Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 kwiecień 2013.

Droga na skróty do POWERLINK / POWERLINK dla każdego

Droga na skróty do POWERLINK / POWERLINK dla każdego

Słowo "fieldbus" zawiera w sobie słowo "bus." Jest to skrócona forma łacińskiego słowa "omnibus" oznaczającego "dla wszystkich". Wszystkim producentom sprzętu automatyki chcącym umożliwić swoim urządzeniom i systemom obsługę POWERLINK, B&R oferuje zestaw POWERLINK Slave Development Kit oraz POWERLINK Software Master, dwa narzędzia, dzięki którym wdrożenie tej technologii czasu rzeczywistego staje się dziecinnie proste. Bez żadnych dalszych zobowiązań wobec B&R i, co najważniejsze, bez konieczności zakupu jakiegokolwiek zastrzeżonego sprzętu.

Użytkowników obecnych na spotkaniu B&R w dniach 24 i 25 maja 2011 czeka coś zupełnie nowego: Po raz pierwszy w historii, poza standardową ofertą warsztatów dla klientów z dziedziny produkcji maszyn i automatyzacji procesów firma B&R przedstawi także dodatkowe prezentacje i warsztaty w trakcie Dnia B&R POWERLINK zorganizowanego z myślą o producentach komponentów elektronicznych dla automatyki, takich jak czujniki i siłowniki, silniki i układy elektryczne, moduły złączy dla modułów wejścia/wyjścia, a także kompletne układy sterownicze. Choć niektóre z tych firm to bezpośredni konkurenci B&R, mimo to będą oni mogli skorzystać z otwartości technologii automatyki B&R poprzez zintegrowanie w swoich produktach technologii cieszących się międzynarodowym uznaniem - POWERLINK i/lub niezależnej od protokołu fieldbus technologii openSAFETY. Ponieważ produkty te są ekonomiczne, a ich użyteczność nie jest w żaden sposób ograniczona, poszerzają one kompatybilność zastosowania na całym rynku i na całym świecie. Jednocześnie znacznie ułatwiają one integratorom systemów wdrożenie kompletnych rozwiązań w zakresie automatyki.

Jak łatwo wdrożyć POWERLINK

W przeszłości projektowanie nowego połączenia dla systemu sieciowego w zastosowaniach przemysłowych w oparciu o Ethernet nie było wcale takie łatwe. Najczęściej wiązało się to z bardzo wysokimi kosztami początkowymi. Ponadto większość systemów przemysłowych Ethernet jest zastrzeżona, co oznacza, że osoby chcące korzystać z pewnego protokołu fieldbus zazwyczaj musiały kupować niezbędne komponenty sprzętowe bezpośrednio od oryginalnego producenta. Taka sytuacja jest często trudna do przełknięcia dla producentów komponentów będących konkurentami w tym zakresie. Jako jedyny system przemysłowy Ethernet z możliwościami ostrych ograniczeń czasowych (ang. hard real-time), POWERLINK jest rozwiązaniem opartym wyłącznie na oprogramowaniu, niewymagającym żadnych komponentów półprzewodnikowych uzależnionych od konkretnego użytkownika. Jest to jedyny sposób zagwarantowania całkowitej otwartości pozwalającej producentom sprzętu na zachowanie niezależności względem projektantów systemów fieldbus. Niemniej jednak wyprodukowanie interfejsu POWERLINK było zadaniem, którego podjęli się nieliczni. Technologię tę wszakże nie jest tak łatwo rozpracować w tym zakresie, zwłaszcza kiedy opracowywanie rozwiązań elektronicznych i oprogramowania nie jest najmocniejszą stroną tych, którzy chcą je integrować.

Dlatego właśnie w B&R powołano Dział Technologii Automatyki Otwartej, którego celem była obsługa firm, które normalnie nie zajmują się dostarczaniem kompletnych rozwiązań. Pod koniec roku 2010 Dział Technologii Automatyki wprowadził na rynek dwa nowe narzędzia ułatwiające innym producentom integrowanie sieci POWERLINK w swoich produktach.

Wolność dla producentów urządzeń w układzie nadrzędnym/podrzędnym (ang. master/slave)

Zestaw narzędziowy POWERLINK Software Master oferowany jest bezpłatnie producentom sterowników, którzy chcą zintegrować tę sprawdzoną technologię czasu rzeczywistego z komponentami swoich procesorów, które będą pełnić funkcję urządzeń nadrzędnych. Ponieważ jest to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, gwarantowana jest jego współpraca z dowolną platformą, bez względu na stosowany procesor lub system operacyjny. Niemniej jednak otwartość licencji nie oznacza obowiązku upubliczniania rozwiązań uzyskanych w wyniku jej zastosowania.

Oferta skierowana do producentów komponentów podrzędnych jest jeszcze szersza. Zestaw narzędziowy POWERLINK Slave Development Kit to wszechstronny pakiet obejmujący oprogramowanie, dokumentację projektową dla sprzętu, system testowy, płytkę ewaluacyjną, informacje szkoleniowe i wsparcie techniczne. Zawartość pakietu praktycznie gwarantuje, że podłączenia podrzędnego podłączenia POWERLINK można dokonać szybko, bezpiecznie i skutecznie, nawet nie posiadając zbytniej wiedzy w zakresie opracowywania elektroniki. Przykładowy model zawarty w pakiecie zapewnia optymalne wsparcie pozwalające na uzyskanie maksymalnie krótkiego czasu wprowadzenia gotowego urządzenia na rynek.

Cała logika potrzebna do dokonania ustawień połączenia i wdrożenia prostego interfejsu programowania jest już podana w pakiecie. Zestaw narzędziowy POWERLINK Slave Development Kit umożliwia połączenie dowolnego systemu hosta (np. ARM, x86 lub procesora sygnałów cyfrowych (DSP)) przy zastosowaniu 4-przewodowego interfejsu SPI lub 8/16-bitowej równoległej magistrali danych. W przypadku prostych urządzeń inną alternatywą jest zastosowanie cyfrowego interfejsu I/O dla celów dostępu. Ponieważ w tym przypadku niewymagany jest zewnętrzny procesor hosta, wdrożenie rozwiązania POWERLINK jest bardzo tanie i proste.

Oszczędności dzięki standardowym półprzewodnikom

Centralnym elementem połączenia jest układ FPGA. Jest to półprzewodnik, którego logikę można programować na miejscu, nie tylko podczas jego produkcji. Sam program przechowywany jest w pamięci nieulotnej urządzenia. W odróżnieniu od dedykowanych układów scalonych ASIC ? chipów często stosowanych w innych systemach i produkowanych specjalnie dla konkretnych odbiorców - układy FPGA są zupełnie neutralne, jeśli chodzi o zastosowanie, i są dostępne jako standardowe komponenty u szeroko znanych producentów i dystrybutorów chipów. Ponieważ można je zastosować dla różnych celów oraz w wielu różnych typach zastosowań, produkuje się je masowo. Dzięki temu są one atrakcyjne kosztowo. Ponadto firma B&R wypracowała umowę z wiodącymi producentami, i oferują oni bardzo dobre warunki handlowe firmom chcącym zintegrować POWERLINK w swoich produktach: firmy te mogą dokonywać zakupów na tych samych warunkach co B&R, nawet jeśli nie zakupują wymaganych ilości.

Umożliwia to znaczne obniżenie kosztów połączenia przemysłowego Ethernetu. Koszty te nie będą wyższe niż zazwyczaj w przypadku najczęściej stosowanych klasycznych protokołów fieldbus, dzięki czemu to jednolite rozwiązanie okazuje się ekonomiczne zwłaszcza w przypadku produktów wrażliwych na koszty, takich jak czujniki kompaktowe z bardzo ograniczoną elektroniką, serwonapędy oraz moduły złączy dla wejścia/wyjścia. Po raz pierwszy w historii Ethernet leży w zasięgu możliwości finansowych w przypadku tego rodzaju urządzeń - i to w postaci technologicznie zaawansowanego systemu, który w niczym nie ustępuje pod względem możliwości działania w czasie rzeczywistym.

B&R wysyła rynkowi jasny komunikat: oprogramowanie zamknięte to przeszłość. Przyszłość należy do rozwiązań otwartych, niezależnych od producenta, takich jak POWERLINK.

Źródło: Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik Ges.m.b.H.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl