Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 wrzesień 2013.

Nowoczesne nieruchomości oszczędzają energię

Nowoczesne nieruchomości oszczędzają energię

Energooszczędne nieruchomości to nowy trend w budownictwie europejskim. Budynki naszpikowane nowoczesną technologią zaczynają powstawać również w Polsce. Dla oszczędzania energii fundamentalne znaczenie ma zmiana sposobu oświetlania - wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

Niedługo "eko-technologie" w budynkach mieszkalnych staną się nie tylko kwestią świadomości społecznej, ale koniecznością - za sprawą Dyrektywy UE "Charakterystyka energetyczna budynków" (Dyrektywa nr 2010/31/UE opublikowana w Dz. Ustaw z dnia 18.06.2010). Zobowiązuje ona państwa członkowskie UE do zmiany krajowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Od 9 lipca 2013 roku wszystkie nowopowstałe obiekty będą musiały spełniać określone w dyrektywie normy dotyczące minimalnej charakterystyki energetycznej.

Energooszczędność opłacalna dla wszystkich

W praktyce oznacza to nie tylko wzrost zainteresowania deweloperów nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem. Wejście w życie dyrektywy wprowadza duże zmiany w polityce spółdzielni mieszkaniowych. Dotyczy ona bowiem także budynków już istniejących: sprzedawanych, wynajmowanych lub podlegających poważniejszej renowacji (gdy całkowity koszt prac renowacyjnych przekracza 25% wartości budynku lub modernizacji podlega ponad 25% powierzchni przegród zewnętrznych). Zarządcy spółdzielni będą musieli rozpocząć na szeroką skalę proces oszczędzania energii w nadzorowanych budynkach.

Niższe zużycie prądu generować może zmiana technologii zewnętrznej iluminacji osiedli, budynków, a także ich wnętrz. Większość osiedli w Polsce wciąż oświetlana jest w sposób daleki od energooszczędnego. Światło na klatkach schodowych najczęściej sterowane jest ręcznie. Po naciśnięciu włącznika automatycznie zapala się ono na wszystkich kondygnacjach i pali nieprzerwanie przez kilka minut - bez względu na to, czy ktoś w tym momencie znajduje się na klatce, czy nie. Oprawy zewnętrzne oświetlające chodniki czy wejścia do budynków działają niezależnie od pory dnia i nocy. To oczywiście ogromne marnotrawstwo energii, które skutkuje wysokimi opłatami.

Z pomocą przychodzą nowoczesne energooszczędne technologie. Na klatce schodowej najlepiej zamontować oświetlenie sterowane za pomocą czujnika ruchu. Pozwala ono zmniejszyć aż o 60% wysokość rachunków za energię elektryczną. Sposób działania tego urządzenia jest banalnie prosty - włącza się, gdy wykryje ruch. Oświetlane jest więc tylko to piętro, na którym w danej chwili ktoś się znajduje, nie marnując niepotrzebnie energii na innych kondygnacjach budynku. Często czujniki ruchu są wyposażone w prosty miernik poziomu natężenia światła, co gwarantuje, że nie będzie ono włączane bez potrzeby w ciągu dnia.

Nowoczesne rodzaje oświetlenia

Dla oszczędzania energii elektrycznej najważniejszy jest sam rodzaj oprawy oświetleniowej. Najbardziej energooszczędna jest technologia LED, choć wśród wielu Polaków wciąż funkcjonuje mit, że jest ona zbyt droga. - Rzeczywiście, jeśli porównać jedynie koszt zakupu lamp obu typów - LED i wolframowej - takie myślenie może wydać się słuszne. W końcu tradycyjna żarówka o mocy 60W kosztuje mniej niż 5 zł, a żarówka LED o mocy 12W aż 150 zł - tłumaczy Adam Gołąb, menedżer ds. efektywności energetycznej w firmie TRILUX Polska. To porównanie wypada zupełnie inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę czas eksploatacji. - Tradycyjna żarówka świeci 1000 godzin, czyli przy przeciętnym użyciu 5 godzin dziennie daje nam to 200 dni pracy. Lampa LED (ledówka) funkcjonuje co najmniej przez 30 000 godzin, czyli - po przeliczeniu - 16 lat. W tym czasie zdążylibyśmy zużyć 30 żarówek, za które zapłacilibyśmy dokładnie tyle samo, ile za jedną żarówkę LED (30 x 5 = 150). Porównanie jest tym bardziej korzystne dla LED, gdyż lampy te po gwarantowanym przez producenta okresie nie przestają świecić, a źródło jest jedynie mniej intensywne, i niejednokrotnie mogą być wykorzystywane znacznie dłużej - dodaje ekspert.

Oprócz lamp LED energooszczędne są także inne źródła światła - nowoczesne świetlówki oraz żarówki halogenowe. Każde z tych rozwiązań pozwoli zaoszczędzić w porównaniu z tradycyjną żarówką wolframową aż 80-90% energii. Należy przy tym pamiętać, żeby kupując halogen, lampę LED czy świetlówkę, zwracać uwagę na tzw. klasę energetyczną podaną na opakowaniu. Najbardziej oszczędne są produkty z klasą energetyczną A. - Przy zakupie oświetlenia typu LED warto decydować się na wyroby dobrych i doświadczonych marek. Niestety na rynku spotkać można niepełnowartościowe produkty, których jakość może być znacznie niższa niż oczekiwana, a podawane przez producenta informacje o wyrobie są często niepełne bądź nieprawdziwe - ostrzega Adam Gołąb.

Rodzaj oprawy powinien być dostosowany do otoczenia i roli, jaką ma ona spełniać. Przykładowo - do oświetlenia chodników przy budynkach dobrym rozwiązaniem są oprawy zaprojektowane tak, aby oświetlały konkretny punkt (w tym wypadku dojście do obiektu), a nie rozpraszały źródło w górę lub na boki, często silną, oślepiającą wiązką. Powinny być one zawsze wyposażone w odbłyśniki, kierujące światło we właściwą stronę i klosze właściwie rozpraszające je. Jeżeli w sąsiedztwie znajdują się oprawy uliczne sprawiające, że na terenie posesji nie jest zupełnie ciemno, świetnie spiszą się niskie oprawy ze specjalnymi rastrami, rzucające wiązkę wyłącznie na chodnik.

Oszczędzić i zarobić

W Polsce już teraz można znaleźć przykłady energooszczędnych inicjatyw, choćby wśród zarządców spółdzielni mieszkaniowych. Przykładem jest Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa ?Kopernik?. Wprowadzając m.in. kilka nowoczesnych technologii oświetleniowych do zarządzanych przez siebie budynków, udało jej się zaoszczędzić już 12 milionów złotych. Dzięki temu ceny za eksploatacje lokali są niższe o prawie 200 zł w porównaniu do innych legnickich osiedli.
Deweloperów i osoby rozglądające się za kupnem nieruchomości powinien szczególnie zainteresować program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program "Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych" obecnie jest w fazie konsultacji, ale ma wejść w życie już na początku 2013 roku. Jest to pierwszy, realizowany z funduszy publicznych program dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dofinansowanie ma przysługiwać zarówno tym osobom, które budują domy jednorodzinne, jak i nabywającym od deweloperów domy jednorodzinne oraz mieszkania w domach wielorodzinnych. Po wejściu programu w życie, zapewne wzrośnie przekonanie, że technologie energooszczędne są opłacalne.
Źródło: Trilux
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl