Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
23 maj 2014.

Interfejsy przekaźnikowe do wszystkich standardowych zastosowań Łączenie w usystematyzowany sposób.

Interfejsy przekaźnikowe do wszystkich standardowych zastosowań Łączenie w usystematyzowany sposób.

Na rynku dostępna jest obecnie niezliczona oferta interfejsów przekaźnikowych. Dlatego można zadać pytanie, co oferuje Rifline complete? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Niewiele przemysłowych komponentów znajduje tak częste i wszechstronne zastosowanie jak przekaźniki elektromechaniczne. Niezależnie od tego, jakie zadanie łączeniowe i w jakiej gałęzi przemysłu ma pracować przekaźnik - to prawidłowo dobrany, zawsze będzie niezawodnie wykonywać swoje zadanie w całym okresie eksploatacji.

Szybki montaż, oprzewodowanie i opisywanie

Zaczynając od prostej separacji potencjałów między sterownikiem a obiektem poprzez zwielokrotnienie sygnałów aż do wzmocnienia mocy, użytkownik ma dla każdego przypadku możliwość zastosowania różnych produktów od różnych producentów (Rysunek 1). I właśnie tutaj zaczynają się trudności, ponieważ wszystkie komponenty muszą być łatwe w obsłudze, a w szczególności w przypadku, gdy różne interfejsy dla poszczególnych zadań są z sobą zestawiane w zespół. Montaż, oprzewodowanie i opisywanie przekaźników musi być możliwie jak najbardziej intuicyjne, szybkie i przejrzyste, gdyż tylko tak upraszcza się projektowanie i optymalizuje czas i koszty. Oprócz tego pożądane są możliwie jak najmniejsze wymiary, szczególnie jeśli chodzi o szerokość i głębokość obudowy. Zapewnia to elastyczność podczas montażu przekaźników w szafach sterowniczych.

W warunkach eksploatacji przekaźniki muszą spełniać dodatkowe wymagania jak np. łatwość serwisowania zapewniona poprzez wtykowe przekaźniki, które mogą być łatwo i szybko wymienione w przypadku uszkodzenia. Niezbędna przejrzystość zapewniona jest przez jednoznaczne rozpoznawanie stanu przekaźnika poprzez wskaźnik LED i oznakowanie. Ważnym czynnikiem jest również nieskomplikowana obsługa podczas modyfikacji lub rozbudowy aplikacji.


Rysunek 1:
Standardowe aplikacje przekaźnikowe wymagają elastycznych cech.


Wielostronne korzyści w jednorodnym wzornictwie

Rodzina produktów Rifline complete stanowi jednolity system przekaźników sprzęgających. Po stronie wejścia na wszystkich gniazdach można zmostkować potencjał minus (A2) mostkami wtykowymi co znacznie redukuje czas potrzebny na oprzewodowanie. Gniazda przekaźnikowe posiadają zaciski push-in umożliwiające przyłączenie przewodu bez użycia narzędzi a liczne materiały opisowe zapewniają przejrzystość instalacji. Wszystkie akcesoria pochodzą ze sprawdzonego programu złączek szynowych Clipline. Jednolita konstrukcja umożliwia łatwą i szybką rozbudowę lub zmianę zastosowania. Uniwersalny, wtykowy moduł czasowy pozwala w razie potrzeby na łatwe przekształcenie w przekaźnik czasowy.

Łatwe przekształcenie w przekaźnik czasowy

Rifline complete, nowy system przemysłowych przekaźników firmy Phoenix Contact, spełnia wszystkie wymienione poprzednio wymagania.
Składa się on z siedmiu różnych wersji gniazd w wykonaniu od RIF-0 do RIF-4 - od wersji z jednym zestykiem zwiernym do wersji z czterema zestykami przełącznymi. Dźwignia blokująca i wtykowe moduły funkcyjne ze wskaźnikiem świetlnym, zabezpieczenie przed zmianą biegunowości i moduły przeciwzakłóceniowe dopełniają spektrum oferty. Jeżeli wymagana jest duża częstość łączenia to w gniazdach RIF-0 i RIF-1 mogą być instalowane przekaźniki półprzewodnikowe.


Rysunek 2:
Moduły czasowe w łatwy sposób przekształcają Rifline complete w przekaźniki czasowe

Oprócz indywidualnych kombinacji pojedynczych komponentów dostępne są również zmontowane i przebadane kompletne moduły, które trzeba tylko podłączyć. Główną atrakcję portfolio stanowi wąski, wtykowy moduł czasowy z trzema funkcjami czasowymi -opóźnieniem załączenia, impulsu przy załączaniu, generatora impulsów (Rysunek 2). Użytkownik może ustawić cztery zakresy czasowe od 0,5 sekundy do 100 minut. Moduł, który przekaźniki Rifline complete przekształca w przekaźniki czasowe, jest w tej samej obudowie co moduły ochronne i może być podłączony do wszystkich typów gniazd od RIF-1 do RIF-4.


Rysunek 3:
Technika push in łączy szybko, pewnie i bez użycia narzędzi

Korzyści dla użytkownika pojawiają się już przy oprzewodowywaniu, ponieważ sprawdzona technika push in umożliwia szybkie przyłączanie przewodów bez użycia narzędzi. W tym celu przygotowany przewód jest po prostu wtykany przy użyciu niewielkiej siły (Rysunek 3). Redukuje to znacznie czas i koszty instalacji. Ponadto stałe siły stykowe i trwałe, niezawodne połączenie przyczyniają się do wysokiej niezawodności całej aplikacji. W razie potrzeby przewód można wygodnie odłączyć naciskając przycisk odryglowujący - nawet długopisem.


Rysunek 4:
Mostek wtykowy do łączenia potencjału minus (A2)

Szybkie mostkowanie wielu interfejsów przekaźnikowychRysunek 5:
Standardowe akcesoria systemu złączek szynowych Clipline complete ułatwiają montaż, oprzewodowanie i opisywanie

Dzięki ujednoliconej budowie, różne wersje gniazd można dowolnie zestawiać ze sobą i niezależnie od ich szerokości i łączyć mostkami potencjał minus A2(Rysunek 4). W przypadku wersji RIF-0 i RIF-1 można ponadto łączyć mostkami stronę zestyków. Mostki wtykowe, tak jak i materiały opisowe oraz wtyki pomiarowe, to standardowe akcesoria z systemu złączek szynowych systemu Clipline complete, które wielu użytkowników już stosuje i ma na magazynie (Rysunek 5). Zmniejsza to nakłady na projektowanie, zakupy i składowanie komponentów.

Od wąskich przekaźników sprzęgających FIF-0 aż do odpowiedników małych styczników RIF-4 440 V AC/16 A - nowy system przekaźników Rifline complete spełnia istotne wymagania, które użytkownik stawia interfejsom przekaźnikowym przy projektowaniu, budowaniu i uruchamianiu swoich aplikacji

Mgr inż. Rafał Sypniewski, Phoenix Contact sp. z o.o.
Źródło: Phoenix Contact Sp. z o.o
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl