Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1744 -0.14% 1EUR 4.537 +0.02% 1GBP 5.1777 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
22 maj 2013.

Urządzenia nieelektryczne - certyfikować czy nie?

Urządzenia nieelektryczne - certyfikować czy nie?

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 1999/92/WE (ATEX USER) pracodawca ma obowiązek zapewnienia, że środowisko pracy pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy pomimo prawdopodobieństwa wystąpieniawnim atmosfery wybuchowej. Bezpieczeństwo pracy może być zapewnione poprzez ciągły nadzór warunków bezpieczeństwa pracowników zgodnie z zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej oceny ryzyka. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia środków organizacyjnych powiązanych z metodami technicznymi zapobiegającymi inicjowaniu i propagacji wybuchu. Skuteczność zastosowanych środków bezpieczeństwa powinna podlegać okresowym przeglądom - szczególnie po zaistnieniu zmian spowodowanych modernizacją instalacji. Jako środki bezpieczeństwa rozumie się m.in. odpowiedni dobór urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych pracujących na instalacjach zagrożonych wybuchem gazów, mgieł i par cieczy palnych oraz pyłów (np. pyłu węglowego, biomasy, cukru...). Za prawidłowy dobór, nadzór i eksploatację urządzeń odpowiada użytkownik.

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 94/9/WE wszystkie urządzenia (elektryczne i nieelektryczne) pracujące w strefach zagrożonych wybuchem podlegają procedurom oceny zgodności. Jednakże często obserwuje się urządzenia nieelektryczne, które pracują na instalacjach zagrożonych wybuchem pomimo braku oceny zgodności. Wymagany poziom zabezpieczeń oraz związane z nim elementy oceny zależą bezpośrednio od poziomu zagrożenia w jakim dane urządzenie będzie pracowało. W przypadku urządzeń nieelektrycznych, jedynie wyroby kategorii 1 i M1 wymagają uzyskania certyfikatu badania typu WE i nadzoru nad produkcją prowadzonego przez jednostkę notyfikowaną.
Urządzenia nieelektryczne kategorii M2, 2 i 3 nie wymagają bezpośredniego zaangażowania jednostek notyfikowanych w procesie oceny. Jednakże sporządzenie właściwej dokumentacji technicznej wyrobu wymaga doświadczenia i znajomości aspektów dotyczących doboru środków bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Należy pamiętać, że przekazywana na przechowanie, jednostkom notyfikowanym, dokumentacja stanowi źródło oceny w przypadku podejrzenia braku zgodności wyrobu z wymaganiami dyrektywy, czy też spowodowania wypadku. Tak więc dokumentacja stanowi istotny element udokumentowania poprawności konstrukcji wyrobu. Przygotowanie i przeprowadzenie procesu oceny urządzenia w zakresie doboru środków bezpieczeństwa, przygotowanie dokumentacji wyrobu, przeprowadzenie niezbędnych analiz są jednym z głównych nurtów działalności Ex Solution. W swojej ofercie zapewniamy też możliwość:

  • przeglądu dokumentacji pod kątem kompletności i spełnienia wymagań dyrektywy
  • doboru właściwych środków bezpieczeństwa przeciwwybuchowego
  • przeprowadzenia analizy ryzyka (analiza zastosowanych środków bezpieczeństwa)
  • wykonania niezbędnych badań
  • pośrednictwa w procesie certyfikacji wyrobu
  • doradztwa w zakresie poprawności wydawanych deklaracji zgodności
  • wstępnej oceny systemu zapewnienia jakości produkcji, czy też pełnej oceny systemu wewnętrznej kontroli procesu produkcji

Standardowo proces tworzenia dokumentacji oceny oparty jest na dokumentach otrzymanych od kontrahenta lub producenta. Najczęściej są to instrukcja obsługi oraz rysunki przedstawiające wyrób. Ex Solution przygotowuje pełną analizę wraz z aspektami bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, w których znajduje się szczegółowy opis użytych środków zabezpieczenia oraz analiza spełnienia wymagań norm zharmonizowanych. Weryfikacji i uzupełnieniu podlega również instrukcja obsługi. Po końcowych uzgodnieniach dokumentacja jest przekazywana kontrahentowi w celu złożenia podpisów i przedstawienia jej w jednostce notyfikowanej.
Ze swojej strony gwarantujemy Państwu zachowanie pełnej tajemnicy handlowej, technicznej i technologicznej powziętej w ramach wykonywania usług związanych z oceną użytkowanych wyrobów, co jest potwierdzane odpowiednimi zapisami w umowie.

Źródło: Ex Solution
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl