Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 lipiec 2014.

Uniwersalne rozwiązania zasilające dla systemów PV

Uniwersalne rozwiązania zasilające dla systemów PV

W artykule przedstawione są charakterystyki nowych produktów przeznaczonych do systemów fotowoltaicznych, magazynowania energii oraz podtrzymania zasilania firmy Victron Energy - wiodącego holenderskiego producenta takich rozwiązań.

EasySolar

EasySolar to kompletne rozwiązanie do systemów fotowoltaiki umieszczone w jednej obudowie. Po podłączeniu baterii akumulatorów i ogniw fotowoltaicznych urządzenie odpowiada za cały proces przetwarzania, magazynowania i dystrybucji energii. Składa się z ultraszybkiego kontrolera ładowania (MPPT), inwertera z wyjściem sinusoidalnym i zaawansowanej ładowarki akumulatorów, a wszystko zamknięte w jednej obudowie, łatwej do połączenia.


System EasySolar MPP5 75/90

Całość uzupełnia układ dystrybucji energii zawierający zabezpieczenia nadprądowe i RCD. Do urządzenia można podłączyć do trzech łańcuchów paneli PV. Sterownik kontroluje cały cykl pracy zabezpieczając akumulator przed przeładowaniem, a nawet wymusza ładowanie baterii z sieci, gdy jest taka potrzeba. Konfiguracja systemu jest dokonywania za pomocą specjalnego oprogramowania Power Assist za pomocą, którego można kontrolować i programować wszystkie parametry pracy.

EasySolar dostępny jest w dwóch wersjach. Jedna współpracuje z akumulatorem 12-woltowym przy zakresie napięć wejściowych 9,5-17 V, druga z 24-woltowym (19-33 V).

Wyjściowe napięcie przemienne z inwertera ma napięcie 230 VAC stabilizowane z dokładnością 2%, nominalna moc wyjściowa dla obu urządzeń wynosi 1200 W. Warto zauważyć, że inwerter może być przeciążany chwilowo aż do 3 kW, co pozwala na bezproblemowe sterowanie odbiorników pobierających duży prąd rozruchowy. Pozostałe parametry inwertera też są bardzo korzystne - sprawność konwersji wynosi 92% dla akumulatora 12 V i aż 94% dla 24 V, a pobór mocy w stanie bez obciążenia tylko 2 lub 3 W odpowiednio.

Sieciowa ładowarka akumulatora zapewnia ładowanie w kilku trybach, w tym szybkim, gdzie prąd ładowania sięga 70 A (12 V) i 40 A (24 V). Warto zauważyć, że ładowarka ma wbudowany układ korektora współczynnika mocy (PFC=1) i nie wprowadza dodatkowych zaburzeń do sieci energetycznej.

Ładowarka współpracująca z ogniwami fotowoltaicznymi zapewnia maksymalny prąd ładowania 50 A przy mocy wyjściowej 700 lub 1400 W (dla wersji 24 V). Sprawność konwersji energii jest bardzo wysoka aż 98%, co przy niskim poborze prądu przez układ elektroniczny ładowarki zapewnia maksymalne wykorzystanie energii dostępnej z paneli PV. Obie ładowarki (sieciowa i solarna) mają wbudowane układy kompensacji temperaturowej parametrów ładowania akumulatora w zależności od warunków środowiskowych.

Całe urządzenie pracuje w zakresie temperatur od -20 do +50°C i umieszczone jest w solidnej obudowie z aluminium o wymiarach 745×214×110 mm i waży 15 kg.

Regulatory ładowania Blue Solar (MPPT)


System ECOmulti

Ultraszybkie kontrolery ładowania BlueSolar (MPPT) zwiększają ilość efektywnie wykorzystanej energii uzyskanej z ogniw fotowoltaicznych. Technologia MPPT (maximum power point tracking) zapewnia śledzenie punktu mocy maksymalnej na charakterystyce V-I paneli fotowoltaicznych, co poprawia wydajność systemu, zwłaszcza przy zmieniającej się pogodzie lub szybko przesuwających się na niebie chmurach.

Urządzenia współpracują z akumulatorami 12 i 24 V (automatyczna selekcja) i dostępne są w kilku wersjach różniących się maksymalną wydajnością procesu ładowania. MPPT 150/35, na przykład, dostarcza prąd ładowania do 35 A, przy napięciu baterii ogniw fotowoltaicznych 150 V (napięcie na otwartych zaciskach). Sprawność konwersji energii jest bardzo wysoka aż 98%, a pobór prądu przez układ ładowarki wynosi jedynie 10 mA.

Kontroler zawiera rozbudowane układy zabezpieczające: przed zwarciem, przeciążeniem i przegrzaniem, a także odwrotnym podłączeniem panelu i ma kompensację temperaturowa procesu ładowania. Urządzenie pracuje w zakresie temperatur od -30 do +60°C, umieszczone zostało w obudowie o wymiarach 130×186×70 mm (IP43) i waży 1,25 kg. Dostępny jest też port VE Direct pozwalający na programowanie, zdalne sterowanie i monitoring pracy.

ECOmulti


Regulator ładowania MPP5 150/35

ECOmulti to rozwiązanie typu all-in-one do magazynowania energii odnawialnej w domu. Składa się z baterii akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 2,3 kWh z zaawansowaną ładowarką oraz inwertera dostarczającego napięcia sieci. Wbudowany panel sterowniczy ułatwia konfigurację.

Urządzenie jest montowane na ścianie i może służyć jako zasilacz UPS, gdy brakuje energii z sieci energetycznej. Pozwala wykorzystać tańszą taryfę nocną do ładowania akumulatora lub łączyć ładowanie z sieci z innym źródłem energii odnawialnej, np. instalacją PV, a w sytuacji, gdy akumulator jest w pełni naładowany dodatkowo kierować energię do innych odbiorników, np. nagrzewnicy wody.

Moc wyjściowa falownika sięga 3 kVA (wyjście 1-fazowe, 230 V), ale chwilowo można pobrać moc dwukrotnie większą. Sprawność konwersji wynosi aż 94%, a pobór mocy bez obciążenia jedynie 10 W. Wbudowany akumulator litowo jonowy w technologii fosforowej ma nominalne napięcie 25,6 V oraz pojemność 90 Ah (+25°C). Zawiera układ balansowania i zabezpieczenia, a jego żywotność określana jest na 2000 cykli (dla spadku wydajności do 80%).

Źródło: Dacpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl