Dziś jest środa, 23 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8473 +0.17% 1EUR 4.2778 -0.03% 1GBP 4.9449 -0.51%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
26 wrzesień 2014.

Większa dyspozycyjność i wyższy stopień bezpieczeństwa dzięki modułowemu systemowi do badania zabezpieczeń

Większa dyspozycyjność i wyższy stopień bezpieczeństwa dzięki modułowemu systemowi do badania zabezpieczeń

Badanie z systemem

Większa dyspozycyjność i wyższy stopień bezpieczeństwa dzięki modułowemu systemowi do badania zabezpieczeń.

"Systemom zabezpieczeń przypisuje się zbyt duże znaczenie - przecież już dawno nie zadziałały" - tak często mówią laicy, nie mający pojęcia o rosnącym obciążeniu sieci. Świadczy to o tym, że starannie przeprowadzono analizę sieci elektroenergetycznych i wykonano jej zabezpieczenia. W dążeniu do ułatwienia i bezpieczniejszej obsługi, konserwacji oraz rozbudowy sieci, Phoenix Contact rozszerzył funkcjonalność swojego systemu do testowania i badania zabezpieczeń "FAME" (ilustracja tytułowa).

Wszędzie sieci są modernizowane i rozbudowywane i co raz dokładniej nadzorowane. Zwiększa się ilość pomiarów ważnych wielkości, uzyskane dane są zbierane i przetwarzane. Elektrownie ze swoimi generatorami, parki solarne, instalacje wiatrowe, krajowe linie przesyłowe i wielkie napędy wymagają więc, tak jak sieci elektroenergetyczne, zabezpieczeń przetężeniowych i zwarciowych.

Bezpieczna praca w razie potrzeby prac serwisowych

Powoduje to stały wzrost zapotrzebowania nakładów na doglądanie i konserwację zabezpieczeń. W układach zabezpieczeń często stosowane są modułowe złączki rozłączne do przekładników (Rys. 1) Zależnie od aplikacji, potrzebna konfiguracja jest zakładana na znormalizowanej szynie i konfigurowana, odpowiednio do potrzebnego układu połączeń, adapterami probierczymi, zwierającymi mostkami łączeniowymi oraz uziemionymi punktami gwiazdowymi. Możliwy jest przy tym wybór złączek z dowolnymi przyłączami, z zaciskami śrubowymi, sprężynowymi, bolcowymi i z wtykowym łączeniem bezpośrednim. Zwierające mostki łączeniowe wykonane są albo jako bezśrubowe, albo z suwakiem ze śrubą dobezpieczającą - tak jak i odłączniki w złączkach. Dzięki wtykanym mostkom punkty gwiazdowe mogą być integrowane ze złączkami szynowymi.

Złączki rozłączalne do przekładników oferują wysoką uniwersalność dla niemal wszystkich układów połączeń
Rys. 1 Złączki rozłączalne do przekładników oferują wysoką uniwersalność dla niemal wszystkich układów połączeń

Jednak wymagana kolejność czynności łączeniowych i testowych przekładnikowych złączek odłącznikowych nie zawsze może być blokowana mechanicznie. Prócz tego w listwie pozostają gniazda pomiarowe i muszą być one uwzględniane dla każdego punktu pomiarowego. Obwody pola muszą być chronione przed nieautoryzowanym dostępem i musi być możliwe wykonywanie testów również przy zamkniętych drzwiach. Nie montuje się jednak przekładnikowych złączek odłącznikowych w drzwiach. Do takich zastosowań lepsze są wtykowe systemy pomiarowe.

Wtykowe systemy pomiarowe muszą realizować złożony układ pomiarowy w jednym procesie wtykania, łączącym zabezpieczenie z urządzeniem pomiarowym, i muszą wykonywać pewnie oraz z wymuszonym sterowaniem wszystkie niezbędne czynności łączeniowe. Przy czym liczba wszystkich możliwych połączeń jest duża. Z tego powodu system pomiarowy FAME firmy Phoenix Contact jest modułowy, dowolnie konfigurowalny i łatwy w obsłudze.

Wtykowe systemy pomiarowe muszą być niezawodne

Ułatwia to wykonanie elastycznej listwy pomiarowej - liczne kolejne operacje łączeniowe przekładnikowych złączek odłącznikowych realizowane są w jednym tylko, sterowanym równolegle procesie wtykania. Szczegółowa wiedza o kolejności łączenia nie jest konieczna, tylko wtyk pomiarowy musi być prawidłowo przyłączony. Personel obsługujący może łatwiej i wygodniej przeprowadzać pomiary. Dla zapobieżeniu błędnemu wetknięciu wtyków pomiarowych mogą być one kodowane.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest też ochrona przed dotykiem - przekładnikowe złączki odłącznikowe już od dawna są zabezpieczone przed dotykiem palcem. Również system wtyków pomiarowych FAME jest, zarówno w strefie wtykania jak i przyłączy, w wykonaniu zabezpieczającym przed dotykiem palcem. Punkty gwiazdowe zestawów przekładników prądowych mogą być wykonywane, do wyboru również bezpośrednio na listwie pomiarowej. Dzięki temu zbędna staje się listwa kontrolna złączek szynowych montowanych na szynie nośnej wewnątrz szafy.

Strefy wtykania z funkcją styku zwiernego i rozwiernego

Przy zastępowaniu listew kontrolnych zbudowanych z przełączeniowych złączek szynowych wtykowymi systemami pomiarowymi dostępne są dwa warianty: strefa wtykanie działa jako styk zwierny lub rozwierny. Obwód przekładnika prądowego nie może być otwarty pod obciążeniem gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, aż do zniszczenia przekładnika. Z tego powodu gniazdo ze strefą wtykania musi być w stanie automatycznie zamykać wyprzedzający styk zwierający. Ma to miejsce w przypadku styków zwiernych pierwszej wersji systemu FAME 1 (Rys. 2).

Wtykowa listwa kontrolna systemu FAME 1 wymaga wtyku roboczego - przekładniki prądowe, napięciowe oraz sygnały sterujące są na różnych wtykowych listwach kontrolnych
Rys. 2 Wtykowa listwa kontrolna systemu FAME 1 wymaga wtyku roboczego - przekładniki prądowe, napięciowe oraz sygnały sterujące są na różnych wtykowych listwach kontrolnych

Ponieważ położenie wtykanego mostka zwierającego jest wybierane dowolnie, możliwe jest przyłączanie przekładników prądowych od dołu lub od góry. Wymiana przyrządu pomiarowego wraz z wyprzedzającym zwieraniem przekładników prądowych wykonywana jest bez wetkniętego wtyku. Do normalnej pracy potrzebny jest wtyk roboczy, który zwiera styki zwierne. Przy pomiarach, gdy sygnały włączone są w układ pomiarowy lub symulowane jest przeciążenie, wtyk pomiarowy dopasowywany jest do wymaganego układu pomiarowego.

Innym rozwiązaniem jest system FAME 2 gdzie przekładnik prądowy na styku rozwiernym jest zwarty bez wetkniętego wtyku, mając niskoomowe obciążenie. Styk rozwierny gniazda nowego FAME 2 jest zamknięty nawet bez wetkniętego wtyku, tworząc warunki jak dla stanu roboczego (Rys. 3).

W systemie FAME 2 przekładniki prądowe, napięciowe oraz sygnały sterujące są na jednej wtykowej listwie pomiarowej
Rys. 3 W systemie FAME 2 przekładniki prądowe, napięciowe oraz sygnały sterujące są na jednej wtykowej listwie pomiarowej

Wyprzedzające zwieranie następuje przez wetknięcie wtyku pomiarowego z mostkiem zwierającym - na przykład przy wymianie urządzenia zabezpieczającego. Pomiary realizowane są tu także z użyciem wtyku pomiarowego, który może być konfigurowany do każdego potrzebnego układu połączeń.

Ale każde wykonanie ma swoje zalety i wady. W Fame 1 - z funkcją styku zwiernego - potrzebne zwarcie wykonywane jest na wtykowej listwie pomiarowej. Jeżeli wtyk jest wyciągnięty, to automatycznie zwarty jest odpowiedni styk. Wadą jest wtyk roboczy, który wprawdzie zakrywa strefę wtykania, ale o którym można zapomnieć po wykonaniu pomiarów. Wówczas linia pozostawałaby bez zabezpieczenia. W Fame 2 - z funkcją styku rozwiernego - do każdej listwy pomiarowej musi być użyty prawidłowo skonfigurowany wtyk pomiarowy, mający mostki zwierające we właściwych miejscach. Z tego powodu wtyki te bezwzględnie muszą być kodowane. Utrudnieniem tego rozwiązania jest konieczność posiadania ze sobą, przez osobę dokonująca pomiary, kilku wtyków pomiarowych, o ile nie są one przechowywane w stacji elektroenergetycznej.

Łatwy montaż

Zależnie od aplikacji listwa pomiarowa montowana jest na drzwiach lub w rozdzielnicy i ma przyłącza z zaciskami sprężynowymi push-in lub śrubowe. W aplikacjach wysokonapięciowych przekładniki łączone są często jednodrutowymi żyłami o przekroju do 10 mm2. Nie można ich jednak doprowadzić do ruchomych drzwi. Kto chce zaoszczędzić miejsce, montuje listwy kontrolne bezpośrednio na znormalizowanej szynie nośnej 35 mm. Do zacisków przyłączeniowych FAME można wprowadzać przewody sztywne do 10 mm2 lub giętkie, z tulejkami i kołnierzem z tworzywa sztucznego do 6 mm2. Oprzewodowanie aplikacji średnionapięciowych, w których stosowane są przewody giętkie, wykonywane jest również na drzwiach rozdzielnic. Otwory pod listwy kontrolne mają kształt prostokąta, mimośród rygluje listwę w wycięciu bez potrzeby wiercenia dodatkowych otworów. To opatentowane mocowanie działa bezbłędnie również przy tolerancjach + 1 mm / - 3 mm.

Nawet pojedyncza osoba może wykonywać pomiary np. wg VDE przy zamkniętych drzwiach nie jest potrzebna druga osoba. Styki wtykowych połączeń zaprojektowane są dla napięcia znamionowego 500 V przy 30 A i z łatwością wytrzymują ponad 500 cykli wtykania.

Ergonomiczny mechanizm obrotowego uchwytu

Aby odstępy łączeniowe nie ulegały z czasem zmianom w wyniku ukośnego wtykania i aby nie dochodziło do niezamierzonego zadziałania zabezpieczenia wtyki mają z lewej i prawej strony mocno wyróżnione prowadnice. Przy wyciąganiu obrotowy mechanizm wspomaga użytkownika (Rys. 4) Przez obrót uchwytu o 90° wtyk ustawiany jest w położeniu pośrednim. Obwody przekładników mają połączenie i mogą być ponownie sprzężone. Dopiero po obróceniu dźwigni z powrotem o 90° wtyk jest odblokowany do całkowitego wyciągnięcia.

Przy wyciąganiu wtyku opatentowanym mechanizmem obrotowym uchwytu zapewnia, przy użyciu małych sił, dokładne zachowanie sekwencji czasowej łączenia sygnałów
Rys. 4 Przy wyciąganiu wtyku opatentowanym mechanizmem obrotowym uchwytu zapewnia, przy użyciu małych sił, dokładne zachowanie sekwencji czasowej łączenia sygnałów

Ponieważ typowe obwody systemów zabezpieczeń mogą być standaryzowane i wtyki pomiarowe FAME 2 wyposażane są w mostki zwierające, dlatego są kodowane. Np. VDE w swoim dokumencie "Wtykowe systemy pomiarowe dla urządzeń zabezpieczających" zawarł służącą temu celowi specyfikację techniczną. Dzieli ona układy na warianty 7-, 14- i 19-biegunowe o różnych zastosowaniach i kodowaniach. Phoenix Contact oferuje, oprócz dowolnie konfigurowanych listew kontrolnych, obszerną ofertę produktów zgodnych z tą specyfikacją.

Również gniazda pomiarowe na wtykach pomiarowych muszą umożliwiać bezpieczną pracę. Są one tak umieszczone, że bezpieczne przewody pomiarowe typu CAT III/1000 V oraz CAT IV/1000 V mogą być łatwo wtykane w rzędzie jeden za drugim. Prócz tego do każdego bieguna można przyłączyć przewód z kablową końcówką widełkową lub oczkową.

Pewność sekwencji czasowej przy łączeniu

Przy funkcji styku rozwiernego w FAME 2 sygnały mogą być łączone również z przesunięciem w czasie - dzięki zastosowaniu wtyków pomiarowych i pinów styków o maksymalnie trzech różnych długościach (rys. 5). Przy wtykaniu wtyku najdłuższy pin jako pierwszy otwiera styk, a najkrótszy odpowiednio jako ostatni.

Różne długości pinów styków umożliwiają uzyskanie w modułowym wtykowym systemie pomiarowym dowolnej kolejności łączenia
Rys. 5 Różne długości pinów styków umożliwiają uzyskanie w modułowym wtykowym systemie pomiarowym dowolnej kolejności łączenia

W normalnej pracy styk rozwierny urządzenia zabezpieczającego otwierałby się pierwszy. W tym samym czasie możliwe jest działanie styku zdalnej sygnalizacji "Tryb pomiarowy" w instalacjach zgodnych z IEC 61850. Średnie piny rozłączają napięcia pomocnicze, sygnały i przekładniki napięciowe, a najkrótsze przewidziane są dla przekładników prądowych - zwierane i otwierane są one jako ostatnie. Do tej funkcji wyprzedzającego zwierania stosowana jest specjalna, opatentowana sprężyna stykowa z dwiema strefami stykowowymi. Przy wtykaniu najpierw dociera się do styku pomocniczego i realizowane jest zwieranie, zanim styk główny zostanie rozwarty i przejmie zwarty obwód.Torsten Schloo, Produkt Manager ds. energetyki,
Phoenix Contact GmbH & Co.
Dariusz Chiliński, Produkt Manager ds. technik połączeń,
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Źródło: Phoenix Contact sp z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl