Dziś jest niedziela, 19 styczeń 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8053 +0.22% 1EUR 4.2344 -0.01% 1GBP 4.9682 +0.24%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
20 styczeń 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom podstawowy 
więcej
23 styczeń 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 75 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 lipiec 2014.

Uniwersalne rozwiązania zasilające dla systemów PV

Uniwersalne rozwiązania zasilające dla systemów PV

W artykule przedstawione są charakterystyki nowych produktów przeznaczonych do systemów fotowoltaicznych, magazynowania energii oraz podtrzymania zasilania firmy Victron Energy - wiodącego holenderskiego producenta takich rozwiązań.

EasySolar

EasySolar to kompletne rozwiązanie do systemów fotowoltaiki umieszczone w jednej obudowie. Po podłączeniu baterii akumulatorów i ogniw fotowoltaicznych urządzenie odpowiada za cały proces przetwarzania, magazynowania i dystrybucji energii. Składa się z ultraszybkiego kontrolera ładowania (MPPT), inwertera z wyjściem sinusoidalnym i zaawansowanej ładowarki akumulatorów, a wszystko zamknięte w jednej obudowie, łatwej do połączenia.


System EasySolar MPP5 75/90

Całość uzupełnia układ dystrybucji energii zawierający zabezpieczenia nadprądowe i RCD. Do urządzenia można podłączyć do trzech łańcuchów paneli PV. Sterownik kontroluje cały cykl pracy zabezpieczając akumulator przed przeładowaniem, a nawet wymusza ładowanie baterii z sieci, gdy jest taka potrzeba. Konfiguracja systemu jest dokonywania za pomocą specjalnego oprogramowania Power Assist za pomocą, którego można kontrolować i programować wszystkie parametry pracy.

EasySolar dostępny jest w dwóch wersjach. Jedna współpracuje z akumulatorem 12-woltowym przy zakresie napięć wejściowych 9,5-17 V, druga z 24-woltowym (19-33 V).

Wyjściowe napięcie przemienne z inwertera ma napięcie 230 VAC stabilizowane z dokładnością 2%, nominalna moc wyjściowa dla obu urządzeń wynosi 1200 W. Warto zauważyć, że inwerter może być przeciążany chwilowo aż do 3 kW, co pozwala na bezproblemowe sterowanie odbiorników pobierających duży prąd rozruchowy. Pozostałe parametry inwertera też są bardzo korzystne - sprawność konwersji wynosi 92% dla akumulatora 12 V i aż 94% dla 24 V, a pobór mocy w stanie bez obciążenia tylko 2 lub 3 W odpowiednio.

Sieciowa ładowarka akumulatora zapewnia ładowanie w kilku trybach, w tym szybkim, gdzie prąd ładowania sięga 70 A (12 V) i 40 A (24 V). Warto zauważyć, że ładowarka ma wbudowany układ korektora współczynnika mocy (PFC=1) i nie wprowadza dodatkowych zaburzeń do sieci energetycznej.

Ładowarka współpracująca z ogniwami fotowoltaicznymi zapewnia maksymalny prąd ładowania 50 A przy mocy wyjściowej 700 lub 1400 W (dla wersji 24 V). Sprawność konwersji energii jest bardzo wysoka aż 98%, co przy niskim poborze prądu przez układ elektroniczny ładowarki zapewnia maksymalne wykorzystanie energii dostępnej z paneli PV. Obie ładowarki (sieciowa i solarna) mają wbudowane układy kompensacji temperaturowej parametrów ładowania akumulatora w zależności od warunków środowiskowych.

Całe urządzenie pracuje w zakresie temperatur od -20 do +50°C i umieszczone jest w solidnej obudowie z aluminium o wymiarach 745×214×110 mm i waży 15 kg.

Regulatory ładowania Blue Solar (MPPT)


System ECOmulti

Ultraszybkie kontrolery ładowania BlueSolar (MPPT) zwiększają ilość efektywnie wykorzystanej energii uzyskanej z ogniw fotowoltaicznych. Technologia MPPT (maximum power point tracking) zapewnia śledzenie punktu mocy maksymalnej na charakterystyce V-I paneli fotowoltaicznych, co poprawia wydajność systemu, zwłaszcza przy zmieniającej się pogodzie lub szybko przesuwających się na niebie chmurach.

Urządzenia współpracują z akumulatorami 12 i 24 V (automatyczna selekcja) i dostępne są w kilku wersjach różniących się maksymalną wydajnością procesu ładowania. MPPT 150/35, na przykład, dostarcza prąd ładowania do 35 A, przy napięciu baterii ogniw fotowoltaicznych 150 V (napięcie na otwartych zaciskach). Sprawność konwersji energii jest bardzo wysoka aż 98%, a pobór prądu przez układ ładowarki wynosi jedynie 10 mA.

Kontroler zawiera rozbudowane układy zabezpieczające: przed zwarciem, przeciążeniem i przegrzaniem, a także odwrotnym podłączeniem panelu i ma kompensację temperaturowa procesu ładowania. Urządzenie pracuje w zakresie temperatur od -30 do +60°C, umieszczone zostało w obudowie o wymiarach 130×186×70 mm (IP43) i waży 1,25 kg. Dostępny jest też port VE Direct pozwalający na programowanie, zdalne sterowanie i monitoring pracy.

ECOmulti


Regulator ładowania MPP5 150/35

ECOmulti to rozwiązanie typu all-in-one do magazynowania energii odnawialnej w domu. Składa się z baterii akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 2,3 kWh z zaawansowaną ładowarką oraz inwertera dostarczającego napięcia sieci. Wbudowany panel sterowniczy ułatwia konfigurację.

Urządzenie jest montowane na ścianie i może służyć jako zasilacz UPS, gdy brakuje energii z sieci energetycznej. Pozwala wykorzystać tańszą taryfę nocną do ładowania akumulatora lub łączyć ładowanie z sieci z innym źródłem energii odnawialnej, np. instalacją PV, a w sytuacji, gdy akumulator jest w pełni naładowany dodatkowo kierować energię do innych odbiorników, np. nagrzewnicy wody.

Moc wyjściowa falownika sięga 3 kVA (wyjście 1-fazowe, 230 V), ale chwilowo można pobrać moc dwukrotnie większą. Sprawność konwersji wynosi aż 94%, a pobór mocy bez obciążenia jedynie 10 W. Wbudowany akumulator litowo jonowy w technologii fosforowej ma nominalne napięcie 25,6 V oraz pojemność 90 Ah (+25°C). Zawiera układ balansowania i zabezpieczenia, a jego żywotność określana jest na 2000 cykli (dla spadku wydajności do 80%).

Źródło: Dacpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl