Dziś jest czwartek, 2 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 kwiecień 2014.

Radpol zwiększył zysk netto o 178% w I kw. 2014

Radpol zwiększył zysk netto o 178% w I kw. 2014

Grupa Radpol, wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie produktów dla energetyki, instalacji do przesyłu ciepła, a także instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, zwiększyła skonsolidowane przychody z 28,96 mln zł w I kw. 2013 do 38,82 mln zł w I kw. 2014 r., czyli o 34%. Jednocześnie Radpol odnotował wzrost skonsolidowanego zysku brutto na sprzedaży o 41% - z 7,22 mln zł w I kw. 2013 r. do 10,19 mln zł w I kw. 2014 r. oraz wzrost skonsolidowanego zysku netto o 178% do 1,7 mln zł na koniec I kw. 2014 r. wobec 0,61 mln zł rok wcześniej. EBITDA grupy wzrosła do 5,45 mln zł, czyli o 1,36 mln zł r/r (+33%). Wzrosty wyników odnotowane przez Radpol w pierwszych 3 miesiącach br. to efekt zarówno umacniania przez grupę pozycji na rynku krajowym, jak i rozwoju eksportu. W I kw. 2014 r. sprzedaż w Polsce wzrosła o 36% r/r do 34,06 mln zł, zaś sprzedaż za granicą o 19% r/r do 4,76 mln zł.

- Bardzo dobre wyniki pierwszego kwartału to efekt konsekwentnie realizowanej przez nas strategii rozwoju. Dzięki inwestycjom na kwotę 140 mln zł zrealizowanym w ciągu 6 lat, możemy konkurować na rynku produktami wytwarzanymi w światowej jakości technologiach, nierzadko o unikatowych cechach. Systematycznie zwiększamy też synergie generowane w ramach grupy dzięki kolejnym akwizycjom i poszerzaniu oferty produktowej. Dzięki ostatniemu przejęciu Finpol Rohr, w czerwcu ubiegłego roku, w naszych przychodach pojawił się nowy segment, systemy ciepłownicze, który zapewnił nam wzrost na poziomie 4 mln zł w pierwszym kwartale tego roku. Jednocześnie odnotowaliśmy zwiększenie sprzedaży o 5,89 mln zł, czyli o 20%, na wcześniejszej działalności. Znaczące wzrosty odnotowaliśmy na najwyżej marżowych segmentach, jak wyroby termokurczliwe, izolatory z elektroporcelany i żerdzie strunobetonowe, co przełożyło się na dynamiczne zwiększenie zysku netto - komentuje Krzysztof Pióro, prezes zarządu Radpol SA.

Największy wzrost przychodów w I kw. 2014 r. grupa Radpol odnotowała w segmencie żerdzi strunobetonowych - do poziomu 7 mln zł (+48% r/r). Sprzedaż izolatorów z elektroporcelany wzrosła w tym okresie o 16% do 4,66 mln zł, zaś flagowych produktów człuchowskiej fabryki Radpolu - wyrobów termokurczliwych - do poziomu 6,62 mln zł (+22%). Jednocześnie największą sprzedaż w grupie Radpol generowały nowoczesne systemu rurowe z PP i PE do przesyłu mediów. Ich sprzedaż wzrosła w I kw. 2014 r. wyniosła 12,28 mln zł, co stanowiło wzrost o 13% r/r.

Głównymi rynkami eksportowymi grupy Radpol w I kw. br. były Finlandia (ze sprzedażą na poziomie 627 tys. zł), Włochy (564 tys. zł), Estonia (492 tys. zł), Czechy (492 tys. zł) i Słowacja (461 tys. zł). Przychody realizowane w tych krajach stanowiły 55% eksportu. Najważniejszymi produktami eksportowymi Radpolu były izolatory z elektroporcelany i wyroby termokurczliwe (odpowiednio 2,06 mln zł i 1,7 mln zł sprzedaży zagranicznej w I kw. br.) oraz nowoczesne systemy rurowe z PE i PP do przesyłu mediów (ok. 0,7 mln zł sprzedaży zagranicznej w I kw. 2014 r.)

- W minionym kwartale pogoda była dużym sprzymierzeńcem realizowanych przez nas wzrostów, gdyż pozwoliła na uniknięcie dłuższych przestojów w inwestycjach infrastrukturalnych. Z drugiej strony, mamy coraz bardziej kompleksową i innowacyjną ofertę, coraz skuteczniej przebijamy się też z nią na różnych rynkach. Duże znaczenie ma solidność i pewność realizowanych przez nas zleceń oraz sprawność obsługi. Wszystkie te elementy pozwalają nam oczekiwać dalszych wzrostów  w kolejnych kwartałach. W najbliższych tygodniach nastąpi pełne uruchomienie bardzo nowoczesnej linii produkcyjnej w naszej fabryce w Kolonii Prawiedniki k. Lublina, dzięki której będziemy mogli produkować rury preizolowane, także z barierą antydyfuzyjną, w pełnym zakresie średnic, aż do wymiaru 1000 mm. Realizacja zleceń na te produkty pozwoli nie tylko na zwiększenie przychodów, ale także zysków, gdyż są to produkty generujące najwyższe marże w swojej grupie asortymentowej. W pierwszym kwartale tego roku kontynuowaliśmy też inwestycje w naszych fabrykach. Na rozwój mocy produkcyjnych, usprawnienie systemu sprzedaży i procesu zarządzania wydatkowaliśmy w tym okresie 5,24 mln zł, co też będzie miało wpływ na osiągane w przyszłości wyniki - zaznacza Krzysztof Pióro. 

***

Grupa Radpol to wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie instalacji do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także rozwiązań dla innych gałęzi przemysłu. Grupa prowadzi działalność w oparciu o pięć zakładów: Radpol w Człuchowie - wyroby termokurczliwe sieciowane radiacyjnie dla ciepłownictwa i energetyki, Finpol-Rohr - rury preizolowane, Elektroporcelana Ciechów - izolatory porcelanowe, Wirbet - żerdzie do słupów energetycznych linii przesyłowych, Rurgaz - rury do wody, kanalizacji, gazu z tworzyw sztucznych. Wyroby grupy są sprzedawane w Polsce oraz eksportowane do wielu krajów w Europie. Radpol SA od 2007 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Radpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl