Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
1 październik 2013.

Systemy Zabezpieczeń

Systemy Zabezpieczeń

Bosch Security Systems w kopalniach odkrywkowych
Systemy bezpieczeństwa obiektowego, ochrony życia i ewakuacji ludzi

Rozległość terenu, strefy zagrożenia wybuchowego i wszechobecne zapylenie sprawiają, że zapewnienie bezpieczeństwa na terenie kopalni odkrywkowych jest ogromnym wyzwaniem. Bosch Security Systems opracował jednak rozwiązania sprawdzające się nawet w tak trudnych warunkach.

Kopalnie odkrywkowe są obiektami infrastruktury krytycznej. Ataki terrorystyczne, akty wandalizmu czy katastrofy naturalne na ich terenie pociągałyby za sobą ogromne konsekwencje dla gospodarki i życia ludzkiego. Z tego względu stosowane w nich systemy bezpieczeństwa, ochrony życia i ewakuacji muszą sprostać wyjątkowo wysokim wymaganiom.


Kamery MIC mają zwartą obudowę i są bardzo odporne na wstrząsy, dlatego z powodzeniem pomagają w pracy operatorom jednych z największych maszyn budowlanych, czyli wykorzystywanych w kopalniach koparek wielonaczyniowych. Manewrowanie tak olbrzymim pojazdem jest ekstremalnie trudne, dlatego w miejscach niewidocznych z kabiny operatora instalowane są kamery. "Fot. Bosch"

Najbardziej efektywnym elementem ochrony zakładów przemysłowych są systemy monitoringu wizyjnego. Stosuje się je także w kopalniach odkrywkowych. Bosch Security Systems ma w swojej ofercie obrotowe i stałopozycyjne kamery dedykowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

Urządzenia serii MIC są kamerami szybkoobrotowymi bazującymi na technologii silników bezszczotkowych. Mogą pracować we wszystkich warunkach środowiskowych. Kamera MIC-550 ma obudowę IP68 i moduł optyczny PAL z zoomem 28x lub 38 z wbudowanymi podświetlaczami podczerwieni o zasięgu do 60m. Model MIC-612 to termowizyjna kamera obrotowa z wbudowanym modułem PAL 36x do normalnej pracy w ciągu dnia, natomiast w strefach zagrożonych wybuchem stosuje się kamery MIC-440 z certyfikatem ATEX. Z kolei MIC-400, w wersji ze stali nierdzewnej, idealnie sprawdza się w środowiskach żrących i zapylonych. Kamery MIC mają zwartą obudowę i są bardzo odporne na wstrząsy, dlatego z powodzeniem pomagają w pracy operatorom jednych z największych maszyn budowlanych, czyli wykorzystywanych w kopalniach koparek wielonaczyniowych. Manewrowanie tak olbrzymim pojazdem jest ekstremalnie trudne, dlatego w miejscach niewidocznych z kabiny operatora instalowane są kamery. Operator ma możliwość podglądu obrazu z kamer, a także sterowania nimi.

W przypadku kamer stałopozycyjnych gama urządzeń Bosch jest równie szeroka. Kamery EX65 są połączeniem obudowy z certyfikatem ATEX z serią kamer Dinion 2X charakteryzujących się wysoką dynamiką oraz zaawansowanym przetwarzaniem obrazu. Do środowisk, gdzie potrzebne są rozwiązania odporne na skrajne temperatury oraz ekstremalne warunki atmosferycznie idealnie nadają się kamery EX14 w obudowach z tworzywa ABS.

Istotnymi elementami systemów CCTV są systemy zarządzania i rejestracji obrazów. Bosch jest dostawcą wiodących technologii rejestracji dla dużych systemów monitoringu. Video Recording Manager jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem rejestracji w systemach TCP/IP, które gwarantuje całkowitą niezawodność oraz możliwość w pełni funkcjonalnego wykorzystanie zapisu lokalnego w kamerach.

Efektywność pracy systemu zależy w znacznej mierze także od wydajności pracy operatorów monitoringu. Oprogramowanie Bosch Video Management System (BVMS) jest jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań zarządzających systemami wideo, który zapewnia pełną elastyczność pracy i wygodny interfejs dla użytkowników. Funkcja zaawansowanej analizy obrazu Bosch Intelligent Video Analysis (IVA) jest szczególnie istotna w przypadku dużych systemów monitoringu. Jej zadaniem jest przefiltorwanie zdarzeń i zwrócenie uwagi operatora na te spośród nich, które są podejrzane. W obiektach przemysłowych do podstawowych algorytmów przydatnych przy ochronie należą wykrywanie przerzucania przedmiotów przez ogrodzenie, naruszenia strefy płotu, gromadzenia się osób w nietypowych miejscach czy też monitorowanie ruchu pojazdów przemieszczających się po obserwowanym obszarze. Oprogramowanie Bosch Security Systems pozwala na analizę obrazu rejestrowanego, a także materiału już nagranego, można na przykład przeszukać nagrania z kamer po kątem występowania na nich osób w konkretnego koloru ubraniach.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w kopalniach odkrywkowych należy pamiętać także o systemie alarmu pożarowego, bo każdy pożar, zarówno z przyczyn technologicznych, jak i wywołany czynnikiem zewnętrznym, stanowi największe zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na terenie kopalni odkrywkowej. Szybka detekcja, weryfikacja i zlokalizowanie ognia są więc zadaniami priorytetowymi. Z tego względu system alarmu pożarowego musi obejmować wszystkie najważniejsze obiekty na terenie kopalni, ściśle przemysłowe oraz stanowiące zaplecze. Instalacje alarmu pożarowego w poszczególnych obiektach muszą być spięte w jeden system gwarantujący szybkie powiadomienie służb i uruchomienie akcji ratunkowej. Sieciowe łączenie wielu central w jeden system alarmu pożarowego zapewnia centrala modułowa serii FPA-5000. Jej elastyczne moduły funkcyjne ułatwiają wymianę danych i sterowanie elementami wykonawczymi takimi, jak klapy dymowe czy systemem tryskaczy. Bosch Security Systems oferuje też szeroki wybór czujek pożarowych. Są wśród nich czujki przystosowane do pracy w każdych warunkach (także w strefach Ex) oraz przeznaczone do detekcji wszystkich możliwych rodzajów pożarów. Ofertę detektorów Bosch uzupełniają system zasysania, liniowe czujki dymu i przewody sensoryczne.

Ważnym elementem systemu bezpieczeństwa kopalni odkrywkowej jest także kontrola dostępu do obiektów na jej terenie. W tym zakresie Bosch Security Systems ma również sprawdzone rozwiązania. Typowe systemy kontroli dostępu, ze względu na stosowane w nich metody transmisji informacji, nie sprawdzają się w tak dużych obiektach jak kopalnie odkrywkowe. Bosch Security Systems stworzył jednak system kontroli dostępu, który może być stosowany nawet w kopalniach. Komunikacja w systemie Bosch odbywa się po sieci TCP/IP. Dzięki temu, przy pomocy standardowej infrastruktury sieciowej, można zabezpieczyć przejścia i drzwi na całym terenie. Platforma TCP/IP ułatwia integrację systemu kontroli dostępu z systemem dozorowej telewizji i wizyjną weryfikację zdarzeń, a także pełne współdziałanie kontroli dostępu z systemem bezpieczeństwa obiektowego (Security Management System). System kontroli dostępu Bosch Security Systems współpracuje z szeroką gamą czytników kart. Może też pracować w oparciu o biometrykę.

Kluczem do sprawnego zarządzania bezpieczeństwem na terenie kopalni odkrywkowej jest integracja wszystkich systemów bezpieczeństwa.

- Liczba zdarzeń i operacji w poszczególnych systemach bezpieczeństwa jest w przypadku kopalni odkrywkowej z założenia ogromna. Analiza i obróbka tych danych niezależnie w każdym systemie pochłania wiele czasu i pieniędzy. Integracja wszystkich systemów bezpieczeństwa obiektowego znacząco podnosi ich efektywność, otwiera możliwości korelacji zdarzeń z różnych systemów i daje operatorowi najpełniejszy obraz sytuacji - zauważa Michał Borzucki z Bosch Security Systems.

Bosch Security Systems ma w swojej ofercie oprogramowanie Building Integration System (BIS), które pozwala na całkowitą integrację wszystkich systemów bezpieczeństwa w kopalni odkrywkowej. Podstawową platformą integracji jest w nim sieć TCP/IP. BIS integruje nie tylko systemy Bosch, ale także, dzięki standardom OPC, systemy innych producentów, w tym także nie z zakresu security.

Bosch Security Systems oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia. W skład oferty wchodzą systemy telewizji dozorowej, kontroli dostępu, alarmowe, sygnalizacji pożarowej, nagłośnieniowe, kongresowe oraz tłumaczeń symultanicznych. Systemy Bosch stanowią doskonałe rozwiązanie w wielu zastosowaniach, zarówno w instytucjach rządowych, obiektach użyteczności publicznej, jak również budynkach komercyjnych, szkołach i domach. Liczne nagrody branżowe, certyfikaty jakości oraz różnorodna lista obiektów referencyjnych m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Polska Prezydencja, potwierdzają bogate doświadczenie i sukcesy na rynku systemów zabezpieczeń. Jeśli wymagasz rozwiązań, na których możesz polegać, wybierz Boscha.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. W roku 2012 około 306 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 52,5 mld euro. Z początkiem roku 2013 wprowadzono podział na 4 działy przedsiębiorstwa: Techniki Motoryzacyjnej, Technologii Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków.

Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2012 Bosch przeznaczył ok. 4,8 mld euro na badania i rozwój oraz zgłosił ponad 4 800 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest "bliżej nas".

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc.

 

Źródło: Bosch
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl