Dziś jest czwartek, 27 luty 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9573 -0.13% 1EUR 4.3093 +0.23% 1GBP 5.1246 -0.47%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 marzec 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 77 
więcej
16 marzec 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom podstawowy 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 kwiecień 2014.

Radpol zwiększył zysk netto o 178% w I kw. 2014

Radpol zwiększył zysk netto o 178% w I kw. 2014

Grupa Radpol, wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie produktów dla energetyki, instalacji do przesyłu ciepła, a także instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, zwiększyła skonsolidowane przychody z 28,96 mln zł w I kw. 2013 do 38,82 mln zł w I kw. 2014 r., czyli o 34%. Jednocześnie Radpol odnotował wzrost skonsolidowanego zysku brutto na sprzedaży o 41% - z 7,22 mln zł w I kw. 2013 r. do 10,19 mln zł w I kw. 2014 r. oraz wzrost skonsolidowanego zysku netto o 178% do 1,7 mln zł na koniec I kw. 2014 r. wobec 0,61 mln zł rok wcześniej. EBITDA grupy wzrosła do 5,45 mln zł, czyli o 1,36 mln zł r/r (+33%). Wzrosty wyników odnotowane przez Radpol w pierwszych 3 miesiącach br. to efekt zarówno umacniania przez grupę pozycji na rynku krajowym, jak i rozwoju eksportu. W I kw. 2014 r. sprzedaż w Polsce wzrosła o 36% r/r do 34,06 mln zł, zaś sprzedaż za granicą o 19% r/r do 4,76 mln zł.

- Bardzo dobre wyniki pierwszego kwartału to efekt konsekwentnie realizowanej przez nas strategii rozwoju. Dzięki inwestycjom na kwotę 140 mln zł zrealizowanym w ciągu 6 lat, możemy konkurować na rynku produktami wytwarzanymi w światowej jakości technologiach, nierzadko o unikatowych cechach. Systematycznie zwiększamy też synergie generowane w ramach grupy dzięki kolejnym akwizycjom i poszerzaniu oferty produktowej. Dzięki ostatniemu przejęciu Finpol Rohr, w czerwcu ubiegłego roku, w naszych przychodach pojawił się nowy segment, systemy ciepłownicze, który zapewnił nam wzrost na poziomie 4 mln zł w pierwszym kwartale tego roku. Jednocześnie odnotowaliśmy zwiększenie sprzedaży o 5,89 mln zł, czyli o 20%, na wcześniejszej działalności. Znaczące wzrosty odnotowaliśmy na najwyżej marżowych segmentach, jak wyroby termokurczliwe, izolatory z elektroporcelany i żerdzie strunobetonowe, co przełożyło się na dynamiczne zwiększenie zysku netto - komentuje Krzysztof Pióro, prezes zarządu Radpol SA.

Największy wzrost przychodów w I kw. 2014 r. grupa Radpol odnotowała w segmencie żerdzi strunobetonowych - do poziomu 7 mln zł (+48% r/r). Sprzedaż izolatorów z elektroporcelany wzrosła w tym okresie o 16% do 4,66 mln zł, zaś flagowych produktów człuchowskiej fabryki Radpolu - wyrobów termokurczliwych - do poziomu 6,62 mln zł (+22%). Jednocześnie największą sprzedaż w grupie Radpol generowały nowoczesne systemu rurowe z PP i PE do przesyłu mediów. Ich sprzedaż wzrosła w I kw. 2014 r. wyniosła 12,28 mln zł, co stanowiło wzrost o 13% r/r.

Głównymi rynkami eksportowymi grupy Radpol w I kw. br. były Finlandia (ze sprzedażą na poziomie 627 tys. zł), Włochy (564 tys. zł), Estonia (492 tys. zł), Czechy (492 tys. zł) i Słowacja (461 tys. zł). Przychody realizowane w tych krajach stanowiły 55% eksportu. Najważniejszymi produktami eksportowymi Radpolu były izolatory z elektroporcelany i wyroby termokurczliwe (odpowiednio 2,06 mln zł i 1,7 mln zł sprzedaży zagranicznej w I kw. br.) oraz nowoczesne systemy rurowe z PE i PP do przesyłu mediów (ok. 0,7 mln zł sprzedaży zagranicznej w I kw. 2014 r.)

- W minionym kwartale pogoda była dużym sprzymierzeńcem realizowanych przez nas wzrostów, gdyż pozwoliła na uniknięcie dłuższych przestojów w inwestycjach infrastrukturalnych. Z drugiej strony, mamy coraz bardziej kompleksową i innowacyjną ofertę, coraz skuteczniej przebijamy się też z nią na różnych rynkach. Duże znaczenie ma solidność i pewność realizowanych przez nas zleceń oraz sprawność obsługi. Wszystkie te elementy pozwalają nam oczekiwać dalszych wzrostów  w kolejnych kwartałach. W najbliższych tygodniach nastąpi pełne uruchomienie bardzo nowoczesnej linii produkcyjnej w naszej fabryce w Kolonii Prawiedniki k. Lublina, dzięki której będziemy mogli produkować rury preizolowane, także z barierą antydyfuzyjną, w pełnym zakresie średnic, aż do wymiaru 1000 mm. Realizacja zleceń na te produkty pozwoli nie tylko na zwiększenie przychodów, ale także zysków, gdyż są to produkty generujące najwyższe marże w swojej grupie asortymentowej. W pierwszym kwartale tego roku kontynuowaliśmy też inwestycje w naszych fabrykach. Na rozwój mocy produkcyjnych, usprawnienie systemu sprzedaży i procesu zarządzania wydatkowaliśmy w tym okresie 5,24 mln zł, co też będzie miało wpływ na osiągane w przyszłości wyniki - zaznacza Krzysztof Pióro. 

***

Grupa Radpol to wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie instalacji do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także rozwiązań dla innych gałęzi przemysłu. Grupa prowadzi działalność w oparciu o pięć zakładów: Radpol w Człuchowie - wyroby termokurczliwe sieciowane radiacyjnie dla ciepłownictwa i energetyki, Finpol-Rohr - rury preizolowane, Elektroporcelana Ciechów - izolatory porcelanowe, Wirbet - żerdzie do słupów energetycznych linii przesyłowych, Rurgaz - rury do wody, kanalizacji, gazu z tworzyw sztucznych. Wyroby grupy są sprzedawane w Polsce oraz eksportowane do wielu krajów w Europie. Radpol SA od 2007 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Radpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl