Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
5 sierpień 2013.

Infrastruktura elektrotechniczna budynków firmy OBO Bettermann

Infrastruktura elektrotechniczna budynków firmy OBO Bettermann

Firma OBO Bettermann została załozona w 1911 roku w Niemczech przez Franza Bettermanna i do dziś jest zarządzana przez czwarte już pokolenie rodziny Bettermann. Oprócz silnej pozycji na lokalnym rynku OBO posiada 40 oddziałów na całym świecie oraz obecne jest w 60 krajach.
Nazwa OBO wywodzi się od określenia "ohne bohren", czyli systemu kołków wbijanych bez potrzeby wiercenia. Obecnie w ofercie firmy znajduje się ponad 30 000 produktów dla infrastruktury elektrotechnicznej budynków.
W celu łatwego doboru odpowiednich rozwiązań zostały one sklasyfikowane w 7 grupach produktowych:

  • VBS - systemy połączeń i zamocowań,
  • KTS - kablowe systemy nośne,
  • BSS - systemy ochrony przeciwpożarowej,
  • LFS - systemy prowadzenia przewodów,
  • UFS - systemy instalacji podpodłogowych,
  • EGS - systemy osprzętu elektroinstalacyjnego,
  • TBS - systemy ochrony przeciwprzepięciowej

Wszystkie oferowane rozwiązania produkowane są w fabrykach rozlokowanych w Europie. Wyjątek stanowią fabryki w Ameryce Południowej i Afryce, gdzie produkowane są rozwiązania do prowadzenia instalacji elektrycznych na potrzeby rynków lokalnych. W 2011 w Menden otwarta została nowa hala produkcyjna. Na powierzchni 30 000 mkw. powstał zintegrowany zakład produkcyjny składający się z cynkowni ogniowej, zautomatyzowanego parku maszynowego, biur i sal konferencyjnych. W ciągu roku produkowane jest 15 mln metrów tras kablowych.
Ze wzrostem zdolności produkcyjnych idzie również dbałość o jakość produktów przy wykorzystaniu między innymi Centrum Badawczego BET, w którym inżynierowie OBO wykonują badania elementów ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej, jak również metalowych tras kablowych. Laboratorium BET jest wyposażone w generator testowy do wytwarzania prądów piorunowych do 200 kA i generator hybrydowy do wytwarzania impulsów udarowych do 20 kV. Obydwa generatory zostały stworzone we współpracy z prof. dr. inż. Janem Meppelinkiem z Uniwersytetu Technicznego w Soest.

W Polsce firma OBO Bettermann obecna jest od 1994 roku. Siedziba główna wraz z magazynem centralnym w Warszawie oraz regionalne biura handlowe na terenie całego kraju pozwalają Nam szybko reagować na potrzeby Klienta zarówno w kwestiach pomocy technicznej, handlowej jak i obsługi logistycznej.

Ochrona 4

OBO jako jeden z nielicznych producentów w swojej ofercie posiada pełen asortyment rozwiązań z zakresu ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej, wyrównania potencjałów jak również uziemień. Każde z powyższych rozwiązań zapewnia maksimum ochrony tak jak 4 najlepiej wyszkolonych ochroniarzy.
Poniżej opis krótka charakterystyka 2 z 4 zagadnień
Ochrona odgromowa - Izolowana:

Elementy znajdujące się na dachach obiektów takie jak: klimatyzatory, instalacje fotowoltaiczne, silniki, czujniki elektryczne lub metalowe kanały i rury wentylacyjne z przewodzącym połączeniem z instalacjami wewnątrz budynku, powinny znajdować się w strefie ochronnej instalacji piorunochronnej z zapewnieniem odpowiedniej izolacji od elementów przewodzących prądy piorunowe, najprościej realizuje się to przy pomocy odstępów izolacyjnych. Odpowiednio duże odległości pomiędzy elementami przewodzącymi prąd piorunowy, a metalowymi częściami i instalacjami budynku, wykluczają niebezpieczeństwo powstawania przeskoków iskrowych.
Odpowiedni odstęp izolacyjny uzyskuje się za pomocą rurek izolacyjnych z tworzywa wzmocnionych włóknem szklanym (np. rurki GFK) z ich pomocą można w prosty i ekonomiczny sposób wykonać izolowane zwody pionowe. Na rynku dostępne są oprócz pojedynczych elementów składowych dedykowanych dla systemów modułowych, również gotowe zestawy, wstępnie zmontowane, za pomocą których można łatwo i szybko wykonać izolowane zwody odgromowe. Przy wyznaczaniu właściwego odstępu izolacyjnego (długości pręta izolowanego) stosuje się dla rurek GFK współczynnik materiałowy km = 0,7.

System OBO isCon®

Oczekiwania architektów i inwestorów są coraz bardziej kompleksowe i wymagają od projektantów ugruntowanej wiedzy na temat systemów odgromowych. System ochrony odgromowej należy dostosować do konstrukcji budynku, jednocześnie w razie uderzenia pioruna musi zostać zachowana jego pełna funkcjonalność. Przewody w izolacji wysokonapięciowej zostały opracowane aby w łatwy i bezpieczny sposób umożliwić zachowanie odstępu izolacyjnego nawet przy bardzo skomplikowanych konstrukcjach budynków. Izolacja tego typu może zagwarantować bezpieczeństwo nawet przy napięciu rzędu kilku kV. Zabezpiecza ona przed bezpośrednim przebiciem do chronionej instalacji, zapobiega powstawaniu wyładowań ślizgowych i eliminuje konieczność stosowania bezpiecznych odstępów (większość rozwiązań zastępuje odstęp izolacyjny 0,75m w powietrzu). Budowa przewodu w izolacji wysokonapięciowej jest dość złożona, skręcony rdzeń miedziany o odpowiednim przekroju pokryty jest wewnętrzną warstwą przewodzącą i izolacją wysokonapięciową VPE. Ta izolacja pokryta jest ponownie warstwą przewodzącą i dodatkowo kolejnym płaszczem z nisko przewodzącego materiału. Prąd piorunowy płynie przez rdzeń miedziany, w początkowym i końcowym odcinku płaszcz zewnętrzny musi zostać połączony z systemem wyrównania potencjałów. Przewód dostarczany na bębnach kablowych pozwala instalatorowi przycięcie go na miejscu montażu z dokładnością co do centymetra.

Ochrona przeciwprzepięciowa

W ofercie firmy OBO Bettermann znajdują się ograniczniki przepięć do ochrony instalacji zasilających Typ 1 (kl.B), Typ 1+2 (kl. B+C), Typ 2 (kl.C), Typ 3 (kl.D), oraz fotowoltaiki a także bogata oferta aparatów skutecznie zabezpieczających linie sygnałowe: teleinformatyczne, pomiarowe, sterowania, regulacji oraz linie sygnałów: telewizyjnych, video, techniki satelitarnej i radiowej. Ograniczniki spełniają wszystkie wymagania pod względem miejsca zainstalowania, napięciowego poziomu ochrony i zdolności ograniczania prądu udarowego.

Solidność i wielozadaniowość
Nowe koryta kablowe Magic od OBO

Wszystkie istotne elementy systemu nowej generacji koryt kablowych zostały wyposażone przez OBO BETTERMANN w złącze Magic. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji, nowy system posiada większą obciążalność i wyznacza nowe standardy dla niezawodności i oszczędności czasu montażu. Nowa generacja tras kablowych OBO została nominowana do nagrody Steel Innovation Award 2012 (Stah l-Innovationspreis 2012) natychmiast po debiucie na rynku - to wszystko dzięki wielu korzyściom płynącym z nowej konstrukcji koryt kablowych OBO.


MKS-Magic® koryto kablowe z błyskawicznym złączem Magic

Wystarczy przyłożyć do siebie - KLIK - i gotowe. Bezśrubowy system złącza Magic, opracowany przez OBO BETTERMANN, już teraz jest integralną częścią wielu instalatorów w trakcie ich pracy. Firma OBO konsekwentnie rozwinęła ten system dalej. Po raz pierwszy, nowa generacja koryt została wyposażona w całości w opatentowane złącze szybkiego łączenia Magic. Wszystkie elementy są teraz zaklikiwalne co pozwala jeszcze szybciej i prościej wykonać całą instalację. Zupełnie nowy system produkcji oferuje wiele innych korzyści, np. znaczny wzrost obciążalności tras kablowych. Już teraz, nowy system koryt został przetestowany, spełniając a niejednokrotnie w znaczny sposób przewyższając standardy krajowe i międzynarodowe.

Bardziej solidny niż kiedykolwiek dzięki nowoczesnej metodzie spawania laserowego

Nowy system tras kablowych jest jeszcze bardziej niezawodny, wytrzymały i ekonomiczny. Stało się to możliwe dzięki procesowi produkcyjnemu DUO-Plus, do którego OBO - specjalnie dla systemów koryt kablowych - uzyskało wyłączność praw licencyjnych. Nasz nowoczesny park maszynowy, wyposażony w technologię spawania laserowego, stanowi fundament dla najwyższej jakości produktów. Kompleksowa struktura 3-D uzyskana dzięki innowacyjnej technologii wraz ze zmianą w strukturze materiału w obszarze spawu, dało w rezultacie wyniki obciążalności niemożliwe wcześniej do uzyskania.


System bezśrubowego złącza Magic - system kompletny

Koryta perforowane zapewniają dobrą przepuszczalność wody i zapewniają znakomitą wentylację przewodów. Ponadto, badanie wytrzymałości na uderzenia oraz w komorze solnej wykazują niezwykłe cechy koryt do zastosowania w każdych warunkach. Ponadto koryta o szerokości 200 mm i powyżej dzięki specjalnej konstrukcji dna spełniają wymogi dla montażu trasy poniżej instalacji tryskaczowych - zgodnie z wymaganiami VdS (Verband der Sachversicherer).


System zaklikiwany ze złączem Magic

Od trójnika do łuku - wszystkie istotne elementy nowego systemu koryt wyposażone są w opatentowane złącze błyskawicznego montażu Magic. Wyraźnie słyszalne kliknięcie wskazuje na mocne połączenie mechaniczne. Szybkozłącze Magic spełnia wymogi nawet przy dużych obciążeniach koryt, upraszczając pracę i oszczędzając czas już na etapie montażu, w szczególności podczas pracy tuż nad głową lub na dużych wysokościach. Ponadto, ciągłość elektryczna, jak i związane z nią wyrównanie potencjałów, wymagane przez normy, są zachowane.

Pełna oferta do różnych zastosowań

Bezśrubowe połączenie jest teraz możliwe również dla średnio-ciężkich oraz ciężkich tras kablowych dzięki programowi innowacyjności OBO. Oferta obejmuje:

RKS-Magic ®- lekkie koryto kablowe
MKS-Magic ®- średnio-ciężkie koryto kablowe
SKS-Magic ®- ciężkie koryto kablowe
IKS-Magic ®- średnio-ciężkie koryto kablowe z wyprowadzeniami przewodów
MKSU Magic - średnio-ciężkie koryto kablowe, bez perforacji
SKSU Magic - ciężkie koryto kablowe, bez perforacji


Koryta typu MKS-Magic ®, SKS-Magic ®, IKS-Magic ®, MKSU Magic i SKSU Magic

OBO Bettermann Polska Sp. z o.o.
ul. Gierdziejewskiego 7
02-495 Warszawa
Tel. + 48 22 101 14 00
+ 48 22 101 14 10
Fax + 48 22 101 14 01
+ 48 22 101 14 02

Źródło: OBO Bettermann Polska Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl