Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 lipiec 2013.

LED sposobem na oszczędności

LED sposobem na oszczędności

Dążenie do minimalizowania zużycia energii elektrycznej oraz względy ekologiczne zdecydowały o dyrektywie Komisji Europejskiej, która wprowadziła zaraz produkcji i importu tradycyjnych żarówek. Powodem była wyjątkowa nieefektywność - jedynie z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło. Szacuje się, że oszczędności z tytułu wymiany źródeł oświetlenia na terenie całej Unii Europejskiej sięgać będą 5 mld euro rocznie.

Tradycyjne żarówki były stopniowo wycofywane z obiegu przez ostatnich kilka lat. Do niedawna można było kupować jeszcze te "słabsze" - o mocy 25 lub 40 W, jednak teraz i one zostały objęte zakazem sprzedaży. Tradycyjna żarówka jest bowiem wyjątkowo nieefektywna. Aż 95% zużywanej energii emitowane jest w postaci ciepła, a tylko z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło.

oświetlenie firma TRILUXLED najlepszą alternatywą
Alternatywą w oświetleniu mieszkań są żarówki halogenowe, żarówki świecące kierunkowo i świetlówki kompaktowe. Na rynku coraz więcej dostępnych jest także lamp diodowych o konstrukcji umożliwiającej bezpośrednie zastąpienie tych źródeł światła (bez zmiany oprawy oświetleniowej) oraz nowych opraw oświetleniowych z modułami LED. Coraz lepsze i tańsze LED-y (a postęp w tym zakresie jest nadzwyczaj szybki) będą zastępować tradycyjne źródła światła. - Oświetlenie diodowe to technologia przyszłości. Podobnie jak telewizory LED wyparły już praktycznie tradycyjne odbiorniki z kineskopem, w oświetleniu świecące diody będą stopniowo eliminować inne źródła światła. I to nie tylko z powodu ograniczeń wprowadzanych w Unii Europejskiej (od 1. września br. obowiązuje już zakaz sprzedaży żarówek głównego szeregu o mocach przekraczających 25 W), ale także ze względu na istotne zalety lamp diodowych, przede wszystkim niskie zużycie energii elektrycznej i trwałość, czyli czas świecenia - zaznacza Adam Gołąb, menedżer ds. efektywności energetycznej w firmie TRILUX Polska Sp. z o.o.

Trwałość LED-ów określona początkowo jako 100 tysięcy godzin (ponad 11 lat nieprzerwanego świecenia) została zweryfikowana, bowiem była to wielkość szacunkowa (obliczeniowa). Dzisiaj solidni producenci LED-ów określają trwałość swoich produktów jako czas świecenia do momentu, gdy ilość emitowanego przez diodę światła spadnie do 70% wartości początkowej (trwałość L70). Dlatego dla LEDów, którymi zastąpić możemy żarówki lub świetlówki kompaktowe (wkręcając je w oprawę) podawana jest trwałość 30 tysięcy godzin, natomiast producenci opraw oświetleniowych z modułami LED gwarantują 50 tysięcy godzin lub więcej. Różnica ta wynika z wrażliwości złącza półprzewodnikowego wewnątrz diody na temperaturę. Im wyższa temperatura tym krótszy żywot i słabsze świecenie diody.
Diody świecące umożliwiają zarówno oświetlenie całych pomieszczeń jak i akcentowanie poszczególnych elementów wnętrza. Można nimi wyeksponować elementy dekoracyjne pomieszczenia. Światłem LED można sterować - ściemniać i rozjaśniać, a w wypadku diod RGB, także zmieniać barwę światła. Diody elektroluminescencyjne mogą być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń oraz na zewnątrz. We wnętrzach dobrze spisują się także w miejscach, gdzie światło zapala się na krótko, ponieważ częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności, jak ma to miejsce w wypadku lamp wyładowczych a po włączeniu dają "pełen" blask i nie trzeba czekać na ich rozgrzanie.

Wpływ na środowisko
Poza efektywnością i trwałością bardzo istotne są także względy ekologiczne. Ekspert wskazuje zatem diody LED - z uwagi na ochronę środowiska - jako technologię, która w najbliższym czasie zastąpi dotychczasowe rozwiązania oświetleniowe. - Musimy chronić nasze środowisko m. in. przez zmniejszanie emisji dwutlenku węgla powstającego w procesie wytwarzania energii oraz eliminowanie szkodliwych substancji (ołów, rtęć) stosowanych w produkcji źródeł światła. Zatem należy się spodziewać, że stopniowo (lecz może szybciej niż nam się dzisiaj wydaje) diody zastąpią większość lamp stosowanych obecnie w oświetleniu i to nie tylko z powodu decyzji rządowych, gdyż sami przekonamy się o ich zaletach - zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska.

Kupuj mądrze
Przy zakupie oświetlenia typu LED warto decydować się na wyroby dobrych
i doświadczonych marek. Niestety na rynku spotkać można niepełnowartościowe produkty, których jakość może być znacznie niższa niż oczekiwana, a podawane przez producenta informacje o wyrobie są skąpe lub niepełne. Dokonując wyborów, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, o których producent (sprzedawca) powinni informować:

- moc (W) i całkowity strumień świetlny (lm) albo moc i skuteczność świetlna źródła światła podawana w lm/W (lm - lumen, jednostka strumienia świetlnego, W - Wat)
i określająca, ile światła otrzymamy z 1 W pobranej energii. Kupując LEDy (oprawy
z LED) o mocach 5 - 10 W uzyskamy symboliczne światło. Mimo wysokiej efektywności LEDów nie będzie ono intensywniejsze niż światło żarówki 15-40 W;

- współczynnik oddawania barw (im wyższy wynik w zakresie do 100, tym światło mniej zniekształca kolory oświetlanych przedmiotów) oraz barwa światła. Jeżeli chcemy uzyskać światło porównywalne ze światłem żarówki powinniśmy stosować LEDy o barwie ciepło białej;

- trwałość LEDów - im większa tym oczywiście lepiej, minimum to 30 000 godzin;

- w zależności od miejsca przeznaczenia oprawy oświetleniowej należy zwrócić uwagę na jej typ budowy (oznaczenie IP), aby konstrukcja odpowiadała warunkom, w jakich będzie użytkowana (oprawy o odpowiedniej szczelności).

Informacje o firmie
TRILUX Polska to sprawdzony partner i konsultant w zakresie wszelkich wyzwań dotyczących kreowania m.in. unikalnej przestrzeni handlowej z rozwiązaniami oświetleniowymi w roli głównej. Dowodem jest pozycja lidera na niezwykle wymagającym rynku niemieckim i kompleksowa realizacja projektów dla wielu międzynarodowych klientów retail. Zespół ekspertów TRILUX jest gotowy do współpracy, która ma przynieść sukces rynkowy zgodnie z filozofią marki danego klienta.

TRILUX powstał w 1912 roku w Niemczech i od ponad 100 lat jego cechami charakterystycznymi są zwracanie bacznej uwagi na potrzeby klientów, niestrudzona siła innowacji (szereg nagród za wzornictwo) oraz głęboko zakorzeniona świadomość jakości, przejawiająca się w niezawodności oferowanych rozwiązań.

Źródło: TRILUX Polska
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl