Dziś jest poniedziałek, 21 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 listopad 2005.

Układ automatycznej regulacji procesu

   Wzory językowe (language rules - reguły określone słowami), którym poświęcony jest ten artykuł, pomagają rozwiązać zagadnienie regulacji, szczególnie w sytuacjach gdy brak jest pomiarów o wysokiej wiarygodności. Jest to podstawowa  różnica w sposobie zbliżania się do matematycznego opisu regulowanego procesu w odniesieniu do trzech omawianych poprzednio metod regulacji w tym cyklu artykułów.


    Zastosowanie reguł wyrażonych słowami do rozwiązywania zagadnień regulacji narodziło się w momencie, gdy zaszła potrzeba rozwiązania problemu opisanego dokładną, matematyczną definicją, a mimo wszystko nie było to jednoznaczne, mogło służyć różnym celom. Także omawiane w poprzednich odcinkach tego cyklu tradycyjne metody, takie jak: regulacja klasyczna czy techniki zaawansowanej regulacji, potrzebują do swego działania wiarygodnego sygnału od przetworników pomiarowych na obiekcie, podających aktualną wartość mierzonego parametru. Jednak sygnały te nie zawsze docierają, a te, które dotarły, mogą być niewystarczające.
    W dodatku absolutna wartość zmiennej procesowej nie jest jedynym kryterium, które musi być brane pod uwagę. Ważniejszy może okazać się zakres zmian mierzonego parametru. Czasem pomiary lub inne dane muszą być odniesione do warunków o innym charakterze. Ważniejsze niż wyniki pomiaru lub dane z rejestrów pamięci mogą być czasem informacje o charakterze logiki matematycznej (algebry Boole'a), stwierdzające na przykład, że jakieś urządzenie pracuje lub nie. Właściwe działanie układu regulacji może też zależeć od zmieniających się w ciągu dnia warunków otoczenia, od rezultatów czy starannego wykonania czynności obsługi: czyszczenia, naprawiania lub innych.
    Po za tym nie każdy błąd jest jednakowo ważny. Czasem odchylenie w jedną stronę może być pominięte lub nie wymaga szybkiej odpowiedzi, podczas gdy dla odchylenia w drugą stronę konieczna będzie szybka i zdecydowana interwencja.
   Zasadniczym utrudnieniem jest fakt, że zagadnienia skutecznej regulacji mogą wymagać rozważenia wielu warunków powiązanych w logiczne kombinacje. Każdy z wymienionych wyżej warunków jest trudny do ujęcia w ścisłą matematyczną formułę. W takich przypadkach algorytm regulacji oparty na wzorze algebraicznym nie może dać zadowalającego rezultatu.

Pełna treść tego artykułu znajduje się w czasopiśmie CONTROL ENGINEERING Polska, listopad 2005 r. nr 9 (22), rok III.

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl