Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
21 czerwiec 2013.

Mikroturbiny Capstone dostępne w Polsce -Jedyna w swoim rodzaju technologia produkcji zielonej energii poprzez kogenerację wchodzi na polski rynek dzięki spółce IBT Group

Mikroturbiny Capstone dostępne w Polsce -Jedyna w swoim rodzaju technologia produkcji zielonej energii poprzez kogenerację wchodzi na polski rynek dzięki spółce IBT Group

Technologia amerykańskich mikroturbin Capstone wprowadzona zostanie na polski rynek poprzez włoską firmę IBT Group specjalizującą się od 2000 roku w dostarczaniu rozwiązań efektywnego zarządzania energią. Jednym z motywów wejścia spółki na polski rynek jest planowane przez rząd zwiększenie ilości produkcji energii przez systemy kogeneracyjne do roku 2030. Oferowane mikroturbiny pozwalają na średnio 30% zmniejszenie zużycia energii, są bardziej niezawodne od silników spalinowych oraz charakteryzują się zerową emisją spalin chroniąc środowisko naturalne. Najlepsze zastosowanie znajdują w branży spożywczej, włókienniczej, papierniczej i farmaceutycznej, a także w hotelach i szpitalach oraz na wysypiskach śmieci i oczyszczalniach ścieków. Firma szacuje, że zastosowanie technologii mikroturbin w dziewięciu głównych budynkach w jednym z większych miast Polski pozwoliłoby rocznie zaoszczędzić 1 mld USD oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla o 8,2 mln ton.

Warszawa 20. czerwca 2013 - Firma IBT specjalizuje się w budowie systemów wytwarzania energii w wysokosprawnych układach kogeneracyjnych (CHP) i trójgeneracyjnych (CHHP) z wykorzystaniem mikroturbin kalifornijskiej firmy Capstone, światowego lidera w produkcji systemów energetycznych opartych na turbinach gazowych. Ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, czyli wykorzystanie opatentowanych łożysk powietrznych niewymagających smarowania, mikroturbiny Capstone zapewniają wysoką wydajność i niezawodność, przy jednoczesnej ochronie środowiska i gwarancji niskich kosztów utrzymania.


Mikroturbina

Do największych zalety mikroturbin należy bezolejowa praca podwyższająca dyspozycyjność urządzeń i eliminująca potrzebę kosztownych wymian oleju, ultra niskie emisje szkodliwych gazów NOx i CO2 oraz modulacja wytwarzanej mocy elektrycznej w zakresie od 0 do 100% bez szkody dla turbiny. Mikroturbiny Capstone mogą być zasilane nie tylko metanem, propanem czy olejem napędowym, ale także paliwami odnawialnymi, np. biogazem ze składowisk odpadów lub fermentacji beztlenowych.

Do tej pory spółka IBT Group wdrożyła z sukcesem 150 systemów wykorzystujących technologię firmy Capstone, która ma na swoim koncie ponad 6,5 tysiąca zakończonych projektów na całym świecie. W Polsce IBT Group skupi się na wdrażaniu unikalnych energooszczędnych zastosowań mikroturbin o mocy od 30kW do 5MW w branżach, które w największym stopniu mogą skorzystać z ich zalet. Należą do nich firmy i instytucje, które m.in. potrzebują różnego poboru mocy w ciągu dnia i noc oraz zmieniających się pór roku (hotele, SPA, baseny, szpitale, domy opieki, itp.), branże używające pary w procesie produkcyjnym (np. spożywcza, tekstylna, farmaceutyczna, papiernicza, cementownie, producenci granulatu, itp.), a także tereny rolne i oczyszczalnie ścieków zasilane biogazem zawierającym niskie stężenie metanu.

"Polski rynek ma według nas ogromny potencjał wdrażania mikroturbin. Związane jest to z faktem, że do roku 2030 polski rząd w swoich planach przewidział produkcję 47 900 GWh prądu pochodzącego właśnie z kogeneracji i trójgeneracji. Z tego też powodu potrzebna będzie odpowiednia wiedza i zaplecze technologiczne, które jesteśmy w stanie zapewnić bazując na 13. letnim doświadczeniu i realizacjach w ponad 75 krajach." powiedział Ilario Vigani, Prezes firmy IBT Group.


Mikroturbina C65

Plany rozwoju firmy IBT Group w Polsce przewidują osiągnięcie produkcji mocy na poziomie 10MW do roku 2015, co będzie stanowiło około 20% całościowego obrotu firmy. Do wyznaczonego celu przybliżają także dwa zrealizowane do tej pory projekty w Polsce - instalacja CHP na Uniwersytecie w Sulechowie oraz 1000kW komory fermentacyjnej biogazowni rolniczej na farmie w Klępsku.

Osiągnięcie powyższego wyniku sprawi także, że Polska stanie się bardziej zielonym krajem. Technologia mikroturbin Capston jest całkowicie skierowana na ochronę środowiska ze względu na zerową emisję spalin i możliwość wykorzystania powstałej w trakcie pracy energii cieplnej. Do tej pory zastosowanie kogeneracji przez Capstone zmniejszyło na świecie produkcję dwutlenku węgla o ponad 3 mln ton w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii. IBT Group ma także nadzieję na wprowadzenie pozytywnych zmian w Polsce.

"Jeśli zastosowalibyśmy mikroturbiny, panele słoneczne i inne źródła energii odnawialnej w dziewięciu głównych hotelach, biurowcach, szpitalach, fabrykach, uniwersytetach czy szpitalach w Warszawie, pozwoliłoby to rocznie zaoszczędzić 1 mld USD oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla o 8,2 mln ton." tłumaczy korzyści płynące z zastosowania technologii mikroturbin Ilario Vigani.

Dlaczego mikroturbiny w niektórych zastosowaniach sprawdzają się lepiej niż silniki spalinowe?

  • Mikroturbiny w stosunku do silników spalinowych są bardzo ciche i mają niskie wibracje, ponieważ pracują na bardzo wysokich obrotach. Tym samym nie potrzebują specjalnie przygotowanych dodatkowych przestrzeni;
  • Pozwalają na całkowite wykorzystanie powstałej w trakcie pracy energii cieplnej, np. w postaci pary wodnej czy oleju diatermicznego. Powstała w ten sposób energia cieplna może być używana w niektórych procesach przemysłowych do sterylizacji lub osuszania, w szczególności w branży spożywczej, tekstylnej, farmaceutycznej czy papierniczej;
  • Mikroturbiny sprawdzają się na wysypiskach śmieci czy oczyszczalniach ścieków, ponieważ mogą pracować na biogaz o niskiej zawartości metanu lub bez stałego jego dopływu;
  • Wydajność mikroturbiny można dostosować do rzeczywistych potrzeb w skali 0-100%. Tym samym są one idealne do szpitali i hoteli potrzebujących stałego dopływu energii oraz ciepłej wody za dnia, ale niekoniecznie z takim samym natężeniem w nocy. Mikroturbiny w przeciwieństwie do silników spalinowych pozwalają na modulowanie produkcji energii nie tylko w cyklu dziennym, ale i rocznym (lato/zima).
Źródło: IBT
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl