Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
24 luty 2014.

Termowizja w dystrybucji energii elektrycznej

Termowizja w dystrybucji energii elektrycznej

Termowizja to rejestrowanie elektronicznymi przyrządami optycznymi temperatur powierzchni mierzonego obiektu przez pomiary jego promieniowania podczerwonego - intensywność promieniowania zależy bowiem od temperatury panującej na powierzchni badanego obiektu. Układ optyczny kamery skupia promieniowanie podczerwone na detektorze, który zmienia je na sygnał elektryczny. Następnie sygnał przekształcany jest na obraz termiczny (termogram) i wyświetlany przez przyrząd - skala kolorów obrazuje rozkład temperatur. Współczesne kamery generują obraz radiometryczny, czyli z obliczonymi wartościami temperatur w poszczególnych jego punktach. Termografia to jedyna całkowicie bezkontaktowa metoda pozwalająca na tworzenie sygnatur termicznych, czyli obrazów ciepła emitowanego przez obiekty w danym momencie. Główne zastosowania termografii to audyty instalacji eklektycznych i mechanicznych oraz diagnostyka budowlana.

Prowadzenie badań termograficznych jest niezbędne do sprawnego i dokładnego monitorowania podstacji, linii przesyłowych, łączy energetycznych i innych urządzeń transmisyjnych. Pozwala zdiagnozować potencjalne problemy, zanim spowodują poważne skutki, oraz uzyskać znaczne oszczędności na kosztownych naprawach i przestojach. Poprzez zastosowanie technologii podczerwieni przedsiębiorstwa energetyczne mogą zwiększyć niezawodność systemów, obniżyć koszty i zaoszczędzić pieniądze.

Najważniejsze zastosowania kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne znajdują zastosowania wszędzie tam, gdzie anomalie termiczne (temperatura wyższa lub niższa od przeciętnej dla badanego obiektu) może wskazywać na jego nieprawidłowe działanie. Kamery informują o rozkładzie temperatur w całym badanym obszarze (w przeciwieństwie do punktowych pirometrów), a ponieważ nie wymagają kontaktu z obiektem, badanie można prowadzić w trakcie normalnej pracy układów. Najczęściej badania termograficzne wykonuje się dla instalacji elektrycznych, urządzeń mechanicznych i elektromechanicznych czyli wszędzie tam gdzie podwyższona temperatura elementu oznacza jego nieprawidłowe działanie. W branży dystrybucji energii najczęściej badane elementy to:

 • Skrzynki bezpiecznikowe
 • Przewody i połączenia
 • Przekaźniki/przełączniki
 • Izolatory
 • Kondensatory
 • Wyłączniki automatyczne
 • Sterowniki
 • Transformatory
 • Silniki
 • Banki baterii
Podwyższona temperatura komponentów może wskazywać na:
 • Nierównomierne obciążenia
 • Problemy ze składowymi harmonicznymi (3-ci prąd harmoniczny w przewodzie neutralnym)
 • Przeciążenie układu/zbyt duże natężenie
 • Poluzowane lub skorodowane połączenia powodujące zwiększony opór w obwodzie
 • Uszkodzenie izolacji
 • Awarię komponentu
 • Błędy w okablowaniu
 • Zastosowanie komponentów o niewystarczających parametrach (np. bezpieczniki)

Dla instalacji mechanicznych odchylenia temperatury od normy mogą wskazywać na złe chłodzenie, problemy w zakresie jakości energii elektrycznej, niewspółosiowość, problemy z łożyskami, tarcie spowodowane zużyciem, nieprawidłowym wyrównaniem lub niewystarczającym smarowaniem. Badania termograficzne stosuje się także dla wykrycia nieszczelności (np. w systemach HVAC), zawilgotnienia (np. diagnostyka budowlana) czy badania poziomu cieczy w zbiornikach. Badania termowizyjne należy prowadzić zarówno w konserwacji okresowej jak i doraźnej.

Jak wybrać odpowiednią kamerę termowizyjną?

Przy wyborze kamery termowizyjnej należy najpierw zdefiniować zastosowania, do jakich będzie ona używana, oraz wymagane parametry i funkcje. Powinno się pamiętać, że kamery do zastosowań ogólnych, przemysłowych i budowlanych różnią się właściwościami technicznymi. Odpowiednią wygodę pracy zapewnią lekkie urządzenia, które można obsługiwać jedną ręką. Dodatkowym atutem będzie automatyczna (lub wykonywana jednym przyciskiem) regulacja ostrości.
Większość kamer oferuje funkcje nakładania na siebie obrazu widzialnego i podczerwonego. Warto wybrać model, który zapewnia dużą dokładność oraz pozwala tworzyć obrazy mieszane (zamiast popularnego picture-in-picture). Zaoszczędzi to użytkownikowi czasu przy analizie wyników i znacznie usprawni pracę. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość tworzenia notatek głosowych (dołączanych do pliku z obrazem) oraz nagrywania wideo w wielu trybach. Dzięki temu dokumentację można sporządzić szybko i wygodne. Na koniec należy zwrócić uwagę na dołączone do przyrządu oprogramowanie: powinno odpowiadać potrzebom użytkowników i pozwalać w pełni wykorzystać możliwości kamery, bez konieczności dokupywania upgrade'ów i aktualizacji.

Źródło: Fluke Europe B.V.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl