Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1701 +0.57% 1EUR 4.5694 +0.38% 1GBP 5.1588 +1.05%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 styczeń 2014.

Przekładnie HDO i HDP, jako najnowsze rozwiązanie elementu typowego w zespołach napędowych.

Przekładnie HDO i HDP, jako najnowsze rozwiązanie elementu typowego w zespołach napędowych.

W procesie projektowania maszyn i urządzeń korzysta się z wielu podzespołów gotowych, które są produkowane i oferowane przez specjalistyczne firmy, i stanowią dla nich skatalogowany produkt typowy (czyt. powtarzalny). Stopień zaawansowania konstrukcji, technologii wytwarzania takich wyrobów, jak również unifikacja poszczególnych elementów i ich seryjna produkcja powodują, że wykorzystanie ich staje się nieporównywalnie bardziej uzasadnione zarówno pod względem eksploatacyjno-użytkowym, jak i ekonomicznym.

Jednym z najważniejszych podzespołów w każdej konstrukcji jest zespół napędowy, a elementem zaawansowanym mechaniczna przekładnia zębata. Przekładnie zębate, dostępne są na rynku w bardzo wielu poziomach nowoczesności konstrukcji, oferowane przez wielu producentów. Jak pośród nich wybrać tę właściwą? Na co zwrócić uwagę? Czym charakteryzuje się nowoczesna przekładnia, oferowana jako skatalogowany produkt typowy?

Najnowszym tego typu dostępnym rozwiązaniem są przekładnie kątowe i równoległe jednego z najbardziej znanych i wiodących producentów zespołów napędowych w Europie, firmy BONFIGLIOLI. Firma zrezygnowała ze starych, mało ekonomicznych rozwiązań (mimo wielu sukcesów w przeszłości) i u progu XXI wieku rozpoczęto prace nad nowoczesną konstrukcją, których efekt jest od kilku lat dostępny. Powstaje w najnowocześniejszej fabryce koncernu w Povazskiej Bystricy w Słowacji. Konstrukcja ta powstała w oparciu o analizy wyrobów wcześniej obecnych na rynku. Podczas opracowywania jej, wykorzystano dobre i złe doświadczenia z istniejącymi jednostkami. Dzięki temu stworzono serię przekładni pozbawionych znanych wad, a wykorzystujących rozwiązania sprawdzone jako właściwe.

Zdjęcie 1 - przekładnia o wałach równoległych HDP Zdjęcie 1a - przekładnia kątowa HDO

Podczas konstruowania nowych przekładni położono szczególny nacisk na:

  • Małe gabaryty zewnętrzne w stosunku do przenoszonych obciążeń.
  • Uniwersalność zastosowań i mnogość gotowych wersji przy zoptymalizowaniu jednostkowego kosztu wytworzenia.

Serię przekładni stanowi 13 wielkości mechanicznych w układzie równoległym (HDP), i 9 wielkości w układzie kątowym (HDO). Każda wielkość charakteryzuje się szerokim zakresem przełożeń całkowitych: dla HDP i=7-500, dla HDO i=6-400, uzależnionych od ilości stopni przełożeń, które w zakresie jednego zwartego korpusu umieszcza się dwa, trzy lub cztery. Gęstość wartości kolejnych przełożeń jest stała dla każdej wielkości przekładni a wynosi ø=1,12 co daje niespotykane możliwości dostosowania optymalnego momentu i prędkości obrotowej do wymagań aplikacji.


Tablica 1. Zakres znamionowych momentów obrotowych wyjściowych przekładni HDP i HDO.

Wszystkie korpusy wykonywane są jako odlewy z żeliwa modyfikowanego sferoidalnego w standardzie, co daje wyższą zdolność do przenoszenia obciążeń, w stosunku do żeliwa szarego niemodyfikowanego jakie stosuje się w większości starszych konstrukcji. Mimo droższej technologii, uzyskano niższy koszt jednostkowy, poprzez zmniejszenie przekrojów a za tym masy korpusu przy wykorzystaniu analizy FEM w obliczeniach wytrzymałościowych. Korpusy mniejszych przekładni (do wielkości mechanicznej 120) wykonane są w formie monobloku, co daje doskonałą sztywność konstrukcji. W większych rozmiarach, korpusy są wykonywane jako dzielone poziomo, co zdecydowanie ułatwia montaż i późniejsze serwisowanie. Obróbka przeciwległych gniazd łożyskowych odbywa się za jednym przejściem narzędzia, po skręceniu obu części korpusu w jednolitą całość. Dzięki temu zostaje zachowana wymagana współosiowość otworów.

Wszystkie łożyska ustalane są w sposób zapewniający całkowitą sztywność. Wyeliminowano zupełnie sprężyste ustalanie łożysk w korpusach za pomocą pierścieni Seegera.

Natomiast układ łożyskowania stopnia kątowego jest zróżnicowany w zależności od przełożenia i ilości stopni przełożeń całej przekładni. Dzięki temu uzyskano najkorzystniejszy rozkład obciążeń z każdym przypadku osiąganej prędkości obrotowej i rozkładu temperatur przy ciągłej pracy. Finalnie trwałości obliczeniowe łożysk osiągają pokaźne wartości w stosunku do gabarytów układu.


Zdjęcie 2 - układy łożyskowania stopnia kątowego przekładni HDO

Budowa wewnętrzna przekładni HDO i HDP jest symetryczna, co pozwala na uzyskanie wykonania lewego lub prawego, bądź w przypadku przekładni kątowej, przeciwnego stosunku obrotów wejściowych do wyjściowych z wykorzystaniem tych samych elementów.

Zdjęcie 3 - przekrój przekładni HDO w wersji 3-stopniowej Zdjęcie 3a - przekrój przekładni HDP w wersji 4-stopniowej

Zęby wszystkich kół, zwłaszcza kół łukowych z zarysem Gleasona, przechodzą wieloetapową obróbkę, z których ostatnim jest szlifowanie. Finalnie uzyskiwana dokładność ich wykonania mieści się w klasie 6. Dzięki temu uzyskuje się znaczną redukcję wibracji oraz emitowanej podczas pracy głośności, a jednoczesne podniesienie żywotności wszystkich elementów.

Boczne pokrywy gniazd łożyskowych posiadają kanały olejowe, zapewniające pewne smarowanie i chłodzenie łożysk bez konieczności stosowania zewnętrznych urządzeń smarujących. Rozwiązanie to pozwala jednocześnie na zredukowanie minimalnego niezbędnego poziomu oleju, co przekłada się na poprawę stosunku mocy cieplnej do mechanicznej.


Zdjęcie 4 - boczne pokrywy gniazd łożyskowych posiadają kanały olejowe, zapewniające pewne i wydajne smarowanie łożysk

Modułowa budowa, pozwoliła na uzyskanie bardzo szerokiej gamy wykonań gotowych przy zoptymalizowaniu ilości elementów. Dzięki temu zabiegowi dano użytkownikowi nieocenione możliwości elastyczności w gospodarce zapasami dla utrzymania ruchu. Zmiana jednostki z przekładni na motoreduktor z typowym silnikiem kołnierzowym, zmiana tego silnika, dobudowanie elementów innego sposobu montażu przekładni, czy wiele innych stały się proste i możliwe do wykonania przez służby użytkownika.


Zdjęcie 5 - modułowa budowa przekładni HDO i HDP

Przekładnie HDO i HDP, w zależności od szczególnych wymagań aplikacji mogą być wyposażane w szereg opcji dodatkowych jak: urządzenia chłodzące, urządzenia wymuszonego smarowania, oczujnikowanie, specjalne uszczelnienia, które również wchodzą w skład oferty katalogowej.

Przekładnie HDO i HDP mogą również w razie potrzeby stanowić część składową bardziej rozbudowanego zespołu napędowego z innymi standardowymi modułami firmy BONFIGLIOLI. W tym kombinacje z przekładnią planetarną.


Zdjęcie 6 - przekładnia HDO w kombinacji z przekładnią planetarną, w napędzie podajnika płytowego


Zdjęcie 7 - klasyczny zespół napędowy przenośnika taśmowego z przekładnią HDO i sprzęgłem hydrokinetycznym o stałym napełnieniu.

Dzięki wyżej przedstawionym rozwiązaniom, udało się spełnić wszystkie założenia dla nowoczesnej konstrukcji tego typu. W efekcie uzyskano serię doskonałego elementu zespołów napędowych, na miarę XXI wieku, który może być odpowiednio dobrany do zastosowania bezpośrednio z katalogu producenta. Potwierdza to duża i stale rosnąca grupa zadowolonych użytkowników w wielu krajach świata.

Źródło: POLPACK Sp. z o. o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl