Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
20 listopad 2013.

Badanie bezpieczeństwa elektronarzędzi przyrządami PAT-806 produkcji Sonel S.A.

Badanie bezpieczeństwa elektronarzędzi przyrządami PAT-806 produkcji Sonel S.A.

W Polsce i w pozostałych krajach UE temat bezpieczeństwa w coraz większym stopniu zyskuje na znaczeniu, tworzone są przepisy, normy, rozporządzenia obejmujące coraz to nowsze dziedziny życia zarówno zawodowego jak i prywatnego. Jednym z elementów przenikających nasze życie zarówno zawodowe jak i prywatne jest elektryczność, niezbędna a zarazem w przypadku zaniedbań i nieodpowiedniej kontroli niebezpieczna.

Temat bezpieczeństwa elektrycznego dotyczy nie tylko sieci zasilającej, infrastruktury energetycznej, ale również samych urządzeń elektrycznych, narzędzi czy innego sprzętu elektrycznego. Dlatego ten znaczący obszar naszego życia nie może pozostać bez odpowiedniego nadzoru. Wprawdzie nie ma jasno sprecyzowanych norm określających obowiązek, zakres czy czasookresy wykonywania testów elektronarzędzi oraz innego sprzętu elektrycznego, istnieje jednak obowiązek postępowania zgodnie z zasadami uznanych reguł technicznych oraz przepisów BHP. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym urządzenia elektryczne muszą być nie tylko eksploatowane, ale i sprawdzane zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Informacje tam znajdujące się często nie są wystarczające i w tym momencie można wspierać się innymi źródłami wiedzy, o ile nie są one sprzeczne z instrukcją obsługi. Temat badań pojawia się w wielu przepisach i rozporządzeniach takich jak: Kodeks Pracy, rozporządzenia Ministra Gospodarki, ustawy o prawie budowlanym, ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w prawie energetycznym itp. Dodatkowo normy takie jak PN-EN 60745-1 określają zasady wykonywania takich badań przez producentów. Można tu również zastosować normy europejskie, w tym najbardziej znane VDE 701-702.

Grupa norm dotyczących bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych zawiera również normę precyzującą zasady sprawdzania urządzeń spawalniczych, jest to norma PN-EN 60974. Warunki, w jakich przeważnie odbywa się praca spawaczy można uznać za ciężkie nie tylko dla człowieka, ale i używanego sprzętu. Wymagania UE przekładające się na coraz wyższy poziom świadomości społeczeństwa, narzucenie odpowiednich procedur, nowe technologie i dostępność sprzętu podniosły poziom bezpieczeństwa pracy spawaczy. Z drugiej strony, o ile przeważnie pamięta się o ochronie takiej jak kask, rękawice, okulary, często zapomina się o odpowiedniej kontroli stanu technicznego samych spawarek czy innych urządzeń. Nie jest tu mowa o przysłowiowym "rzuceniu okiem, czy wszystko działa jak trzeba" a o świadomym i odpowiedzialnym sprawdzeniu czy praca będzie bezpiecznie wykonywana. Szeroki zakres przepisów, nakłada odpowiedzialność za stan techniczny urządzeń i narzędzi na ich właścicieli, wprowadza zasady i obowiązki dotyczące użytkowania różnego rodzaju sprzętu elektrycznego. Przepisy te dodatkowo wskazują jako właściwe wykonywanie regularnych badań i przeglądów oraz sprawdzanie sprzętu po naprawie. Co oznacza wadliwy sprzęt, często uszkodzony bez wiedzy użytkownika? Jasnym jest, że sprowadza duże niebezpieczeństwo na użytkującego, ale może również być przyczyną poważnych strat finansowych. Jeżeli sprzęt nie był w pełni sprawny (np. uszkodzona izolacja), odpowiedzialność za zdarzenie z producenta przechodzi na właściciela. Dlatego warto w odpowiedni sposób i z odpowiednią częstotliwością kontrolować stan techniczny posiadanego sprzętu elektrycznego.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi firma Sonel S.A., podobnie jak w ochronie przeciwporażeniowej, w której jest liderem rynku. Producent po dokładnej analizie potrzeb klientów, wychodząc naprzeciw wymaganiom prawnym, wprowadza na rynek kolejną wersję profesjonalnych mierników bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych, przyrząd PAT-806.

Funkcjonalność oraz parametry techniczne PAT-ów firmy Sonel pozwalają w pełni kontrolować stan techniczny urządzeń i narzędzi elektrycznych (również podstawowych parametrów urządzeń trójfazowych). Miernik PAT-806 umożliwia sprawdzenie bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń spawalniczych, co nakazuje m.in. norma PN-60974-4. W normie tej jasno określono wymagania, sposób sprawdzania jak i parametry do spełnienia, aby można było uznać dane urządzenie za sprawne.

Miernik pozwala na wykonanie testów w trybie automatycznym oraz w trybie manualnym. Tryb manualny dostępny jest bezpośrednio przez przyciski wyboru funkcji pomiarowej i nie wymaga "przeprawy" przez żadne dodatkowe menu. PAT-806 pozwala na przeprowadzenie pełnej procedury testowej, która zawiera:

  • Test wstępny - oględziny badanego urządzenia. PAT posiada funkcję wskazania na ekranie momentu, kiedy powinno odbyć się sprawdzenie optyczne badanego sprzętu.
  • Pomiar rezystancji przewodu uziemienia (PE) prądem 200mA, 10A lub 25A. W przypadku metody dwuprzewodowej istnieje możliwość wykonania autozerowania przewodów pomiarowych w celu wyeliminowania dodatkowego błędu pomiarowego. W przypadku pomiaru czteroprzewodowego dla prądów 10A i 25A nie jest to konieczne. Sonel postawił tu na profesjonalne rozwiązanie zapewniające wysoką rozdzielczość pomiaru (1m?), przy maksymalnym ograniczeniu błędów. Zaawansowany technicznie zadajnik prądowy posiada wysoką wydajność, zapewniając maksymalny prąd >25A aż do 0,2?, co jest nieosiągalne dla wielu obecnych na rynku mierników często z wyższej półki cenowej.
  • Badanie rezystancji izolacji. Dostępne trzy napięcia pomiarowe 100V, 250V i 500V oraz duży zakres pomiarowy dają możliwość dobrania odpowiednich parametrów pomiaru dla szerokiej gamy testowanych obiektów.
  • Pomiar prądu upływu obwodu spawania. Pomiar realizowany bezpośrednio na spawalniczych zaciskach wyjściowych, służy do tego specjalnie zaprojektowany układ w pełni zgodny z wymaganiami normy.
  • Pomiar pierwotnego prądu upływu spawarek. Przy zastosowaniu odpowiedniego adaptera oraz pomocy wbudowanego układu pomiarowego PAT-806 mierzy pierwotny prąd upływu płynący w przewodzie PE, pomiar jest możliwy dla urządzeń jednofazowych jak i trójfazowych.
  • Pomiar napięcia w stanie bez obciążenia (U0) dla spawarek. W celu spełnienia wymagań norm PAT-806 posiada odpowiedni układ pomiarowy umożliwiający pomiar zarówno wartości r.m.s. jak i wartości szczytowych napięcia U0.
  • Pomiar prądów upływu. Dostępne są aż cztery funkcje pomiarowe pozwalające na pomiar: zastępczego prądu upływu, różnicowego prądu upływu, dotykowego prądu upływu oraz prądu upływu PE.
  • Pomiar mocy. PAT-806 pozwala nie tylko na pomiar mocy pobieranej w zakresie do 3,9 kVA, ale również wyświetla mierzone w tym czasie napięcie i prąd.
  • Test przewodów IEC, przedłużaczy. Miernik automatycznie dokonuje sprawdzenia podstawowych parametrów przewodów IEC, a dodatkowo po zastosowaniu odpowiedniego adaptera także przedłużaczy. Sekwencja pomiarów wykonywana jest automatycznie, a w skład jej wchodzą: pomiar rezystancji izolacji przewodu ochronnego, pomiar rezystancji (ciągłości) żyły przewodu ochronnego, test ciągłości żył L i N, sprawdzenie czy nie ma zwarcia pomiędzy nimi oraz sprawdzenie polaryzacji.

Taka konfiguracja i dostępność różnego typu pomiarów czyni PAT-a uniwersalnym, nie ograniczając użytkownika tylko do tematu bezpieczeństwa samych spawarek, ale także pozwala na sprawdzenie pozostałych narzędzi czy urządzeń elektrycznych.

We wszystkich funkcjach pomiarowych, gdzie jest to konieczne, możliwy jest do ustawienia w prosty sposób czas trwania pomiaru oraz limit dla wyniku tego pomiaru. PAT sam dokonuje porównania danego wyniku z ustawionym limitem. Dane można zapisać w pamięci wewnętrznej a także na przenośną pamięć USB (Pendrive). Do każdego badanego urządzenia można przypisać kod kreskowy sczytany przez opcjonalny czytnik. Opcjonalna drukarka, pozwala na wydruk wyników po pomiarze oraz tych zapisanych w pamięci.

Program Sonel Reader (na wyposażeniu) pozwala na odczyt danych z pamięci i przeprowadzenie pełnej konfiguracji miernika. Bardziej wymagający klienci mogą doposażyć się w rozbudowany program Sonel PAT. Program ten pozwala dodatkowo na prowadzenie bazy danych badanych urządzeń, informowanie o konieczności przeprowadzenia kolejnych badań, tworzenie i wydruk skróconych lub rozbudowanych protokółów zgodnych z normami PN-EN 60974-4, VDE 701-702, EN 61010, EN 60335, EN 60950, IEC 601.1.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest bezpieczeństwo. Dokonując jego sprawdzenia, podejmując decyzję o dopuszczeniu lub nie dopuszczeniu do użytku badanych urządzeń, przyjmujemy na siebie dużą odpowiedzialność zarówno za zdrowie i życie użytkowników, jak i za ich mienie. Nie ma tu miejsca na błędy. Nie ma miejsca na kompromisy czy rozwiązania zastępcze, chwilowe "przymykanie oka". Dopuszczalna jest jedynie rzetelność, dokładność i profesjonalizm. W takiej sytuacji odpowiednim wyborem są mierniki firmy Sonel.

Użytkownik otrzymuje wraz z przyrządem komplet niezbędnych akcesoriów, które może rozszerzyć o: adaptery do pomiaru urządzeń trójfazowych, drukarkę, czytnik kodów kreskowych, adapter do pomiaru przedłużaczy itd.

Zwarta, walizkowa obudowa, czytelny wyświetlacz, bezpośredni dostęp do wszystkich funkcji oraz prosta obsługa i sprawiają, że PAT-y serii 800 są wygodne w transporcie i użytkowaniu. Na swój wyrób producent udziela 36-cio miesięcznej gwarancji z możliwością wydłużenia do 5 lat.


Autor: Łukasz Baran
Źródło: SONEL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl