Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
23 lipiec 2013.

ABC ogrzewania

ABC ogrzewania

Kotły naszej produkcji są przeznaczone do ogrzewania domków jednorodzinnych, małych pawilonów handlowych i usługowych. Są to kotły stalowe, przeznaczone do montażu w instalacjach centralnego ogrzewania systemu otwartego. W zależności od modelu jest w nich możliwe spalanie opału typu: węgiel, drewno, miał, itp. W porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych koszt ogrzewania budynku za pośrednictwem kotłów naszej produkcji jest dużo mniejszy.

Koszty ogrzewania różnymi rodzajami opału:

Koszt ogrzania budynku 130 m2 przy pracy kotła z ciągła mocą 8 kW w okresie 5 miesięcy
Nazwa kotła Przyjęta sprawność rzeczywista Rodzaj opału Cena opału Jednostka Wartość opałowa MJ/kg l** Cena 1kWh Cena 1 kWh po uwzględnieniu sprawności Cena opału
D/DS 80 Węgiel 730 zł/Mg 25 0,11 0,13 3416,4
G/GS 76 Drewno* 150 zł/mp 15,2 0,05 0,07 1852,7
Erconomik 82 miał 460 zł/Mg 25 0,07 0,08 2100,29
Piec gazowy 90 gaz ziemny 1,76 zł/m3 34,43 0,18 0,2 5316,29
Piec olejowy 95 olej opałowy 2,68 zł/dm3 42,6 0,23 0,24 6198,37
Piec elektryczny 98 Energia elektryczna 0,49 zł/kWh 0,49 0,5 13000
* drzewo brzoza sucha sezonowana
** dla gazu wartość opałowa kJ/m3

Dobór kotła

Dobór odpowiedniej wielkości kotła (tj. jego mocy), jest bardzo ważnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła i jego ekonomicznej eksploatacji. Kocioł dobiera się odpowiednio do powierzchni ogrzewanego budynku, ilości grzejników, wielkości instalacji.

Jeżeli kocioł ma za małą moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni (wielkości instalacji) nie będzie mógł osiągnąć każdej nastawionej na nim temperatury i jego sprawność się obniży zwiększając straty kominowe i przyczyniając się do zmniejszenia trwałości kotła.

W przypadku przewymiarowania kotła ( jego moc jest zbyt duża) mogą wystąpić problemy z utrzymaniem nastawionej temperatury (gotowanie wody) na kotle, lub może wystąpić tzw. smolenie kotła.

Montaż kotła

Każdy kocioł na paliwa stałe w Polsce powinien być zamontowany w instalacji typu otwartego z wzbiorczym naczyniem przelewowym. Obowiązek jest taki nałożony przez ustawodawcę rozporządzeniem dn. 12,04,02 Dz.U. Nr 75 poz 690. Prawidłowe zamontowanie kotła w układzie otwartym gwarantuje jego bezpieczną i niezawodną pracę w całym okresie użytkowania.

Montaż kotła w układzie zamkniętym jest niebezpieczny. W przypadku braku prądu (pompa nie pracuje), jeżeli instalacja c.o. nie odbiera ciepła z kotła, następuje w nim wzrost ciśnienia wody i może to spowodować jego uszkodzenie, co stanowi zagrożenie również dla użytkownika.

Kotłownia, w której kocioł będzie zamontowany powinna posiadać grawitacyjną wentylację nawiewną i wywiewną. Kanał nawiewny powinien być zamontowany na przeciwległej ścianie do kanału wywiewnego. Kanał nawiewny powinien być zamontowany nad posadzką i posiadać wymiar min 15x15 cm, a kanał wywiewny powinien być umieszczony pod sufitem i jego wymiary nie powinny być również mniejsze niż 14x14 cm. Miejsce zamontowania kotła powinno być stabilne, niepalne i wypoziomowane.

Pomieszczenie kotłowni musi odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy PN-87/8-02411.

Komin, do którego podłączony będzie kocioł powinien być o przekroju nie mniejszym niż przekrój czopucha zamontowanego w kotle. Jego wysokość powinna wynosić min 7 m i powinien wystawać powyżej najwyższej kalenicy dachu.

Trwałość i niezawodność

Aby zapewnić trwałość i niezawodność kotła podczas eksploatacji należy go regularnie czyścić. Czyszczenie należy przeprowadzić raz na tydzień. Kocioł zanieczyszczony posiada mniejszą sprawność cieplną, ponieważ sadza osadzona na ściankach kotła powoduję ich izolację i naraża na działanie agresywnych związków niszczących wstalowy wymiennik. Aby zapobiec korozji kotła należy wyczyść go także po sezonie grzewczym i zakonserwować.

Na trwałość kotła wpływ ma również temperatura jego pracy. Zalecane jest, aby kocioł pracował zawsze powyżej 60°C, szczególnie dotyczy to kotłów opalanych drewnem. Jeżeli nie jest konieczne utrzymywanie na instalacji tak wysokiej temperatury (dobrze zaizolowany budynek), zaleca się zamontowanie na kotle zaworu czterodrogowego (lub trójdrogowego). W przypadku gdy jest on zainstalowany, kocioł może pracować na wyższej temperaturze, np. 60°C, a na instalację można puścić niższą temperaturę np. 40°C. Montaż zaworu czterodrogowego przyczynia się do mniejszego osadzania się sadzy w kotle, równocześnie nie obniżając jego sprawności.

Podział kotłów

Kotły naszej produkcji dzielą się ze względu na proces spalania:
  • z dolnym spalaniem - charakteryzują się tym, że opał podczas palenia nie rozpala się cały jednocześnie, tylko sukcesywnie spala się w dolnej części kotła. Kocioł posiada małą bezwładność cieplną, temperatura na kotle może być utrzymana dokładniej niż w kotłach z górnym spalaniem. Kotły z dolnym spalaniem osiągają wyższą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z górnym spalaniem, lecz wymagają częstszego czyszczenia i utrzymywania temperatury wody powyżej 60°C.
  • z górnym spalaniem - charakteryzują się tym, że w trakcie palenia po pewnym czasie paliwo załadowane do kotła rozpali się w całej swej objętości. Posiadają większą bezwładność i mniejszą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z dolnym spalaniem, ale nie wymagają tak częstego czyszczenia.
Drugi podział jest ze względu na rodzaj stosowanego paliwa:
  • kotły węglowe - model POPTER D i POPTER DS są to kotły z dolnym spalaniem, przeznaczone do spalania węgla kamiennego, można w nich stosować paliwa zastępcze drewno, odpady z drewna, lub 30% miału w stosunku do załadowanego węgla.
  • kotły miałowe - model ERCONOMIK są to kotły z górnym spalaniem przeznaczone do spalania miału węglowego. Różnią się tym od zwykłych kotłów z górnym spalaniem, że paliwo nie zajmuje się całe jednocześnie tylko spala od góry do dołu. Można na nich bardzo precyzyjnie utrzymywać nastawioną temperaturę. Charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną i długą stałopalnością, a w trakcie palenia nie widać dymu lecącego z komina.
  • kotły na ekogroszek - model GIGAR kocioł retortowy z podajnikiem do opalanie ekogroszkiem. Charakteryzuje się dużą sprawnością cieplną ponad 88% i dokładnym utrzymaniem na żądanym poziomie nastawionej temperatury. Duża pojemność zasobnika zapewnia długą stałopalność kotła, co przyczynia się do rzadkiego załadunku paliwa i ograniczenia obsługi do minimum.
  • kotły na drewno - model POPTER G i POPTER GS są to kotły z górnym spalaniem. Posiadają komorę załadowczą o dużych rozmiarach, co powoduje, że włożymy mniej pracy w przygotowanie opału na zimę. Drewno załadowane do kotła 22 kW może mieć do 46 cm długości. Komora o dużych rozmiarach przyczynia się do zwiększenia stałopalności kotła, dzięki czemu polepsza się komfort użytkowania kotła.

Akcesoria

Zawory czterodrogowe mieszające

Zawory mieszające czterodrogowe z ręczną regulacją spełniają funkcję zabezpieczenia kotła i regulacji temperatury w instalacji i kotle C.O.

Stanowią niezbędne uzupełnienie każdej nowoczesnej instalacji grzewczej, znacząco podwyższając sprawność całego układu.

Zawór mieszający czterodrożny służy do mieszania gorącej wody wytwarzanej w kotle z chłodniejszą powracającą z instalacji. Uzyskujemy dzięki temu wyższą temperaturę wody w kotle i niższą w obiegu instalacji C.O. Zawór ten umożliwia utrzymywanie temperatury pracy kotła powyżej 60°C czyli powyżej punktu rosy, zapobiegając tym samym wykraplaniu się wody ze spalin i paliwa, niemal całkowicie likwidując zjawisko korozji stalowego wymiennika kotła. Dopiero przy tej temperaturze nowoczesny kocioł na paliwo stałe osiąga deklarowaną przez producenta wysoką sprawność.

Dzięki płynnej regulacji temperatury wody w instalacji C.O., przy zachowaniu stałej na kotle mamy możliwość ustawienia, w zależności od potrzeb odpowiedniej temperatury na instalacji - np 40°C. Jest to bardzo ważne w dobrze ocieplonych budynkach lub podczas wiosny i jesieni, gdy nie chcemy ?przegrzewać? pomieszczeń i zużywać niewielkie ilości opału.

Instalując zawór czterodrogowy w instalacji podłączenia kotła obniżamy koszty eksploatacji porzez magazynowanie nadmiaru ciepła i lepsze parametry spalania opału w wysokiej temperaturze, wynikiem czego jest oszczędność paliwa i wydłużony czas pomiędzy jego załadunkiem!

Dostępne wielkości zaworów: 1", 5/4", 6/4", 2".

Zawór czterodrogowy mieszający
  • Stała praca kotła z temperaturą min. 60°C - likwiduje proces "pocenia się wewnątrz kotła" i korozję wymiennika ciepła
  • Płynna regulacja wody w instalacji CO - możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury na instalacji np 40°C
  • Magazynowanie nadmiaru ciepła w kotle - wydłużenie czasu pomiędzy załadunkami paliwa
  • Oszczędność nawet kilkuset złotych w sezonie

Miarkownik ciągu kominowego

Miarkownik ciągu kominowego

Miarkownik ciągu kominowego (regulator paleniskowy) służy do sterowania pracą kotła na paliwo stałe jako alternatywa dla sterowników elektronicznych. Głowica termostatyczna miarkownika, w zależności od temperatury wody w kotle, przy pomocy dźwigni i łańcuszka otwiera lub przymyka ruchomą klapę regulującą dopływ powietrza do komory spalania. Płynny zakres regulacji temperatury i wysoka jakość wykonania zapewnia komfortową obsługę kotła i duże oszczędności paliwa stałego.


Sterownik ST-23

Sterownik ST-23

Zadaniem mikroprocesorowego regulatora ST-23 jest precyzyjne utrzymywanie zadanej temperatury kotła c.o. za pomocą wentylatora nadmuchowego oraz sterowanie pompą obiegową.

Przeznaczony jest do kotłów komorowych z ręcznym zasypem paliwa. Po osiągnieciu temperatury zadanej sterownik przechodzi w tryb podtrzymania. W tym trybie praca sterownika polega na załączaniu się przedmuchów z częstotliwością, zależną od rodzaju paliwa. Jest on montowany w kotłach serii POPTER GS i DS oraz ERCONOMIK.

Zastosowanie elektroniki gwarantuje łatwiejszy i szybszy rozruch, zwiększa wydajność i wydłuża stałopalność kotła. Umożliwia spalanie gorszej jakości paliw stałych z lepszym efektem oraz podnosi komfort obsługi urządzenia..

Sterownik ST-37

Sterownik ST-37

Regulator ST-37 utrzymuje temperaturę zadaną kotła, sterując pracą ślimakowego podajnika paliwa i wentylatora nadmuchowego. Posiada funkcję sterowania pomopą obiegową c.o., pompą cwu.

Dostępna jest możliwość zastosowania regulatora pokojowego jako opcji. Umożliwia nam zmianę temperaturyw ogrzewanych pomieszczeniach nie wychodząc z pokoju.

Stosowany jest do kotłów z żeliwnym paleniskiem retortowym wraz z podajnikiem ślimakowym.

Zastosowanie sterownika ST-37 w kotle retortowym GIGAR zapewnia najwyższy komfort użytkowania i sprawność urządzenia na ponad 88%.

Sterownik ST-48

Sterownik ST-48

Nowoczesny sterownik ST - 48 posiada wiele funkcji m.in. steruje pompą obiegu wody, pompą ciepłej wody użytkowej (C.W.U.), pompą ogrzewania podłogowego, pompą cyrkulacyjną, nadmuchem (wentylatorem) oraz podajnikiem paliwa. Urządzenie to może również współpracować z dwoma zaworami trójdrogowymi lub czterodrogowymi. Zaletą tego sterownika jest prostota obsługi. Użytkownik dokonuje wszystkich zmian parametrów za pomocą gałki impulsatora. Kolejną zaletą jest duży i przejrzysty wyświetlacz graficzny, na którym użytkownik dokładnie widzi aktualny stan pracy kotła.

Dla wygody użytkownika, regulator został zaopatrzony w moduł Pracy Ręcznej. W funkcji tej, każde urządzenie wykonawcze (podajnik, nadmuch, pompa wody C.O., pompa C.W.U, pompa cyrkulacyjna, pompa podłogowa) jest załączane i wyłączane niezależnie od pozostałych. Dodatkowo dostępna jest opcja SIŁA NADMUCHU, gdzie użytkownik ma możliwość ustawienia dowolnej prędkości obrotowej wentylatora w pracy ręcznej. W celu zapewnienia maksymalnie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy regulator posiada szereg zabezpieczeń. W przypadku alarmu załącza się sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat.

Sterownik ST-72

Sterownik ST-72

Mikroprocesorowy sterownik ST-72 wyposażony jest w wyswietlacz LCD - to nowa generacja sterowników. Steruje pracą pompy obiegowej, pompy C.W.U. oraz wentylatorem (reguluje prędkość obrotów). Ponadto istnieje mozliwość dogodnego podpięcia do sterownika regulatora pokojowego korzystając z wyjścia chinch.

Urządzenie ST-72 posiada funkcję wyświetlania komunikatów alarmowych informujących o błędach pracy kotła, oraz szereg zabezpieczeń: czujnik bimetaliczny zabezpieczający przed przegrzaniem kotła, alarm uszkodzenia czujnika, alarm przekroczenia temperatury i inne.


Wentylator WPA 117 K

Wentylator WPA 117 K

Wentylator WPA 117 K przeznaczony jest do nadmuchu powietrza do palenisk kotłów C.O. - regulując i podtrzymując proces spalania. Może być również stosowany do wentylacji ogólnej pomieszczeń i urządzeń technologicznych. Uniwersalny charakter wentylatora daje możliwość montażu z prawej lub lewej strony kotła. Może pracować w temperaturze otoczenia 0 do +40 st. C. Wentylator składa się z dwóch części obudowy aluminiowej, w której zamocowany jest silnik indukcyjny.

Źródło: RAKOCZY - Solidne ciepło
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl