Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
24 maj 2013.

ENERGIA TO ZŁOTO TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

ENERGIA TO ZŁOTO TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

Energia to złoto trzeciego tysiąclecia. Rozwiązania Saia wspierają pozyskiwanie, dystrybucję i efektywne wykorzystanie tego zasobu.

Energooszczędne działanie centrów danych, zakładów produkcyjnych i wszelkiego rodzaju budynków zyskuje coraz większe znaczenie zarówno z powodu rosnących kosztów energii, jak i odpowiedzialności ekologicznej. Wyposażenie nieruchomości w systemy monitorujące i zarządzające zużyciem energii bywa niemałym wyzwaniem, ponieważ trudno jest znaleźć rozwiązanie zaspakajające wszystkie potrzeby użytkowników i inwestorów. Mimo, iż na rynku istnieje wiele systemów do pomiaru energii, zazwyczaj nie mają one jednej z kilku istotnych cech takich jak łatwa obsługa, niewielkie rozmiary, znormalizowane interfejsy komunikacyjne do bezpośredniej analizy danych czy precyzyjny pomiar energii za pomocą zalegalizowanych liczników. Wymienione cechy to najważniejsze atuty liczników energii Saia, stanowiących podstawowy element koncepcji Saia S-Monitoring, kompleksowego rozwiązania wspomagającego podnoszenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.


Zarządzanie zużyciem energii elektrycznej w firmie, zakładzie przemysłowym czy centrum handlowym jeszcze nigdy nie było takie proste. Saia S-Energy Manager pozwala monitorować i kontrolować wszystkie odbiory elektryczne przez przeglądarkę www, a ponadto analizować zużycie energii, tworzyć raporty i je drukować. Dostępna jest także aplikacja na iPada.

Liczniki energii elektrycznej
Liczniki energii Saia imponują solidną przemysłową konstrukcją (Swiss made) i niewielkim rozmiarem odpowiadającym normom instalacyjnym dla szaf elektrycznych. Połączenie technologii przemysłowej i zwartej konstrukcji z dużym zakresem pomiarowym (0,25 A - 6000 A)predestynuje je do wielu zastosowań. Wszystkie urządzenia, oprócz wbudowanego mechanizmu zliczającego wyposażone są w wyjście impulsowe lub interfejs komunikacyjny (M-Bus, Modbus bądź S-Bus). Zapewniają one bezpośredni dostęp do istotnych danych pomiarowych, jak energia, prąd, napięcie, moc i współczynnik mocy czynnej (cos ?). Dzięki zgodności z MID, urządzenia są zatwierdzone do użytkowania w systemach pomiaru zużycia energii w całej Europie bez konieczności dodatkowej kalibracji1.

Saia S-Energy - pierwszy krok do zarządzania energią
Saia S-Energy Manager to kompaktowe urządzenie do zarządzania zużyciem energii elektrycznej i innych mediów. Ma postać dotykowego panelu o przekątnej 5,7 lub 10,4? z wbudowaną przeglądarką www, serwerem FTP i WWW i łączem Ethernet. Nowa wersja dobrze znanego na naszym rynku rozwiązania, została rozbudowana o szereg funkcjonalności umożliwiających monitoring zużycia energii, produkcji energii dostarczanej do sieci oraz konsumpcji innych mediów.

Nie tylko energia, lecz także woda, ciepło i gaz
S-Energy Manager odczytuje wartości zużycia energii elektrycznej z liczników wyposażonych w interfejs magistrali S-Bus. Aplikacja rozpoznaje typ licznika, rozróżniając liczniki jednokierunkowe i dwukierunkowe, w przypadku których rejestrowana jest zarówno energia zużyta, jak i dostarczona do sieci. Aby monitorować zużycie innych mediów (gazu, ciepła czy wody) należy liczniki z wyjściem impulsowym podłączyć do koncentratora impulsów PCD7.H104SE, który po sieci S-Bus przekazuje dane do panelu S-Energy. Tym sposobem S-Energy Manager może przetwarzać wartości zużycia mediów z liczników różnych producentów.

Panel S-Energy Manager jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych ani zaawansowanej wiedzy. Preinstalowana, polskojęzyczna aplikacja wizualizacyjno-sterująca służy do rejestracji i kontroli zużycia, prezentacji w różnych ujęciach oraz udostępniania danych pomiarowych lokalnie i zdalnie. Aplikacja dostępna jest także na urządzenia mobilne. Dla pracownika działu facility management oznacza to ogromne ułatwienie może kontrolować wszystkie stany liczników bez opuszczania miejsca pracy. nie tracąc czasu na indywidualne odczytywanie stanu liczników zainstalowanych w rozproszonych obiektach. S-Energy Manager ma także funkcję automatycznego wysyłania SMS-ów czy e-maili z raportami (jako załączniki) do zdefiniowanej grupy odbiorców w określonych interwałach czasowych.

E-Controller do zarządzania zużyciem energii i innych mediów
E-Controller to nowe urządzenie firmy Saia stworzone specjalnie do monitoringu i zarządzania zużyciem energii oraz innych mediów. Jego specyficzna budowa pozwala na montaż w szafach elektrycznych o standardowych wymiarach, obok liczników energii i innej aparatury elektrycznej. Dzięki ustawieniom domyślnym E-Controller jest gotowy do użycia, bez konieczności konfiguracji i programowania ? ma wbudowaną aplikację do rejestracji pomiarów, monitorowania i zarządzania zużyciem mediów. Automatycznie wykrywa podłączone przy pomocy magistrali S-Bus liczniki energii i koncentratory impulsów PCD7.H104SE (zliczające impulsy np. z wodomierzy czy liczników ciepła i chłodu). Oprócz wbudowanych funkcjonalności E-Controller oferuje możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dzięki modułowej konstrukcji do urządzenia można zabudować moduły pamięci i interfejsów komunikacyjnych, które pozwolą na komunikację w standardach takich jak Modbus, MPBus, BACnet, LON IP i in. Za pomocą pakietu narzędziowego PG5 można rozszerzać także funkcjonalności wbudowanej w urządzenie aplikacji S-Monitoring np. w celu dodatkowego opomiarowania i zarządzania zużyciem mediów (dołączając do systemu przykładowo liczniki ciepła po M-Busie bądź analizatorów sieci po Modbusie).

Wspólną cechą opisanych rozwiązań Saia ? liczników energii, panelu S-Energy Manager i E-Controllera jest elastyczność i otwartość pozwalająca na łączenie w większe systemy oraz integrację z systemami MES, ERP czy BI. Dodatkowo wszystkie te urządzenia są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na stopniowe wdrożenie. Prace mogą być realizowane krok po kroku, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i skomplikowany zwykle system informatyczny. Takie działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu, a instalacja jest możliwa do rozbudowy w dowolnym, przystosowanym do indywidualnych wymagań, tempie.


1Dyrektywa MID ujednoliciła sposób legalizacji liczników energii wprowadzając jeden typ legalizacji w całej Europie. W miejsce legalizacji pierwotnej dokonywanej w atestowanych ośrodkach badawczych poszczególnych państw, wprowadzona została deklaracja zgodności producenta (dostępnych jest kilka modułów postępowania w celu uzyskania zgodności urządzeń z nowymi przepisami), a następnie krajowe regulacje, dotyczące okresu ważności legalizacji. Do 30 października 2016 równolegle obowiązują jeszcze dwa systemy legalizacji ? dotychczasowy i zgodny z MID. Od 1 listopada 2016 obowiązywać będzie wyłącznie metoda legalizacji zgodna z MID i tylko urządzenia spełniające wymogi dyrektywy będą mogły być sprzedawane i używane w przyszłości.

Źródło: Sabur
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl