Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 wrzesień 2013.

Pirometry. Bezdotykowy pomiar temperatury.

Pirometry. Bezdotykowy pomiar temperatury.

Pomiar temperatury należy do najbardziej istotnych i rozpowszechnionych działań zarówno w zakładach przemysłowych, jak i laboratoriach badawczych. Temperatura jako funkcja stanu jest jedną z podstawowych danych pozwalających na ocenę stanu technicznego urządzenia i jakości procesu. Umożliwia również obliczenia bilansu energetycznego w systemach wentylacji, klimatyzacji i wielu innych. Pozwala we wczesnym etapie wykryć potencjalne usterki, zaplanować remonty i konserwację maszyn, co w znacznym stopniu wpływa na koszty produkcji i utrzymania.

Pomiar temperatury może odbywać się metodami kontaktowymi, a także bezkontaktowymi, które niewątpliwie są coraz powszechniej stosowane. Urządzeniem wykorzystującym ten rodzaj pomiaru jest pirometr.


Od 1901 roku, kiedy powstał pierwszy pirometr wykorzystujący zjawisko promieniowania podczerwonego i przypominający współczesne konstrukcje, metoda bezkontaktowego pomiaru temperatury została udoskonalona dzięki użyciu nowoczesnych technologii.


Współczesne przyrządy pozwalają na wykonywanie bardzo szybkich pomiarów, nie wymagają także kontaktu czujnika z badaną powierzchnią, co jest ich niewątpliwą zaletą. Pirometry podają informację o temperaturze, wykorzystując zjawisko mówiące o tym, że każdy obiekt posiadający temperaturę wyższą niż 0 [K] wysyła niewidzialne dla oka ludzkiego promieniowanie. Dzięki temu umożliwiają łatwy i szybki pomiar obiektów, których badanie tradycyjnymi metodami jest znacznie utrudnione lub niebezpieczne (np. pomiar obiektów wirujących, obiektów pod wysokim napięciem, a także elementów o bardzo wysokiej temperaturze).

Podstawowymi parametrami technicznymi pirometrów są: rozdzielczość optyczna, mówiąca o zależności odległości mierzonego obiektu do jego wielkości, współczynnik emisyjności, a także charakterystyka względem jedno-, dwu- lub wielobarwowości. Stosując pirometr wielobarwowy, zwiększamy dokładność pomiaru, gdyż wówczas urządzenie nie uśrednia temperatury pola pomiarowego, a wskazuje jego najgorętszy punkt. Warto zaznaczyć, że wyjątkowo istotnym parametrem wpływającym na dokładność badania jest współczynnik emisyjności pirometru. Najtańsze przyrządy posiadają współczynnik równy 0,95 pozwalający na wykonywanie jedynie podstawowych pomiarów. Parametr ten dla powierzchni gładkich przyjmuje wartość 0,2-0,5.  W bardziej funkcjonalnych i droższych modelach pirometrów zastosowano zmienny współczynnik emisyjności, co umożliwia udoskonalenie dokładności pomiaru i zwiększenie kontroli nad nim.


Współczesne pirometry mogą służyć jako urządzenia do pojedynczych pomiarów, równie dobrze sprawują się podczas ciągłego monitorowania procesów, bezpośrednio wysyłając wyniki do komputerów.


Wybór pirometru okazuje się bardzo dobrą inwestycją, gdyż znacznie rozszerza możliwości pomiaru temperatury, zwiększa ilość otrzymywanych informacji i ułatwia pracę. Należy jednak pamiętać, że metodyka pomiaru wymaga od użytkownika poznania podstawowych zależności z jakich korzysta pirometr, a także cech obiektu badanego.

Źródło: Conrad
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl