Dziś jest poniedziałek, 21 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
26 maj 2014.

PANDUIT - elektroinstalacyjne kanały kablowe

PANDUIT - elektroinstalacyjne kanały kablowe

Powstaniu firmy Panduit przyświecały dwa główne cele: oferować produkty obniżające koszty instalacji i użytkowania oraz zapewnić, najwyższą z osiągalnych jakość i funkcjonalność produkowanych elementów. Od ponad 50-ciu lat firma poświęca szczególnie wiele uwagi procesowi projektowania i produkcji kanałów kablowych, przeznaczonych na szeroko rozumiany rynek elektroinstalacyjny. Profil produkcji obejmuje żebrowane i nie żebrowane kanały przemysłowe, systemy kanałów do zastosowań biurowych oraz specjalne kanały, dedykowane do prowadzenia instalacji światłowodowych

Przemysłowe kanały kablowe

Firma Panduit rozpoczęła swoją działalność produkcyjną w roku 1955 od wprowadzenia na rynek żebrowanych i nie żebrowanych, przemysłowych kanałów kablowych z tworzywa sztucznego, jako alternatywę do stosowanych wówczas powszechnie kanałów metalowych. Wieloletnie doświadczenia w produkcji doprowadziły do godnej uwagi perfekcji wykonania. Oferowane kanały przez cały okres przechowywania i użytkowania zachowują swój pierwotny kształt, a dzięki specjalnej technologii, krawędzie pozostające po wyłamanych żebrach lub usuniętej ścianie są wolne od ostrych zadziorów i nie powodują uszkodzeń izolacji przewodów. Podstawowy materiał wykonania, to PVC o klasie palności zgodnej z UL94V-0 i dopuszczalnej temperaturze pracy do 50oC.

Kanały dostępne są w kilku wersjach asortymentowych:

 • o standardowej szerokości żeber
  • typ F (wymiary calowe),
  • typ MC (wymiary metryczne),
  • typ CWD, kanały narożnikowe,
  • typ DRD, kanały na szynę DIN,
 • o poszerzonych wymiarach żeber
  • typ G, kanały ze standardową pokrywą,
  • typ H, kanały z uchylną pokrywą,
  • typ FS, kanały pełne, zapewniające szczelność na poziomie IP40,
  • typ D, kanały z okrągłymi otworami.

Kanały z PVC wykorzystywane są standardowo m. in. w rozdzielnicach lub szafkach sterowniczych systemów automatyki, mogą również z powodzeniem służyć do ochrony instalacji przesyłających dane i głos. Asortyment przeznaczony na rynek europejski posiada znak CE. Profil produkcji przewiduje bardzo szeroki asortyment: począwszy od wymiarów 25x25mm, poprzez różne kombinacje wysokości i szerokości, na wymiarach 100x100mm skończywszy.

Osobną grupę stanowią żebrowane kanały przeznaczone do uporządkowanego prowadzenia kabli w instalacjach pracujących w trudnych lub specyficznych środowiskach. Do tej grupy asortymentowej należą kanały wykonane z tworzywa nie emitującego podczas palenia związków halogenu - typ NNC, klasa palności UL94V-0, dopuszczalna temperatura pracy do 105oC, kanały typu TMC - trudnopalne, o niskiej emisji dymu i gazów toksycznych, czy też wykonane z Norylu? (marka handlowa firmy General Electric), bezhalogenowe, o klasie palności UL94V-1 i dopuszczalnej temperaturze pracy do 95oC - typ NE. Cała grupa posiada znak CE. Typowe miejsca instalacji, to środki transportu drogowego, kolejowego i morskiego, urządzenia przemysłu wydobywczego i paliwowego oraz urządzenia medyczne.

Oprócz samych kanałów, dostępny jest cały szereg akcesoriów dodatkowych: pokrywy z elementami antypoślizgowymi, uchwyty naścienne, przegrody, nity, uchwyty kablowe oraz narzędzia do przycinania kanałów, wycinania żeber i zaciskania nitów mocujących. Oferowane są również specjalne "rękawy" z siatki ochronnej pozwalające na łagodne i bezpieczne wyjście przewodów z kanału kablowego w miejscach wymagających częstych zgięć lub ruchu.

Systemy kanałów biurowych

Estetyka i funkcjonalność należą do najważniejszych cech pomieszczeń biurowych. Wszędzie tam, gdzie instalacja musi być prowadzona w sposób widoczny, zastosowane rozwiązania powinny zapewniać możliwie dyskretne prowadzenie przewodów oraz łatwy dostęp do przyłączy logicznych i elektrycznych, a montowane kanały kablowe muszą stanowić integralną część wystroju wnętrza. Takie założenia na pewno spełniają systemy kanałów kablowych PAN-WAY? firmy Panduit.

Bardzo bogaty program produkcyjny obejmuje m. in. następujące grupy asortymentowe:

 • system LD, jednoczęściowe minikanały w trzech rozmiarach: 12x20mm, 15x26mm, 24x38mm. Kanał o największych wymiarach dostępny jest również w wersji ze zintegrowaną przegrodą.
 • system T45, kanały o wymiarach 60x32mm z uchylną pokrywą
 • system T70, kanały o wymiarach 103x45mm z pokrywą o szerokości 70mm
 • system TG70, kanały o wymiarach 135x68mm z pokrywą o szerokości 70mm, narożniki zewnętrzne i wewnętrzne o regulowanych kątach rozwarcia
 • system Twin-70, szerokie, podwójne kanały kablowe o wymiarach 184x45mm z dwoma pokrywami o szerokości 70mm
 • system Cove Raceway, trójkątne kanały narożnikowe o bokach szerokości 90mm, powierzchnie pokryw i kształtek przystosowane do malowania, zgodnie z zaprojektowanym wystrojem wnętrza
 • system Office Furniture Raceway, jednoczęściowe kanały kablowe o wymiarach 48x44mm przeznaczone do montażu na biurowych ściankach działowych, dostępne w kilku najbardziej typowych kolorach, dostosowanych do barwy ścianek
 • system Pan-Pole, dzielone lub jednokomorowe aluminiowe słupki kablowe o długości 336mm lub 397mm z pokrywami z tworzywa sztucznego.

Każda rodzina proponowanych kanałów kablowych wyposażona jest w przegrody, adaptery do montażu przyłączy logicznych i elektrycznych oraz komplet kształtek i akcesoriów pozwalających na zachowanie wymaganego przez normy okablowania, minimalnego promienia gięcia dla miedzianych kabli kategorii 5 lub 6 oraz kabli światłowodowych. Systemy kanałów wykonanych z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego, pozwalają również na łatwy dostęp do kabli i przyłączy, prostą i szybką rozbudowę oraz zmiany. Kanały kablowe firmy Panduit w połączeniu z systemem przyłączy PAN-NET, to optymalne rozwiązanie do prowadzenia i integracji okablowania poziomego kategorii 5 lub 6, w wersji nieekranowanej, ekranowanej, światłowodowej oraz do kabli elektrycznych i koncentrycznych.

Kanały światłowodowe

Utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa i bezawaryjnej pracy oraz łatwe zarządzanie, również w warstwie fizycznej sieci, to nadrzędne zagadnienia występujące w pracy administratora centrum danych. Panduit dostarcza kompletne systemy prowadzenia, zarządzania i dystrybucji kabli światłowodowych, przeznaczone na rynek przedsiębiorstw o rozbudowanej infrastrukturze teleinformatycznej oraz rynek dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych. Zadaniem systemów składających się z kanałów, łączników i specjalnie profilowanych kształtek oraz uchwytów montażowych jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz uporządkowane prowadzenie kabli światłowodowych na drodze pomiędzy i ponad stojakami lub szafami dystrybucyjnymi.

System FiberRunner, to rodzina kanałów światłowodowych o wymiarach 12x4", 6x4", 4x4" i 2x2", dostępnych w kolorze żółtym lub pomarańczowym. System ten został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o szybkim i łatwym montażu, przy zachowaniu koniecznej wytrzymałości mechanicznej oraz odpowiedniej sztywności światłowodowego traktu kablowego; to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kanałów i drabinek. Łatwość instalacji zapewnia nowy, opracowany w laboratoriach firmy Panduit, nie wymagający użycia narzędzi system montażu. Specjalny zatrzask QuickLock pozwala na łączenie poszczególnych elementów traktu w czasie krótszym niż 5 sekund, czyli około sześć razy szybciej niż przy zastosowaniu standardowego montażu śrubowego.

System Fiber-Duct powstał na bazie przemysłowych kanałów kablowych o wymiarach 4x4"oraz 2x2". Elementy systemu dostępne w kolorze żółtym lub pomarańczowym, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, wymuszają zachowanie wymaganego przez normy dwucalowego promienia gięcia światłowodów. W ten sposób włókna chronione są przed naprężeniami i powstawaniem mikropęknięć powodujących wzrost niepożądanego tłumienia sygnałów. Oba systemy można ze sobą łączyć, dzięki czemu łatwo dopasować wymaganą konfigurację instalacji do warunków technicznych pomieszczenia.

Źródło: Radiotechnika Marketing sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl