Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
18 luty 2014.

Zastosowanie siłowników elektrycznych MECVEL w napędach przemysłowych

Zastosowanie siłowników elektrycznych MECVEL w napędach przemysłowych

Siłownik elektryczny liniowy, ze względu na swoją prostotę budowy, bezawaryjność, wygodę instalacji, łatwość sterowania, czystość działania i bogactwo dodatkowych cech i wyposażenia jest urządzeniem o tak wielu zastosowaniach, że właściwie trudno wyobrazić sobie dziedzinę przemysłu, gdzie nie znalazłoby się dla niego miejsce. Siłowniki elektryczne stanowią lub mogą stanowić napęd wszelkich mechanizmów liniowych, wszędzie tam, gdzie z przyczyn technicznych, środowiskowych lub ekonomicznych niewskazane byłoby zastosowanie siłowników hydraulicznych. Mecvel produkuje całą gamę siłowników od najmniejszych Ali1 z silnikami prądu stałego, do największych z 3-fazowymi silnikami prądu przemiennego. Najmocniejsze siłowniki EC5 oferują siłę ok. 5 ton!

Prostota budowy
Konstrukcja siłownika elektrycznego jest stosunkowo prosta. Silnik elektryczny poprzez przekładnię mechaniczną napędza śrubę trapezoidalną. Wzdłuż osi śruby przemieszcza się nakrętka połączona z tłoczyskiem, dzięki czemu tłoczysko wysuwa się i chowa.

Bezawaryjność
Dobrze dobrany siłownik elektryczny może bezawaryjnie pracować nawet przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście w dzisiejszym świecie nikt tego nie oczekuje, ale są to urządzenia bardzo trwałe. Większość siłowników Mecvel jest dożywotnio nasmarowana i nie wymaga ingerencji użytkownika przez cały okres eksploatacji.

Wygoda instalacji
W odróżnieniu od siłowników hydraulicznych siłowniki elektryczne nie wymagają dodatkowych elementów w postaci zasilacza (agregatu) hydraulicznego, rozdzielaczy, zaworów, zbiornika itd. Wystarczy tylko podłączyć przewody elektryczne i już można pracować. Montaż siłownika elektrycznego w urządzeniu sprowadza się do 3 kroków:
a) mocowanie mechaniczne za pomocą ucha przedniego i tylnego (czasem czopów bocznych),
b) podłączenie przewodów do silnika, wyłączników krańcowych, hamulca (jeśli jest), itd, c) regulacja ustawienia wyłączników krańcowych.

Łatwość sterowania
Panowanie nad siłownikiem elektrycznym jest bardzo proste.
W celu zmiany kierunku ruchu wystarczy odpowiednia zmiana polaryzacji zasilania silnika. Bardzo łatwo uzależnić zachowanie siłownika od wyłączników krańcowych. Wyłączniki krańcowe mogą być zabudowane bezpośrednio na siłowniku lub gdziekolwiek na poruszanym mechanizmie. Oprócz wyłączników krańcowych można wykorzystać sygnał zwrotny z enkodera lub potencjometru.

Czystość działania
Siłownik elektryczny nie zanieczyszcza środowiska. Instalacja zasilająca nie ma zbiornika i przewodów z olejem, jak to ma miejsce w przypadku hydrauliki siłowej. Dlatego siłowniki elektryczne
w wykonaniu ze stali nierdzewnej używa się również w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, wyposażeniu medycznym
i wszędzie tam, gdzie czystość ma szczególne znacznie.

Bogactwo dodatkowych cech i wyposażenia
Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem siłowników elektrycznych jest możliwość wyposażania ich w cechy i akcesoria dla najbardziej wymagających. Przykładowe opcje dostępne w siłownikach Mecvel to: śruba kulowa, nakrętka bezpieczeństwa, układ przeciw rotacji tłoczyska, hamulec silnika, mechanizm awaryjnego odblokowania hamulca, napęd ręczny na wypadek braku zasilania, miech ochronny tłoczyska, rożne zakończenia tłoczyska, wyłączniki krańcowe mechaniczne, magnetyczne lub indukcyjne, potencjometr, enkoder inkrementalny lub absolutny, sprzęgło bezpieczeństwa, uszczelnienie IP67 tłoczyska, malowanie antykorozyjne, wykonanie ze stali nierdzewnej AISI 316, itd.

Źródło: KAMENA
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl