Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 maj 2014.

Dławiki Wieloszczelinowe wTechnologii ElhandCutCore

Dławiki Wieloszczelinowe wTechnologii ElhandCutCore

Elementy indukcyjne w energoelektronice pracują w warunkach obecności prądów wyższych harmonicznych oraz prądów o częstotliwościach wynikających z kluczowania półprzewodników. Przykładami zastosowańsą indukcyjności pasywnych i aktywnych filtrów orazdławiki silnikowe, pracujące na wyjściu przemienników częstotliwości [1,2]. Trudne warunki pracydławików wywołują szereg problemów technicznych. Dławiki indukcyjnesą często źródłem hałasu, zakłóceń elektromagnetycznych inadmiernych strat mocy. Artykuł przedstawiawłasnościdławików z rdzeniami wieloszczelinowymi wykonanymi w innowacyjnej technologii ElhandCutCore TM przeznaczonych do pracy w aplikacjach energoelektronicznych.

Strumień rozproszeniadławika

Złożonym zagadnieniem projektowym jest prawidłowe określenie strat mocy dławika. Powodem trudności jest wy stępowanie strumienia rozproszenia wokół szczelin powietrznych w rdzeniu. Strumień ten wywołuje dodatkowe straty mocy w rdzeniu, elementach konstrukcyjnych rdzenia a nawet w uzwojeniu dławika. W skrajnym przypadku rozproszenie dławika może być tak duże ,iż strumień rozproszenia będzie sprzęgał się z ferromagnetycznymi elementami znajdujący mi się w pobliżu dławika (np. obudowa) wywołując w nich straty mocy . Straty tak powstające mogą mieć charakter wiroprądowy i histerezowy [3]. Klasycznym rozwiązaniem technologicznym ograniczającym straty w rdzeniu jest zastosowanie materiału magnetycznego o bardzo wąskiej pętli histerezy co zapewnia niskie straty histerezowe oraz pakietowanie rdzenia z izolowanych blach o możliwie małej grubości w kierunku przebiegu strumienia. Taka technologia doskonale sprawdza się w rdzeniach transformatorowych. W przypadku rdzeni dławików gdzie mamy do czynienia z nieciągłością rdzenia w miejscach szczelin powietrznych samo pakietowanie i dobry materiał magnetyczny już nie wy starcza. W obszarach przy szczelinowych wy stępuje zmiana kierunku przebiegu strumienia, a tym samym bardzo intensywne generowanie strat o podłożu wiroprądowym w materiale rdzenia, uzwojeniu oraz elementach przewodzących znajdujących się w zasięgu strumienia [4, 5].

Liniowość charakterystyki magnetycznej dławika jest ważnym parametrem użytkowym. Osiągnięcie wymaganej liniowości wymusza zastosowanie szerokich szczelin powietrznych w rdzeniu, co prowadzi do zwiększenia strat mocy i wzrostu temperatury , zwłaszcza w obszarach przy szczelinowych. Występowanie znacznych różnic temperatury pomiędzy poszczególnymi obszarami rdzenia, uzwojenia czy konstrukcji dławika jest bezpośrednim następstwem powstawania w nich dodatkowych strat mocy . W przypadku klasycznych konstrukcji rdzeni dławikowych niełatwo wyznaczyć wartości strat i temperatury metodami analitycznymi. Trudno wyliczalne dodatkowe straty mocy związane z nadmiernym strumieniem rozproszenia wokół szczelin, którego źródłem są prądy o częstotliwościach harmonicznych i modulacji PWM, mogą przewyższać straty podstawowe występujące w rdzeniu i uzwojeniu dławika.

Rdzeńw technologii ElhandCutCoreTM

W wyniku prac rozwojowych i badań prowadzonych w firmie ELHAND Transformatory Sp. z o.o., powstała innowacyjna technologia produkcji rdzeni wieloszczelinowych ElhandCutCoreTM. Wieloletnia praktyka produkcyjna oraz analizy rozkładu pola magnetycznego w rdzeniu pozwoliły stworzyć technologię produkcji rdzeni dławikowych, znacznie ograniczającą lub całkowicie eliminującą wszystkie wymienione problemy techniczne.


Rys.1 Przebieg strumienia w rdzeniu: a) standardowym, b) wieloszczelinowym
ΦG-strumieńgłówny, ΦR-strumień rozproszenia

Rdzeń wykonany w technologii ElhandCutCoreTM pozwala uzyskać stałą wartość indukcyjności w szerokim zakresie zmian prądu dławika (liniowość magnetyczną), ogranicza hałas generowany przez dławik oraz eliminuje zewnętrzne pole magnetyczne. Dzięki czemu zmniejszeniu ulegają straty dodatkowe w rdzeniu, uzwojeniu i elementach konstrukcyjnych. Rozmieszczenie w rdzeniu odpowiedniej sekwencji szczelin powietrznych w połączeniu z precyzyjnym wyznaczeniem ich szerokości pozwala kształtować rozkład pola elektromagnetycznego wewnątrz i na zewnątrz rdzenia (Rys.1). Podział szczeliny powietrznej zmniejsza niekorzystne oddziaływanie strumienia rozproszenia oraz pozwala uzyskać równomierny rozkład indukcji w rdzeniu dławika.

ELHAND Transformatory Sp. z o.o. produkuje wysokiej jakości, nisko stratne dławiki z rdzeniami wieloszczelinowymi w technologii ElhandCutCoreTM znajdujące zastosowanie min. w energoelektronice, przemyśle górniczym, transporcie kolejowym, energetyce wiatrowej.

Literatura

[1] Łukiewski M., Dławiki silnikowe, Wiadomości Elektrotechniczne, 3 (2001)
[2] Morozow I., Łukiewski M., Dławiki współpracujące z energooszczędnymi przemiennikami częstotliwości., Napędy i Sterowanie, 5-6 (2005)
[3] Dąbrowski M., Analiza obwodów magnetycznych. Straty mocy w obwodach. PWN, Poznań(1981)
[4] Roshen W. A. Fringing Field Formulas and Winding Loss Due to an Air Gap, IEEE Trans. on Magn., vol.43, no.8 (2007)
[5] Bossche A., Cekov Valchev V., Improved calculation of winding losses in gapped inductors, Jurnalof Applied Physics 97, 10Q703 (2005)
[6] Łukiewski M., Hałas dławików indukcyjnych, Napędy i Sterowanie, 12 (2008)

Źródło: Elhand
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl