Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
20 sierpień 2014.

Zapamiętaj 10 kluczowych zagadnień, aby prawidłowo monitorować drgania

Zapamiętaj 10 kluczowych zagadnień, aby prawidłowo monitorować drgania

Monitorowanie drgań pozwala osiągać wiele korzyści: oszczędzać czas, redukować koszty i podnosić efektywność utrzymania ruchu.

1. Zidentyfikuj właściwy zakres amplitudy i częstotliwości drgań. To jest podstawowa rzecz o jakiej powinieneś pomyśleć, zanim wybierzesz system monitorowania drgań. Zwróć uwagę na zakres temperatur pracy czujnika drgań, wilgotności i ewentualnego agresywnego środowiska przyspieszającego korozję.

2. Rozważ środowisko pracy. Czujniki drgań są dostępne dla szerokiej gamy sektorów, w tym morskiego, petrochemicznego, papierniczego, metalurgicznego, uzdatniania wody, przemysłu lotniczego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego i wielu innych. Na przykład, w przemyśle papierniczym, są przeznaczone do monitorowania w obszarach o wysokiej wilgotności - kluczowy jest wysoki stopień ochrony IPXX. Natomiast w przemyśle węglowym i wydobywczym potrzebne są czujniki z certyfikatem ATEX, do stosowania w atmosferach potencjalnie wybuchowych. Dostępne są również inne opcje, chociażby do kontroli wibracji przy niskich prędkościach, gdzie sygnały generowane przez łożyska są trudniejsze do wykrycia.

3. Wybierz pomiędzy akcelerometrami AC i czujnikami 4..20mA. Istnieją dwie główne kategorie: akcelerometry AC (IEPE) i czujniki z wyjściem 4..20mA. Akcelerometry AC są zwykle używane z analizatorami drgań do monitorowania stanu bardziej skomplikowanych i kosztownych zespołów maszyn, takich jak turbiny. Natomiast czujniki 4..20mA są powszechnie stosowane ze sterownikami PLC, do zabezpieczenia prostych maszyn, o niższej wartości, takich jak silniki, wentylatory i pompy.

4. Zdecyduj się na monitorowanie online lub offline. Monitorowanie drgań może być realizowane ciągle - wyjścia w trybie online lub okresowo - offline. System ciągły monitoruje i analizuje dane wyjściowe z czujników, które współpracują bezpośrednio ze sterownikiem PLC. Monitorowanie okresowe jest realizowane przez system, utworzony z zamocowanych akcelerometrów na maszynach, których sygnały są sprowadzone do skrzynki. Mierzony kanał czujnikowy wybiera się za pomocą przełącznika. Inżynier - diagnosta używa przenośnego analizatora drgań.

5. Montuj czujnik jak najbliżej źródła drgań. Dla najlepszych rezultatów akcelerometr powinien być ulokowany tak blisko źródła drgań, jak tylko jest to możliwe.

6. Przemyśl utworzenie sieci czujników. Zaprojektuj dedykowany systemu monitorowania stanu zespołu maszynowego, wykorzystując sieć akcelerometrów, umieszczonych blisko różnych części maszyn - takich jak wentylatory, silniki i przekładnie - w celu poprawy efektywności operacyjnej i zapobieganiu problemom na długo przed ich wystąpieniem.

7. Zadbaj o najlepszą, możliwą stabilność wskazań. Prawidłowe monitorowanie stanu zależy od stabilności. Inaczej, odczyty ze źle zamontowanych akcelerometrów, mogą powodować obserwację drgań niestabilnie zamontowanego czujnika, a nie maszyny. Dlatego należy wyeliminować potencjalne zakłócenia stosując montaż stały. Czujniki powinny być montowane na płaskiej, gładkiej, niemalowanej powierzchni, o większej średnicy niż czoło akcelerometru. Podłoże powinno być wolne od korozji, smaru itp. Podczas montażu czujnika masz wybór między wierceniem i gwintowaniem otworu lub klejeniem, ale upewnij się, jaki te metody mogą mieć wpływ na zachowanie warunków gwarancji, określonych przez producenta maszyny.

8. Zadbaj o szkolenie operatorów. Każdy system jest tylko tak dobry, jak ci, którzy z niego korzystają. Z tak wielu czujników, działających w ramach nowoczesnych systemów inżynierskich (w branży papierniczej do 600 czujników na każdej maszynie, przede wszystkim do monitorowania poziomu drgań na łożyskach tocznych) problemy związane z błędem ludzkim, są zagadnieniem, któremu należy zwrócić uwagę. Szkolenie w zakresie wykorzystania komponentów monitorowania stanu, takich jak czujniki drgań, jest przeprowadzane przez organizacje takie jak BINDT (Brytyjski Instytut Badań Nieniszczących). Skontaktuj się z Twoim dostawcą komponentów do monitorowania, który wskaże odpowiednie szkolenia.

 

9. Skorzystaj z informacji, jakie zapewnia monitoring drgań. Pomimo wyjątkowej zdolności systemów monitorowania drgań, nie mogą uratować zakładu jeśli ostrzeżenia są ignorowane. Zdarza się, że ostrzeżenia są pomijane, w celu kontynuowania produkcji, co wiąże się z ryzykiem ewentualnych kosztów przestojów i napraw głównych, znacznie przekraczających te, które zostałyby spowodowane przez krótki okres planowej konserwacji zapobiegawczej. Zatem wolisz wykonywać proste działania korygujące tu i teraz, czy może zignorujesz ostrzeżenie, ryzykując bardziej kosztowne awarie prowadzące do zatrzymania całej linii technologicznej?

10. Skonsultuj się z doświadczonym dostawcą. Zmagając się z dużą ilością wymagań systemu potrzebujesz rady profesjonalisty. Do osiągnięcia najlepszej specyfikacji systemu zasadna jest bliska współpraca z dostawcą, który posiada dogłębną wiedzę i doświadczenie w różnych gałęziach przemysłu

Źródło: Hansfordsensors
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl