Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 listopad 2013.

Nowa generacja mierników wielofunkcyjnych

Nowa generacja mierników wielofunkcyjnych

Mierniki wielofunkcyjne zyskały szerokie grono zwolenników połączenia wszystkich funkcji pomiarowych w jednym urządzeniu, których kolejne generacje łączą w sobie pomiary ochronne (łącznie z uziemieniem) oraz funkcje dodatkowe. O ile dawniej mierniki takie nie były poręczne, a do tego często pomiary wykonywane nimi były mniej dokładne, tak obecnie mierniki wielofunkcyjne najnowszych generacji nie ustępują, a często przewyższają parametrami mierniki jednofunkcyjne, zaś coraz mniejsze gabaryty pozwalają na wygodną, ergonomiczną pracę. Obecne są tendencje do dołączania dodatkowych funkcji pomiarowych używanych przez osoby wykonujące pomiary elektryczne.

Na tle urządzeń dostępnych na rynku MPI-530 prezentuje się imponująco. W obudowie cenionej przez klientów za wygodę i ergonomię, znalazł się przyrząd, oferujący wykonanie pomiarów ochronnych; dodatkowo rezystancji uziemienia kilkoma metodami, rezystywności gruntu, natężenia oświetlenia, czy też sprawdzenie kolejności faz i wirowania silnika. Całość uzupełnia możliwość rejestracji i analizy napięcia, prądu i mocy wraz z rozkładem harmonicznych w napięciu i prądzie.

Dla wszystkich funkcji pomiarowych jest możliwa ocena, czy wynik pomiaru mieści się w określonych granicach (ustawionych lub wynikających z przepisów).

Pomiar impedancji pętli zwarcia z rozdzielczością 0,001om można wykonywać w instalacjach elektrycznych na całym świecie (95..440 V; 45...65 Hz), w obwodach L-PE, L-N lub L-L. Spodziewany prąd zwarcia jest wyliczony automatycznie na podstawie wybranego przez użytkownika napięcia znamionowego lub zmierzonego. Na wyświetlaczu podawane są wyniki impedancji pętli zwarcia i jej składowych, prądu zwarcia, oraz napięcia i częstotliwości.

Pomiar wykonywany jest metodą "sztucznego zwarcia", prądem kilkudziesięciu amperów, co gwarantuje dużą dokładność i pozwala na bardzo krótki czas pomiaru (10ms). W przypadku pomiarów w instalacjach z wyłącznikami RCD używa się specjalnej funkcji pomiarowej, pozwalającej wykonać pomiar bardzo małym prądem bez obawy, że w trakcie pomiaru nastąpi wyzwolenie wyłącznika. Również wtedy mierzona jest pełna wartość impedancji, zaś zakres pomiarowy wg normy PN-EN 61557 zawiera się w przedziale 0,5...2000om.

Badanie wyłączników różnicowoprądowych typu AC, A i B.

MPI-530 umożliwia pomiar parametrów RCD wszystkich typów, tj. AC, A, B, zwykłych, selektywnych oraz krótkozwłocznych, o prądzie znamionowym od 10mA do 1000mA. Mierzony jest prąd i czas zadziałania oraz dodatkowo napięcie dotykowe i rezystancja przewodu PE; pomiar może zaczynać się od zbocza narastającego lub opadającego (prąd przemienny) lub być wykonywany prądem o wartości dodatniej lub ujemnej (prąd jednokierunkowy lub stały).

Pomiary można wykonywać wyzwalając każdy pomiar, lub w sposób automatyczny, gdzie rola człowieka sprowadza się do zainicjowania pomiaru jednokrotnym wciśnięciem START i tylko włączania RCD po każdym jego zadziałaniu. Sekwencję tego pomiaru można poszerzyć o pomiar impedancji pętli ZL-PE w trybie "RCD" (rodzaje pomiarów ustala użytkownik).

Pomiar automatyczny oferuje 2 tryby:

- "Pełny": dla wszystkich kształtów prądu dla danego rodzaju RCD (AC, A, B) - np. w przypadku wyłączników typu B pomiary zostaną przeprowadzone czterema kształtami prądu (przemiennym, jednokierunkowym, jednokierunkowym ze składową stałą oraz stałym),

- "Standardowy": pomiar przeprowadzany jest tylko dla wybranego kształtu prądu.

Dodatkową funkcją jest pomiar czasu i prądu zadziałania w ciągu jednego wyzwolenia wyłącznika różnicowoprądowego.

Pomiar rezystancji izolacji.

Może być wykonany jednym z pięciu napięć: 50V, 100V, 250V, 500V i 1000V. Bezpieczeństwo użytkownika zapewnia automatyczne rozładowanie mierzonego obiektu po zakończeniu lub przerwaniu pomiaru. Zakres pomiarowy wynosi aż do 10G om.

Pomiar może być wykonany ręcznie, metodą przewodową; automatycznie w gnieździe, przy użyciu dołączonego adaptera Uni-Schuko (po jednokrotnym naciśnięciu "Start" wykonane są pomiary we wszystkich kombinacjach), oraz automatycznie za pomocą przystawki AutoISO - pomiary przewodów 3-, 4-, i 5-żyłowych. Przystawka automatycznie przełącza kolejne obwody pomiarowe (L1-L2, L1-L3 itd.), mierząc izolację między wszystkimi parami w przewodach trzy-, cztero-, i pięciożyłowych. Po wykonaniu pomiarów obiekt jest rozładowywany, a komplet wyników zapisany do pamięci przyrządu.

Pomiar rezystancji uziemienia.

Do wyboru są metody: techniczna 3p, techniczna 4p, techniczna 3p z cęgami oraz dwucęgowa. Metody 3p z cęgami oraz dwucęgowa pozwalają wykonywać pomiary uziemień wielokrotnych bez konieczności rozpinania złącz kontrolnych (a co za tym idzie np. wyłączania zasilania na obiekcie); metoda dwucęgowa dodatkowo nie wymaga sond pomocniczych. Wybór częstotliwości prądu pomiarowego pozwala wyeliminować wszelkie zakłócenia generowane przez napięcie sieciowe.

Unikatową funkcją jest pomiar rezystywności gruntu na różnych głębokościach (z możliwością wyboru odległości między sondami pomiarowymi).

Ciągłość połączeń wyrównawczych i ochronnych oraz rezystancja.

Pomiary wykonywane prądem 10mA z sygnalizacją akustyczną lub prądem 200mA przepływającym w dwóch kierunkach (pomiar ciągłości przewodu ochronnego zgodnie z wymaganiami norm), z kompensacją rezystancji przewodów.

Sprawdzenie poprawności wykonania połączeń przewodu ochronnego.

Podczas badania wyłączników różnicowoprądowych lub pętli zwarcia w obwodzie L-PE, można sprawdzić, czy napięcie pomiędzy elektrodą dotykową umieszczoną w mierniku, a przewodem ochronnym PE nie przekracza 50V. Wynik odczytuje się po dotknięciu elektrody - jeżeli napięcie na przewodzie ochronnym jest większe od 50V, na wyświetlaczu pojawi się napis PE (błąd w instalacji) i generowany jest ciągły sygnał dźwiękowy.

Tester kolejności faz oraz wirowania silnika.

Dla lepszego wykorzystania wbudowanego testera kolejności faz oraz kierunku wirowania silnika można wykorzystać specjalne adaptery do gniazd trójfazowych 16, 32 i 63-amperowych można (7 rodzajów), które można wykorzystać również do pomiarów pętli zwarcia, wyłączników RDC lub rezystancji izolacji.

Rejestracja i analiza napięcia, prądu przemiennego i mocy.

MPI-530 oferuje pomiar w czasie rzeczywistym oraz rejestrację napięcia, a z wykorzystaniem dodatkowych cęgów prądowych również prądu, mocy (czynnej, biernej i pozornej) oraz współczynnika mocy. W zależności od użytych cęgów maksymalny prąd mierzony może wynosić nawet 3kA. Do wyboru są 2 rodzaje cęgów twardych oraz 3 rodzaje cęgów elastycznych, o średnicy maksymalnie 36cm. Dostępny jest intuicyjny moduł analizy harmonicznych w prądzie i napięciu (do 40-tej).


Pomiary oświetlenia.

Dopełnieniem funkcjonalności pomiarowej miernika jest przystawka - sonda z czujnikiem pozwalająca na wykonywanie pomiarów natężenia oświetlenia. W ten sposób, oprócz pomiarów elektrycznych i rejestracji użytkownik dysponuje w pełni funkcjonalnym luksomierzem, pozwalającym wykonywać pomiary zgodnie z normą PN-EN 12464.

Pamięć, transmisja do komputera, tworzenie protokołu.

W przyrządzie zastosowano zupełnie nową koncepcję pamięci - ma ona strukturę drzewa w układzie "KLIENT - OBIEKT - POMIESZCZENIE -  PUNKT POMIAROWY". Użytkownik ma możliwość zapisu kilkudziesięciu tysięcy wyników pomiarów podzielonych zgodnie ze strukturą późniejszego protokołu. Każdy wynik może być dokładnie opisany (nazwa klienta, obiektu, punktu). Tym samym można już w trakcie pracy przygotować część protokołu, opisując dany punkt pomiarowy i umieszczając go na odpowiednim poziomie hierarchii. Co istotne i najbardziej przydatne w pracy pomiarowca, możliwe jest wgranie przygotowanej w programie "Sonel Pomiary Elektryczne" struktury obiektu i wykonywanie pomiarów po kolei dla danych pomieszczeń i punktów pomiarowych. W razie konieczności, struktura może być zmieniana w trakcie pomiarów.

 

Dane można zapisywać ręcznie po pomiarze lub skorzystać z funkcji automatycznego wpisu do pamięci. Opisy obiektów, punktów pomiarowych, nazw klientów można wykonywać po wywołaniu na ekranie wirtualnej klawiatury lub używając opcjonalnej klawiatury bezprzewodowej (możliwe zamocowanie na pasku na rękę).

Pamięć można wykorzystywać również w sposób "klasyczny", czyli operując jedynie numerami poszczególnych komórek. W takim wypadku również w jednej komórce można zapisać wyniki pomiarów dokonanych dla wszystkich funkcji pomiarowych (niekoniecznie odnoszących się dla tego samego punktu pomiarowego).

Do pamięci zapisany zostaje zawsze komplet wyników (główny i dodatkowe) dotyczący danego pomiaru lub zestawu pomiarów, ustawione parametry oraz data i godzina dokonania pomiaru. Pamięć można przeglądać na ekranie miernika lub za pomocą programów komputerowych. Program Sonel Reader (na wyposażeniu) umożliwia transmisję wyników do komputera (łącze USB lub bezprzewodowo, interfejs Bluetooth), opcjonalny program Sonel Pomiary Elektryczne pozwala dodatkowo przygotować strukturę obiektu i sporządzić kompletny protokół. Do opracowania wyników pomiarów oświetlenia służy dodatkowy, specjalistyczny program "Foton 12464".

Nabywca otrzymuje z przyrządem komplet przewodów, sondy, krokodylki, podstawowy zestaw do pomiaru uziemień, futerał na miernik i akcesoria, zasilacz). Przewody, sondy i krokodylki spełniają najnowsze, niezwykle rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa podczas pomiarów. Do zasilania przewidziano wydajny dedykowany akumulator, co w połączeniu z wbudowaną szybką ładowarką zmniejsza koszty związane z zasilaniem. Możliwe jest również zasilanie urządzenia ze standardowych baterii. Miernik na bieżąco monitoruje stan naładowania baterii lub akumulatorów, a nieużywany automatycznie się wyłącza (czas do samowyłączenia jest ustawiany).

Dodatkowe wyposażenie miernika mogą stanowić, w zależności od potrzeb: jedne z pięciu rodzajów cęgów prądowych do pomiary prądu i mocy (cęgi C-3 mogą służyć również do pomiaru uziemień metodą cęgową, zaś w połączeniu z cęgami nadawczymi N-1 do pomiarów uziemień metodą 2-cęgową), adapter AutoISO-1000C, adaptery gniazd trójfazowych i przemysłowych (7 rodzajów) lub dodatkowe przewody różnej długości).

O jakości przyrządu świadczy 3-letnia, bezwarunkowa gwarancja producenta z możliwością przedłużenia do 5 lat.

Autor: 
mgr inż. Grzegorz Jasiński

Źródło: Sonel
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl