Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
5 czerwiec 2013.

Łączniki krzywkowe

Łączniki krzywkowe

W ofercie firmy PROMET znajduje się szeroka gama łączników krzywkowych. Należą do nich łączniki o prądzie znamionowym od 10A do 160A. Znajdują one zastosowanie w obwodach instalacji elektrycznych jako łączniki wielotorowe służące do załączania i wyłączania prądów: jako wyłączniki główne lub awaryjne, rozłączniki izolacyjne, przełączniki źródła zasilania lub łączniki w obwodach silnikowych.

Przykładowe zastosowania to np. wyłączniki mocy do wyłączania silników, wyłączniki w obwodach pomiarowych i pomocniczych, łączenie obciążeń rezystancyjnych i elementów grzejnych, przełączniki w transformatorach i spawarkach, przełączniki kierunku obrotów do celów testowych i silników jednofazowych, elementy przełączające, przełączniki gwiazda-trójkąt, łączniki biegunowe silników wysokoobrotowych.

Warunki pracy
Łączniki krzywkowe przeznaczone są do pracy w obwodach elektrycznych o prądach znamionowych aż do 160A. Pracują w szerokim zakresie temperatur otoczenia: od -30oC do +55oC. Wszystkie zaciski i połączenia łączników są chronione przed bezpośrednim dotykiem (stopień ochrony IP20). Stopień ochrony części nadpulpitowej wynosi IP40 i może być podwyższony do IP65 za pomocą dodatkowych elementów uszczelniających. Wszystkie łączniki krzywkowe w obudowach posiadają wysoki stopień ochrony (IP65) zapewniający poprawną pracę łącznika nawet z trudnych warunkach.

Możliwości konfiguracji

Standardowo wykonywane łączniki krzywkowe posiadają kąt przełączania pokrętła co 60o. W zależności od potrzeby wykonywane są również łączniki o innych kątach przełączania. Możliwe kąty obrotu pokrętła to 30o, 45o, 60o lub 90o. Z wymienionym kątem związana jest maksymalna, możliwa ilość położeń łącznika. Przy kącie przełączania 60o możliwe jest więc maksymalnie 6 położeń łącznika, a przy kącie 30o możliwe jest aż 12 położeń pokrętła! Maksymalna liczba komór stykowych dla każdego rodzaju łączników krzywkowych oferowanych przez PROMET wynosi 12. Oznacza to, że możliwe jest umieszczenie do 24 zestyków w pojedynczym łączniku (po dwa zestyki w każdej komorze łącznika). Oprócz możliwości konfiguracji ilości styków łączeniowych, wyboru prądu łączeniowego oraz kąta obrotu i ilości położeń łącznika możliwa jest również konfiguracja wewnętrznego schematu połączeń. Oferowany jest szeroki wybór diagramów połączeń. W ofercie znajdują się między innymi gotowe schematy połączeń do układów przełączania rezystancji, łączniki do przełączania kierunku obrotów silników jedno- i trójfazowych oraz szeroki wybór łączników wielostopniowych z pozycją ?0? lub bez. Oprócz standardowych programów połączeń wykonywane są też łączniki o dowolnych programach połączeń wewnętrznych - liczba możliwości jest nieograniczona. W celu zamówienia nietypowego łącznika z własnym programem połączeń należy wypełnić Kartę Zamówienia znajdującą się na stronie internetowej producenta oraz w katalogu. Do licznych możliwości skonfigurowania łączników dołączyć należy również możliwość wyboru tabliczki czołowej opisującej położenia łącznika. Zastosowanie tabliczki czołowej jest bardzo wygodne i umożliwia korzystanie z łącznika osobom nie znającym wewnętrznych połączeń kablowych. W ofercie znajduje się około 200 rodzajów gotowych tabliczek czołowych, z których można wybrać taką, która najlepiej będzie pasować do danego łącznika oraz jego zastosowania. Możliwe jest naniesienie dowolnych oznaczeń na tabliczce czołowej zgodnie z zapotrzebowaniem. Na tabliczkach nanoszone są zarówno znaki liczbowe, oznaczające numer pozycji łącznika (np. 0-1-2-3- 4-5) jak też oznaczenia literowe (np. R-A - przełączanie pomiędzy sterowaniem ręcznym i automatycznym), napisy (np. START) lub symbole (np. Y-? ? przełącznik gwiazda-trójkąt).

Rodzaje wykonań mechanicznych
Oferowane przez PROMET łączniki mają małe rozmiary, oryginalny design oraz są wykonywane w ujednoliconych rozmiarach. W ofercie znajduje się szeroki wachlarz wykonań mechanicznych łączników. Wśród nich znaleźć można:
  • Łączniki z pokrętłem lub kluczykiem
  • Łączniki z mocowaniem przednim lub tylnym (wśród wykonań do mocowania tylnego znaleźć można łączniki do mocowania na tylnej ścianie lub do montażu na szynie TH 35-7,5)
  • Łączniki z tabliczką czołową opisującą pozycje przełączania łącznika lub bez tabliczki
  • Łączniki, które mogą być zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób (pokrętło z możliwością zamknięcia na kłódkę lub zamek)
  • Łączniki z jedną lub dwoma pozycjami powrotnymi
  • Łączniki do montażu w standardowych otworach ?22mm
  • Łączniki z mocowaniem tylnym, których element napędowy (pokrętło) mocowany jest na drzwiach bądź pokrywie ? daje możliwość otwarcia drzwi bez demontażu łącznika w każdym położeniu łącznika
  • Łączniki w obudowach


Wszystkie typy łączników mogą występować w wersji z dodatkowym uszczelnieniem (IP65).

Oferowane łączniki są dostępne w seriach do załączania i wyłączania prądów o natężeniach do 10, 16, 25, 32, 63, 100 oraz 160 A.

Wszystkie wyprodukowane łączniki są oznaczone symbolem oraz datą produkcji co umożliwia łatwą identyfikację. Łączniki krzywkowe znajdujące się w ofercie firmy PROMET zapewniają bezpieczną pracę maszyn i urządzeń. Są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 60947-3 dotyczącej niskonapięciowej aparatury rozdzielczej i sterowniczej.
Źródło: Promet
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl