Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
12 maj 2014.

Outsourcing w zdalnym monitorowaniu stanu maszyn

Outsourcing w zdalnym monitorowaniu stanu maszyn

Chociaż temat zdalnego monitorowania stanu maszyn nie jest nowy, dopiero od niedawna z usługi tej powszechnie korzystają zakłady produkcyjne w naszym kraju. Tak dynamiczny rozwój wspomnianej gałęzi utrzymania ruchu zawdzięczamy licznym korzyściom, które wynikają z zastosowania tego typu rozwiązania. Wśród nich, na pierwszym miejscu należy wymienić możliwość pozyskania informacji o stanie maszyny z dowolnego miejsca, z którego mamy dostęp do sieci Internet, jak również automatyzację części pracy (pozyskanie danych odbywa się dzięki raz zainstalowanemu systemowi akwizycji). Warto również zwrócić uwagę na znaczne obniżenie kosztów personelu poprzez zmniejszenie liczby pracowników niezbędnych do utrzymania maszyny w ruchu.

System do zdalnego monitorowania maszyn (przykładowo VIBcare firmy EC Systems) jest więc kompleksowym rozwiązaniem, które z jednej strony pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a z drugiej zaś zwiększa możliwość wczesnego wykrycia uszkodzenia maszyny i zaplanowania jej remontu. Dzieje się tak, ponieważ w firmach outsourcingowych za nadzór diagnostyczny nad maszynami Klientów nierzadko odpowiadają specjaliści, którzy swoje doświadczenie budowali monitorując dziesiątki, a nawet setki maszyn z różnych gałęzi przemysłu.

Współpraca z tak wykwalifikowanym personelem umożliwia poszerzenie kompetencji pracowników zleceniodawcy, jak również stanowi dla nich merytoryczne wsparcie, pomagając w podjęciu decyzji o wyłączeniu maszyny, zmianie parametrów pracy lub też zwróceniu uwagi na zachowanie poszczególnych elementów kinematycznych urządzenia.

Często oszczędności związane z redukcją personelu przeznaczane są na dodatkowe "oczujnikowanie" monitorowanego obiektu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ umożliwia pozyskanie dodatkowych, uzupełniających informacji o maszynie, co z kolei przyspiesza oraz ulepsza proces diagnostyki jej stanu. Ponadto, powszechnie stosowanym rozwiązaniem przez firmy oferujące zdalny monitoring jest zapewnienie profesjonalnego oprogramowania z kompleksowym wsparciem technicznym. Pracownicy zleceniodawcy otrzymują narzędzie, którego obsługi uczą się pod okiem specjalistów usługobiorcy, tak aby po wygaśnięciu umowy już w pełni samodzielnie wykorzystać jego możliwości.

Nie sposób nie zadać pytania: na co warto zwrócić uwagę wybierając firmę, której powierza się zdalny nadzór nad pracą maszyn? Odpowiedź jest prosta: na koszty i kompetencje. O sposobach analizy opłacalności outsourcingu oraz efektywności świadczonej usługi napisano już wiele artykułów, zatem skupmy się nad drugim zagadnieniem.

Kompetencje to przede wszystkim doświadczenie ludzi, którym powierza się nadzór nad maszynami. Przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z portfolio, opinią dotychczasowych Klientów zleceniobiorcy czy przebytymi przez jego pracowników szkoleniami. Pożądanym jest, aby nad stanem maszyny czuwali specjaliści, których zakres umiejętności i wiedzy dorównuje lub też przewyższa kompetencje pracowników zleceniodawcy. Czasem zdarza się, że firma outsourcingowa współpracuje blisko z uczelniami technicznymi, co powoduje, że w diagnostyce maszyn stosuje się najnowsze narzędzia i wiedzę techniczną. Może to stanowić ich przewagę nad konkurencją.

Reasumując, rosnąca popularność wykorzystania firm zewnętrznych w monitorowaniu stanu maszyn i urządzeń ma swoje przyczyny. Obniżenie kosztów, wzrost skuteczności diagnostyki, współpraca z firmami o dużym doświadczeniu w danej gałęzi przemysłu, to tylko wybrane korzyści, które stoją za tym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, aby krok ten był poprzedzony głęboką analizą opłacalności i oceną ryzyka.


 
mgr inż. Marcin Strączkiewicz
Specjalista ds. diagnostyki EC Systems
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie


mgr inż. Marcin Strączkiewicz
Specjalista ds. diagnostyki EC Systems
Źródło: EC Systems Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl