Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1701 +0.57% 1EUR 4.5694 +0.38% 1GBP 5.1588 +1.05%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 luty 2014.

KAMERY IR NIEZASTĄPIONE W PRZEMYŚLE I BUDOWNICTWIE

KAMERY IR NIEZASTĄPIONE W PRZEMYŚLE I BUDOWNICTWIE

Sukcesem w najlepszych barwach okazał się rynkowy debiut kamer KT-160(A) marki Sonel S.A.. Firma, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, wprowadza nowe modele z rodziny KT, dwa modele zbliżone do obecnego już na rynku produktu: KT-140 i KT-150 oraz kamerę wysokiej rozdzielczości KT-384.

kamery IR
Zalety kamer termowizyjnych, a głównie prosty i bezinwazyjny sposób uzyskania informacji o badanym obiekcie spowodowały, że stają się one coraz popularniejsze w różnych dziedzinach życia człowieka. Praktycznie każde uszkodzone urządzenie lub instalacja charakteryzuje się zmianą temperatury całości, lub wybranych podzespołów i elementów. Zmiany te niekoniecznie musza być wyczuwalne, a tym bardziej widoczne gołym okiem, dlatego termowizja znalazła szerokie zastosowanie w przeróżnych dziedzinach przemysłu.

Głównymi branżami gdzie są stosowane kamery IR, pozostają nadal budownictwo i energetyka. Już w tych dwóch przypadkach kamery często pozwalają na spore oszczędności umożliwiając chociażby wykrycie wad konstrukcji, wykonania, braków w materiałach czy wykrywanie usterek przed wystąpieniem poważnych awarii. W budownictwie kamery mogą być wykorzystywane nie tylko przez firmy zajmujące się termomodernizacją budynków czy audytami energetycznymi, są również przydatnym narzędziem dla developerów, inwestorów a także spółdzielni czy wspólnot. Umożliwiają im bieżącą kontrolę stanu budynku (w tym instalacji elektrycznej, wodnej, klimatyzacyjnej, c.o., wilgotności, strat ciepła) jak i na sprawdzenie efektu prac zleconych wybranym wykonawcom, którzy nie zawsze zachowują najwyższą jakość nie mówiąc o uczciwości. Same firmy budowlane mogą posłużyć się kamerą, m.in. w celu sprawdzania zakończonych prac, ale także do kontroli bieżących prac w trakcie ich wykonywania, zwłaszcza jeżeli wykrycie usterki na kolejnym etapie często może być bardzo kosztowne (np. zalanie posadzką uszkodzonej instalacji ogrzewania podłogowego).

kamera termowizyjna

Energetyka to dziedzina, gdzie awarie niemal zawsze pociągają za sobą konieczność dużych nakładów finansowych, a z drugiej strony badanie urządzeń i instalacji jest utrudnione ze względu na zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym. Kamera termowizyjna jest tu niezastąpiona, pozwala na łatwą i szybką kontrolę stanu urządzeń i instalacji z bezpiecznej odległości, dodatkowo pozwala na identyfikację problemów, których znalezienie w tradycyjny sposób byłoby ciężkie do wykonania, a często niemożliwe przed całkowitą awarią. Ważne jest to, że kamera obserwuje, dokonuje pomiaru danego obszaru a nie punktu. Eliminuje to możliwość pomyłki jaką jest ominięcie miejsca stanowiącego anomalie, co się zdarza czasem przy pomiarach punktowych. Przemysł znajduje niezliczoną liczbę zastosowań kamer termowizyjnych: od wspomnianej kontroli instalacji, urządzeń, w służbach utrzymania ruchu, przez kontrolę strat energii, po kontrolę procesów produkcji, gotowych wyrobów.

Uniwersalność kamer termowizyjnych musiała spowodować rozpowszechnianie się ich także w innych dziedzinach życia. Jednym z ważniejszych obecnie elementów istnienia cywilizacji jest komunikacja, tu także można zapobiegać awariom i kontrolować poprawność działania urządzeń kamerami termowizyjnymi. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak katastrofalne skutki mogą mieć awarie sieci, serwerów, centrali czy innych urządzeń teleinformatycznych.

Duży wzrost udziału termowizji odnotowuje się w medycynie i weterynarii. Termografia umożliwia nie tylko pomoc w diagnostyce schorzeń, urazów ale także kontrolę nad postępami leczenia, m.in. na podstawie analizy sekwencji termogramów wykonanych w odpowiednio dobranych odstępach czasowych. Profesjonalne, w pełni radiometryczne kamery Sonel rejestrują temperaturę oddzielnie dla każdego punktu obrazu. Pozwala to dokonać szczegółowej analizy zapisanego obrazu termicznego; w przeciwieństwie do kamer, gdzie oferowana jest pozornie duża rozdzielczość obrazu, a faktycznie wykorzystuje się interpolację.

Kamera KT-384 jest ofertą dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują wysokiej rozdzielczości i jakości obrazu termicznego. Kamera posiada matrycę IR o rozdzielczości 384x288 co powoduje, że w tym samym czasie rejestrowana jest temperatura dla każdego z 110952 punktów obrazu (matrycy). Użytkownik dostaje w tym przypadku, przedstawioną w prosty sposób, ogromną ilość danych, co daje mu możliwość dokładnego przeanalizowania rozkładu temperatur badanego obiektu. Do każdego obrazu IR rejestrowany jest obraz rzeczywisty.

Zastosowana technologia InfraFusion pozwala na łączenie tych obrazów bezpośrednio na ekranie kamery na dwa sposoby: obraz IR stanowi część obrazu widzialnego lub obraz IR przenika obraz widzialny tylko dla wybranego zakresu temperatur. Obrazy zapisywane do pamięci wewnętrznej lub na kartę SD można łatwo przenieść do komputera i tam, za pomocą dostarczanego wraz z kamerą profesjonalnego oraz intuicyjnego oprogramowania, odpowiednio przeanalizować termogram oraz przygotować raport. Do każdego zapisanego w pamięci obrazu można dołączyć notatkę głosową. Kamera posiada dodatkowo możliwość filmowania w podczerwieni i to zarówno z zapisem na kartę SD jak i bezpośrednio na dysk komputera (tu jedynym ograniczeniem długości filmu jest pojemność dysku komputera). Zarejestrowany materiał , podobnie jak w przypadku obrazów statycznych, zawiera zapisaną wartość temperatury dla każdego punktu obrazu. Użytkownik otrzymuje pełną informację temperaturową dla dowolnie wybranej klatki filmu, każdą z klatek, po zatrzymaniu filmu w dowolnym momencie, można przy pomocy oprogramowania PC zapisać jako niezależny obraz i poddać osobnej analizie.

W razie potrzeby przedstawienia obrazu z KT-384 na ekranie telewizora lub przesłania do zewnętrznej nagrywarki do dyspozycji jest wyjście wideo PAL/NTSC.

Proste w obsłudze MENU w języku polskim pozwala na: automatyczną korekcję temperatury na podstawie odległości badanego obiektu lub wilgotności względnej z uwzględnieniem właściwości transmisji atmosferycznej i optyki zewnętrznej, regulację współczynnika emisyjności oraz wprowadzenie temperatury otoczenia. Przydatnymi funkcjami jest pomiar punktu rosy oraz wskazanie temperatury różnicowej. Wybór jednej z ośmiu palet kolorystycznych, cyfrowy zoom 2x, 4x oraz wbudowany celownik laserowy i latarka LED dodatkowo ułatwiają pracę z KT-384.

Kamery KT-140 i KT-150 skierowane są do osób potrzebujących profesjonalnych urządzeń w przystępnej cenie. Kamery te idealnie sprawdzą się m.in. w służbach utrzymania ruchu, przy okresowych przeglądach różnego typu instalacji i urządzeń. Rozdzielczość 160x120 pikseli pozwala na rejestrowanie bardzo dobrej jakości obrazów termicznych i zapisywanie ich na kartach pamięci SD, a dla KT-150 dodatkowo w pamięci wewnętrznej. KT-150 w trakcie wykonywania zdjęcia termicznego wykonuje również zdjęcie rzeczywiste aparatem z matrycą 2 Mpix, co jest niezwykle pomocne w opisywaniu badanych obiektów. W przeciwieństwie do wielu kamer występujących na rynku nie ma tutaj problemów z ostrością zdjęć rzeczywistych. Inną przydatną funkcją jest tryb połączonych obrazów zwany InfraFusion, czyli połączenie obrazu rzeczywistego z obrazem termicznym. Poziom przenikania obrazów może być dowolnie wybrany przez użytkownika.

W urządzeniach zastosowano rozwiązania, zapewniające prostą obsługę przy jednocześnie dużych możliwościach pomiarowych. Ochronę elementów optycznych zapewnia zastosowanie technologii AGT (Auto Gate Technology), gdzie obiektyw kamery chroniony jest dodatkową migawką, otwierającą się tylko podczas wykonywania pomiarów.

Kolejną wielką zaleta jest zastosowanie zasilania akumulatorami AA lub bateriami AA, co eliminuje uciążliwe przerwy w pracy na ładowanie występujące w kamerach o dedykowanych akumulatorach. Kamery KT posiadają wbudowaną ładowarkę, w zestawie znajdują się dwa komplety akumulatorów, ale jeżeli nawet nie będziemy posiadać już naładowanych akumulatorów i nie chcemy tracić czasu na proces ładowania, wystarczy zakup ogólnodostępnych baterii i można spokojnie dokończyć pomiary. Dodatkową zaletą jest fakt, że kamery serii KT mogą pracować dowolnie długo, podłączone do sieci za pomocą zasilacza.

Oprogramowanie dołączone do kamery pozwala na prowadzenie analizy zapisanych obrazów termicznych. Program umożliwia między innymi: dokonanie korekcji obrazów, dobór współczynnika emisyjności, palety kolorów odzwierciedlających najlepiej poszczególne zakresy temperatur, odczyt temperatur w dowolnym punkcie termogramu, wyliczenie temperatury średniej, określenie miejsc o najwyższej lub najniższej temperaturze, przedstawienie rozkładów temperatur w formie histogramów oraz przy pomocy izoterm. Każdą funkcję można zastosować dla całości bądź dowolnie określonej części termogramu. Użytkownik może wybrać zakresy temperatur i barwy je odzwierciedlające. Funkcja łączenia obrazu termicznego i rzeczywistego działa podobnie, jak na ekranie kamery; użytkownik ma możliwość ustawienia stopnia przezroczystości obrazu, oraz zakresu wartości temperatur dla jakich na tle obrazu rzeczywistego pojawi się obraz termiczny, co pozwala na dokładne lokalizowanie miejsc o określonej temperaturze. Paleta kolorów, w której zarejestrowany został termogram, może być zmieniona na dowolną z dziewięciu dostępnych.

Program umożliwia również obsługę kamery w trybie wideo w podczerwieni. Analizę można przeprowadzać w czasie rzeczywistym, lub na podstawie zarejestrowanego filmu, co pozwala zobrazować zmiany temperatury danego obiektu w czasie. Raport z pomiarów można wykonać według własnego lub na podstawie jednego spośród dostarczonych szablonów.
Kamery serii KT to profesjonalne rozwiązanie dla wielu użytkowników w różnych branżach, mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest poznanie rozkładu temperatur, a jednocześnie, dzięki swojej prostocie i łatwości obsługi, mogą być wykorzystywane nawet przez osoby o niewielkim doświadczeniu.

Źródło: Sonel S.A.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl