jest załączane i wyłączane niezależnie od pozostałych. Dodatkowo dostępna jest opcja SIŁA NADMUCHU, gdzie użytkownik ma możliwość ustawienia dowolnej prędkości obrotowej wentylatora w pracy ręcznej. W celu zapewnienia maksymalnie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy regulator posiada szereg zabezpieczeń. W przypadku alarmu załącza się sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat.

Sterownik ST-72

Mikroprocesorowy sterownik ST-72 wyposażony jest w wyswietlacz LCD - to nowa generacja sterowników. Steruje pracą pompy obiegowej, pompy C.W.U. oraz wentylatorem (reguluje prędkość obrotów). Ponadto istnieje mozliwość dogodnego podpięcia do sterownika regulatora pokojowego korzystając z wyjścia chinch.
Urządzenie ST-72 posiada funkcję wyświetlania komunikatów alarmowych informujących o błędach pracy kotła, oraz szereg zabezpieczeń: czujnik bimetaliczny zabezpieczający przed przegrzaniem kotła, alarm uszkodzenia czujnika, alarm przekroczenia temperatury i inne.

Wentylator WPA 117 K

Wentylator WPA 117 K przeznaczony jest do nadmuchu powietrza do palenisk kotłów C.O. - regulując i podtrzymując proces spalania. Może być również stosowany do wentylacji ogólnej pomieszczeń i urządzeń technologicznych. Uniwersalny charakter wentylatora daje możliwość montażu z prawej lub lewej strony kotła. Może pracować w temperaturze otoczenia 0 do +40 st. C. Wentylator składa się z dwóch części obudowy aluminiowej, w której zamocowany jest silnik indukcyjny.

Źródło: Rakoczy
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl