Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 listopad 2005.

Kompensacja mocy biernej pojemnościowej z zastosowaniem dławików indukcyjnych

Zagadnienie kompensacji mocy biernej pojemnościowej występuje najczęściej w przedsiębiorstwach, w których istnieją rozległe sieci kablowe. Instalując dławik lub baterię dławików kompensacyjnych można ograniczyć koszty związane oddawaniem do systemu elektroenergetycznego energii biernej pojemnościowej. W artykule przedstawiono parametry techniczne dławików typu ED3K przeznaczonych do kompensacji mocy biernej pojemnościowej.
Kompensacja
Kompensacja mocy biernej jest konieczna. Transportowanie energii biernej od generatora, poprzez sieć elektroenergetyczną i urządzenia pośredniczące, do odbiorników w sieci niskiego napięcia jest skrajnie niekorzystnym działaniem. Przesył energii biernej wywołuje powstawanie dodatkowych strat mocy czynnej. Jest zatem powodem dodatkowego obciążenia generatorów i wszystkich elementów systemu elektroenergetycznego. Zwiększenie ilości wydzielanego ciepła (strat czynnych) wymusza przewymiarowanie elementów systemu.

Ilość strat mocy czynnej powstającej w elementach systemu na skutek transportu jednostki mocy biernej obrazuje energetyczny równoważnik mocy biernej kE [kW/kVAR]. Wartość współczynnika w sytuacji, gdy moc bierna dostarczana jest do odbiornika zainstalowanego na obrzeżach sieci niskiego napięcia może wynosić kE = 0,25 [2]. W zakładach przemysłowych o typowym profilu eksploatowanych maszyn i urządzeń zainstalowana moc bierna pojemnościowa jest mniejsza od mocy biernej indukcyjnej. Głównymi odbiornikami mocy biernej są transformatory i silniki asynchroniczne, wykorzystujące moc bierną indukcyjną do wytwarzania pola elektromagnetycznego, które jest warunkiem ich działania. W takich zakładach może dojść do konieczności kompensacji mocy biernej indukcyjnej. Realizuje się ją najczęściej stosując odpowiednie baterie pojemnościowe.
Przedsiębiorstwa, w których pracują rozbudowane sieci kablowe przy jednoczesnym niedoborze obciążenia indukcyjnego ponoszą dodatkowe koszty związane z przekompensowaniem sieci. Oznacza to, że mocy biernej pojemnościowej, której źródłem są odbiorniki o charakterze pojemnościowym (linie kablowe), jest w sieci zakładowej więcej od mocy biernej indukcyjnej. W efekcie na przyłączu elektrycznym zarejestrowana zostanie energia bierna pojemnościowa oddawana do systemu.

Dławiki kompensacyjne
Wynikiem analizy wskazań liczników energii biernej na przyłączach energetycznych jest moc bierna QL, jaką powinna dostarczyć bateria dławikowa. Znając wielkość mocy (np. 100 kvar) możemy przystąpić do określenia parametrów znamionowych dławika lub kilku dławików, jeśli zapotrzebowana moc jest zbyt duża.
Uzwojenia dławików typu ED3K skojarzone są w gwiazdę. Napięcie fazowe Uf panujące na cewce dławika wynosi 230 V.

Poprawny dobór poszczególnych elementów obwodu kompensacyjnego (kabel, rozłącznik lub stycznik i zabezpieczenia) wymaga wykonania dokładnych obliczeń zwarciowych. Przy doborze łącznika należy zwrócić uwagę, by był przystosowany do łączenia obciążeń o dużej indukcyjności generujących silne przepięcia w czasie operacji łączeniowych ? odpowiednia kategoria użytkowania np. AC23 [1].

Rys. 1. Schemat obwodu kompensacji mocy biernej pojemnościowej

Pełny tekst artykułu Pana Mirosława Łukiewskiego znajdą Państwo w listopadowym numerze Napędów i Sterowania. Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl