Dziś jest środa, 25 listopad 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
2 grudzień 2020
Seminarium EX - edycja XV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 kwiecień 2014.

Jak przetworniki momentu ułatwiają optymalizację hybrydowych układów jezdnych autobusów i ciężarówek

Jak przetworniki momentu ułatwiają optymalizację hybrydowych układów jezdnych autobusów i ciężarówek

Producenci OEM w przemyśle motoryzacyjnym powszechnie używają stanowisk badawczych lub specjalnych urządzeń do rozwoju oraz testów silników samochodowych. Odkąd technologia hybrydowa odgrywa coraz większą rolę w konstrukcji pojazdów, producenci sprzętu w tym OEM coraz częściej korzystają z takich udogodnień w rozwoju hybrydowo - elektrycznych układów napędowych dla przemysłu samochodów ciężarowych i autobusów. Elementy systemu napędu hybrydowo - elektrycznego może zawierać falownik chłodzony cieczą, silnik elektryczny AC o dużej mocy w stosunku do masy i reduktor podłączony bezpośrednio do standardowego wału napędowego i tylnej osi , aby zapewnić zasilanie trakcji i hamowane odzyskowe.

Aby zapewnić takim systemom efektywne wykorzystanie energii inżynierowie muszą precyzyjnie mierzyć zmienne elektryczne silnika / układu napędowego, takie jak prędkość obrotowa (obr/min) i moment obrotowy. Konfiguracja typowego stanowiska badawczego zwykle zawiera symulator baterii, przemiennik częstotliwości, silnik elektryczny, dynamometr, system akwizycji danych ( DAQ ), interfejs komunikacyjny i PC w obszarze sterowania. Dynamometr zapewnia symulację obciążenia systemu w celu odtworzenia sytuacji drogowych, którym mogą być poddane silnik elektryczny / układ napędowy, na przykład, gdy następuje napęd ciężkiego samochodu przy jeździe pod górę. Ten układ zwalnia inżynierów z konieczności prowadzenia rzeczywistych testów drogowych.

Należy pamiętać, że podczas badania mocy w silnikach spalinowych głównie rejestruje się sygnały mechaniczne, testowanie silników elektrycznych wymaga również pomiaru sygnałów elektrycznych pomiędzy przetwornicą i silnikiem.

Nieefektywna metoda pomiaru momentu obrotowego i prędkości

Wcześniej inżynierowie zbierali pomiary prędkości i momentu obrotowego silnika / układu przeniesienia napędu, przez zamontowanie (dużego) silnika elektrycznego na stanowisku pomiarowym przy użyciu łożysk, więc silnik mógł się obracać. Dynamometr był wyposażony w przetwornik siły i ramię reakcji momentu obrotowego. Inżynier wstępnie definiował cykl jazdy, co pozwalało dostarczyć przez falownik pewną ilość prądu do silnika i spowodować jego obrót, jak gdyby napędzając pojazd. Ramię powodowało nacisk na przetwornik siły, a tym samym pomiar siły ( silnik próbował się obracać ). Tak więc, na przykład, gdy ramię o długości jednego metra naciska w dół z siłą 1000 N oznacza to, że system generuje moment obrotowy 1000 Nm .

Problem jednak pojawił się w tym, że inercja mechaniczna maskowała subtelnościpomiarowe. Układy napędowe hybrydowe mogą pracować przy bardzo wysokich prędkościach, około 12000 obrotów na minutę, w porównaniu do typowych 6.000 obr/min w układzie napędowym z silnikiem benzynowym, które wprowadzają sygnały wysokiej częstotliwości zwykle nie spotykane podczas testów samochodów osobowych. Sygnały z przetwornika siły mogą zatem wyglądać klarownie, ale w rzeczywistości, sygnały mają wiele pików i dolin, bo układ napędowy rzeczywiście napotyka na skrajne warunki.

Nowe i ulepszone rozwiązania

Lepszym rozwiązaniem okazało się zastosowanie cyfrowego przetwornika momentu obrotowego T12 od HBM włączonego w układ z silnikiem elektrycznym, układem napędowym i dynamometrem. HBM oferuje produkty pomiarowe, w tym systemy do akwizycji danych, analiz i oprogramowania, usługi kalibracji, tensometry, oraz różnorodne przetworniki i czujniki.

Przetworniki T12 to konstrukcja, która czyta moment obrotowy bez-kontaktowo poprzez cyfrową telemetrię i prędkość za pomocą czujnika prędkości. Zintegrowany kondycjoner sygnału pomiarowego zapewnia wysoką jakość i wiarygodne sygnały. Pomiar prędkości i momentu obrotowego za pomocą tego przetwornika daje inżynierom niezbędne informacje o tym, z jaką prędkością porusza się system i ile momentu obrotowego jest potrzebne do ruchu z tą prędkością. Z tych danych, inżynierowie mogą obliczyć, jaka moc silnika / układu napędowego jest wymagana. Przetwornik T12 rejestruje dynamiczny moment obrotowy, wskazuje kierunek obrotu, a nawet może obliczyć moc mechaniczną. DAQ synchronicznie rejestruje sygnał elektryczny przetwornicy i silnika, jak i sygnały cyfrowe z przetwornika momentu aby dostarczyć napięcie, na przykład, jako równoważną wartość momentu obrotowego. Inne wyjścia mogą zawierać częstotliwości i prąd. Opcjonalna funkcja pozwala na wyjście danych do systemu akwizycji danych przez CAN lub Ethernet, co eliminuje konieczność konwersji cyfrowo-analogowej.

Przetworniki mogą odebrać sygnały o wysokiej częstotliwości , które są produkowane podczas testowania silnika elektrycznego / układu napędowego, więc inżynierowie mogą uzyskać dane, które normalnie nie byłyby widoczne. To pomaga im poprawić swoje projekty hybrydowych układów napędowych. Użytkownik może wykorzystywać przetwornik do strojenia systemu hybrydowego, ponieważ urządzenie pozwala dokładnie określić, ile prądu potrzeba do uzyskania pożądanej ilości momentu zamiast przybliżonych wartości. Charakteryzujący się wytrzymałością T12 wymaga tylko małej konserwacji, co przyspiesza czas rozwoju .

Poprawa efektywności silników elektrycznych i falowników

Ponadto HBM teraz oferuje rozwiązanie, które może przyczynić się do poprawy efektywności silników elektrycznych i falowników za pomocą przetwornika momentu T12 i systemu akwizycji danych Genesis HighSpeed również od HBM. Wspólnie pozwalają one uzyskać synchroniczny, dynamiczny pomiar sygnałów mechanicznych i elektrycznych. Ciągły zapis surowych danych online umożliwia analizę w czasie rzeczywistym dla określenia mocy czynnej i biernej, a także wydajności konwersji energii.

Źródło: HBM
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl