Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 październik 2013.

Teltek dynamiczne wagi do naważania odpowiedniej ilości ryb w opakowaniu.

Teltek dynamiczne wagi do naważania odpowiedniej ilości ryb w opakowaniu.

Inteligentny przetwornik wagi firmy HBM dokonuje pomiaru tam, gdzie proces produkcyjny nie może zostać przerwany.
 
Firma Teltek produkuje sprzęt monitorowania procesów dla przemysłu spożywczego i napojów i jest jedynym szwedzkim producentem wag dynamicznych, co czyni ją ekspertem od ważenia produktów będących w ruchu. Firma właśnie dostarczyła nową wagę do fabryki przetwórstwa ryb i mrożonek należących do firmy Espersen na Litwie. Wagi są ważną częścią linii produkcyjnej, zapewniając, że każdy pakiet mrożonych ryb zawierać będzie określoną na etykiecie ilość dorsza, mintaja lub filetów z makreli - nie więcej i nie mniej. Zadaniem przetworników firmy HBM w nowych wagach jest zapewnienie dokładnego ważenia, pomimo dużej prędkości produkcyjnej i trudnych warunków w fabryce przetwórstwa ryb.

"Dla naszego klienta - producenta ryb - bardzo ważne jest, by waga paczki była jak najbardziej zbliżona do oznaczonej masy. Jeżeli masa jest zbyt wysoka, producent może stracić dużo pieniędzy. A jeśli paczki są poniżej oznaczonej masy, mogą być w sprzeczności z dyrektywami Szwedzkiej Narodowej Administracji Żywności ", wyjaśnia Tomas Moqvist, z firmy Teltek.

Szybkie sortowanie i ważenie
Teltek, z siedzibą w Örebro w Szwecji, udoskonala, projektuje, programuje i instaluje wagi dynamiczne, przede wszystkim w branży żywnościowej i napojów, ale również w innych sektorach, takich jak chemicznym i metalowym (ważenie śrub w ramach procesu weryfikacji). Praktycznie wszystkie wagi dostarczone przez firmę Teltek są dostosowane do wymagań klienta. Wagi dostarczane do fabryki ryb.zaprojektowane były do sortowania filetów rybnych do opakowań po 400 gram na jednostkę, z szybkością około 55 opakowań na minutę. To tyle samo, ile dwoje ludzi mogłoby zrobić podczas pracy przy przenośniku.

Cyfrowe przetworniki wagi są kluczem do sukcesu 
Projekt firmy Teltek zakłada sześć równoległych talerzy buforowych na każdej stronie wagi, czyli miejsca na w sumie dwanaście filetów, które przeszły przez dwa sortowniki ryb. Połączenie filetów rybnych jest wybierane z możliwie najbliższej kombinacji ich wagi do docelowej masy 400 g na opakowanie. Centralne elementy maszyny stanowi sześć cyfrowych przetworników PW15AHi i silnik pneumatyczny, który przesuwa taśmę.
 
"Oczywiście, podstawową funkcją urządzenia jest ważenie, ale wiele przemyśleń dotyczyło tego, jak ryby są w nim przetwarzane i transportowane - jest to delikatny surowiec, który może się łatwo ozpaść. Wyraźnie chcemy zredukować odpady do minimum.", mówi Tomas Moqvist, który nauczył się wiele o procesach związanych z tym surowcem w trakcie realizacji projektu.

Wbudowana inteligencja 
W przeciwieństwie do wielu innych wag, w których Teltek używa kombinacji analogowych czujników i wewnętrznych filtrów, podjęta została decyzja o użyciu cyfrowych przetworników wagi w nowej wadze do ryb. W rezultacie, pewna ilość inteligencji może być wbudowana bezpośrednio w czujnikach, na przykład funkcje filtrowania sygnału.

Ważenie dynamiczne to wielkie wyzwanie 
Komunikacja i transmisja danych z urządzenia opiera się na standardowym protokole interfejsu szeregowego RS485. Waga jest obsługiwana z przyjaznego dla użytkownika ekranu dotykowego, znajdującego się obok maszyny. Zasadniczy program komputerowy
i algorytm sterowania wyborem filetów rybnych dla każdego pakietu został opracowany we własnym zakresie przez firmę Teltek.
Program testuje wszelkie różne kombinacje 12 filetów rybnych na wadze, wybierając najlepsze dopasowanie dola każdego
opakowania. Cały proces trwa około sekundy, używając dużo mocy obliczeniowej komputera.
 
"Większość czujników na rynku jest przeznaczona do zastosowań statycznych. Szybkie ważenie dynamiczne to zupełnie inne wyzwanie. HBM jest jedynym producentem, który mówi o dynamicznych cechach przetworników, a także jedynym, który wprowadza tak wiele wysiłku w rozwój produktów odnoszących się do ważenia dynamicznego. Ważne jest dla nas, aby pracować z producentem, który jest liderem na rynku ", wyjaśnia Tomas Moqvist.

Zaprojektowane odpowiednio do warunków produkcji 
Połączone ze sobą tensometry w przetwornikach wagi są wrażliwe na wilgoć, więc muszą być tak zaprojektowane, aby wytrzymać trudne warunki w fabryce ryb, gdzie maszyny są czyszczone silnym strumieniem wody kilka razy dziennie. Przetworniki wagi są w związku z tym wykonane ze stali nierdzewnej, i zainstalowane w chronionej obudowie, które jest utrzymywane pod ciśnieniem, aby
unikać wilgoci.
 
Dążenie do niezawodności
 
To duży problem, jeśli urządzenie przestaje działać. Surowiec, jakim są ryby jest dostarczany codziennie i musi być przetworzony. Niezawodność i łatwość konserwacji komponentów jest niezbędna. "Przetworniki wagi firmy HBM używane w wadze do ryb mają najwyższy poziom ochrony przed wilgocią, IP68. Oryginalne czujniki w jednej z pierwszych dostarczonych wag do ryb pracowały idealnie i są nadal wytrzymałe i niezawodne, po dwóch latach pracy w trudnych warunkach. Zrobiliśmy trochę ulepszeń w nowej maszynie, a naszym jest celem jest niezawodność, którą oceniamy na co najmniej dobrą ", mówi Tomas Moqvist na zakończenie.

Źródło: Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski (HBM)
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl